Aras Epsaş Fatura Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi
min reading
Aras Epsaş Logo

Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt ve Iğdır'ın ilçelerinde görevli perakende elektrik satış şirketi Aras Epsaş'tan elekrik alan tüketicilerin merak edebileceği fatura işlemleri hakkında borç sorgulama, borç ödeme, fatura itirazı vb. tüm sorular bu yazımızda.


Aras Tarifeleri     Aras Müşteri Merkezleri

Aras Abonelik     Aras İletişim Bilgileri

Aras Epsaş Borç Sorgulama

Aras Elektrik aracılığıyla elektrik alan tüketiciler elektrik fatura borçlarını öğrenmek için 

  444 9 433 numaralı Aras Epsaş çağrı merkezi

  Aras Elektrik internet sitesinde yer alan Borç Sorgulama menüsü aracılığıyla

BORÇ SORGULAMAK İÇİN Elektrik fatura borcunuz sorgulamak için işletme ve abone numarası gibi bilgileri girmeniz ya da belirtmeniz gerekmektedir. Bu bilgilerin tümüne eski bir elektrik faturası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Aras Elektrik fatura ödemesi nasıl yapılır?

Aras Elektrik fatura ödemesi için birçok farklı yol sunmaktadır. Anlaşmalı ödeme noktalarını faturanızın arkasından öğrenebilirsiniz.

  • Elektrik Faturası nasıl ödenir?
  • Müşteri Hizmetleri Merkezleri
  • Anlaşmalı Banka Şubelerinden
  • Anlaşmalı Bankaların internet bankacılığı
  • Anlaşmalı Bankalar ile otomatik ödeme

Elektrik faturası neden gelmez?

Okuma dönemi geçmesine rağmen elektrik faturanızın gelmemesi için 3 farklı neden bulunabilir.

 Enerji Tüketiminin fatura oluşturmak için az olması
Bu gibi durumlarda yine de elektrik faturanız tüketim tutarınıza göre belirlenir ancak gönderilmez. Elektrik fatura borcunuzu sorgulamak için 444 9 433 numaralı Aras Elektrik çağrı merkezini arayabilirsiniz.

 Elektrik sayacının görevliler tarafından okunamaması
Sayacınız okunamayacak bir konumdaysa, ya da başka bir nedenle okunamıyorsa, elektrik faturanızın düzenlenmesi gerçekleşmeyebilir. Bu gibi bir durumda 444 9 433  numaralı Aras Elektrik çağrı merkezini aramalısınız.

 Elektrik sayacının arızalı olması
Sayacınızın arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız, Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Bayburt ve Iğdır'da görevli Aras Elektrik'in Müşteri Merkezlerine dilekçe ile başvurmalısınız. Başvurunuz ardından sayacınızın arızalı olup olmadığı incelenir.

Elektrik faturası itiraz etme

  • Elektrik faturama nasıl itiraz ederim?
  • İlçenizde bulunan Aras Elektrik Müşteri Hizmetleri Merkezi'ne dilekçe ile başvurarak
  • İnternet sitesinde bulunan online işlemler aracılığıyla

İtirazınızın yönetmeliğe göre başvuru tarihinden itibaren 15 gün iş günü içerisinde sonuçlanması gerekir. İtirazınız sonucu 2 türlü olabilir;

 Elektrik tüketicisi olarak HAKLI BULUNURSANIZ
Fazla ödediğiniz miktar bir sonraki faturadan düşülür. Talep ederseniz elektrik tedarikçisi Aras Elektrik 3 iş günü içerisinde nakit olarak ödeme yapar.

 Elektrik tüketicisi olarak HAKSIZ BULUNURSANIZ
Borcunuzu eksik yatırdıysanız kalan kısım talep edilir. Borcu ödemediyseniz, gecikme faiziyle birlikte borcunuzu ödersiniz.

İTİRAZ VE FATURA ÖDEME İtiraz ettiğiniz fatura bir önceki faturanızdan %30 oranında fazla ise borcunuzu son ödeme tarihinden önce ödemenize gerek yoktur. Bir önceki faturanız kadar tahsilat yapılır, ve bu durumda ödemediğiniz kısıma gecikme zammı uygulanmaz. Eğer faturanız %30 oranında bir önceki faturadan fazla değilse borcunuzu son ödeme tarihinden önce ödemeniz gerekmektedir. Eksik yatırmanız halinde, gecikme faiziyle birlikte borcunuz tahsil edilecektir.

Gecikme Faizi

Faturanızın son ödeme tarihini geçtikten sonra her gün için gecikme faizi ödenir. Ancak son ödeme tarihi geçilmesi halinde belli bir süre sonra elektrik kesileceğinden, gecikme faizinin elektrik fatura borcunuz için farketmeden çok yükselme olasılığı yoktur.

ELEKTRİĞİNİZ Mİ KESİLDİ? Elektriğiniz kesildiğinde genel bir arıza ve buna bağlı bir kesinti olduğunu anlamadan ALO 186 Elektrik arıza hattını aramayın! Eğer elektrik faturanızı ödemediyseniz borcunuzdan ötürü elektriğiniz kapanmış olabilir. Son ödeme tarihinden itibaren bir gün sonra evinize elektrik borcunuzla ilgili ihbarname gelir. Bundan sonraki 5 gün içerisinde elektriğiniz kesilir. Kesintiden sonra 1 ay süreyle ödeme yapmazsanız, elektrik aboneliğiniz sonlandırılır.