Elektrik Arıza Çağrı Merkezi Telefon Numarası: 186

Güncelleme tarihi
min reading

Elektrik kesintisi ya da arıza durumlarında 186 numaralı elektrik arıza hattından ilinizdeki dağıtım şirketine telefon edebilirsiniz. Arıza hattı 7 gün 24 saat boyunca hizmet verir.


Telefon

Elektrik arıza hattı nasıl çalışıyor?

Sabit telefondan 186 'yı aradığınızda otomatik olarak bölgenizde görevli olan dağıtım şirketine bağlanırsınız. Dağıtım şirketleri elektrik kesintileri, arızalar, çalışmalar, sayaç ile ilgili taleperiniz, genel yadınlatma vb. teknik konularda hizmet verir. Her bölgede görevli dağıtım şirketi tektir ve tedarikçi değişitrimiş bile olsanız teknik konularda yine bölgenizdeki dağıtım şirketi ile iletişime geçmelisiniz. 

Elektrik dağıtım şirket ile tedarik şirketi arasındaki fark nedir? Elektrik dağıtım şirketleri ile perakende satış şirketleri (tedarikçiler) EPDK kararıyla birbirlerinden ayrılmışlardır. Dağıtım şirketleri teknik konularla ilgilenirken, tedarikçiler perakende satış faaliyetinden sorumludurlar ve abonelikle ilgili konularda size yardımcı olurlar. Arıza ve kesinti yaşandığı durumlarda veya elektrik hat bağlantısı yapılacağı zaman dağıtım şirketlerine başvurmalısınız. Elektrik dağıtım ve satış faaliyetleri farkını daha iyi anlamak ve hangi işlemde hangi kuruma başvuracağınızı öğrenmek için "Elektrik Dağıtım Şirketi ve Elektrik Tedarik Şirketi Arasındaki Fark" adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bazı dağıtım şirketleri ise kendi çağrı merkezlerini kullanabilir; yazının devamındaki tabloda kendi ilinizdeki dağıtım şirketine hangi numaradan ulaşabiliceğinizi bulabilirsiniz.

Elektrik arıza hattı 186'yı tuşladığınızda veya bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketinin Çağrı Merkezini aradığınızda yetkili kişiye görüşerek bölgenzde yaşanan arızayı bildirebilirsiniz. Yetkili, en kısa sürede size arızanın sebebi ve tahminen ne kadar süreceği hakkında bilgi verir.

ALO 186 elektrik arıza ücretli midir?

186 elektrik arıza hattı ücretli bir hizmettir. Ücretlendirme periyodu ve tutarı sabit hat sağlayıcınız ya da GSM operatörünüz tarafından belirlenir. Genellikle, ücretlendirme sabit hat yönüne arama içim yapılan ücretlendirme şeklinde yapılır. Detaylar için, telefon operatörünün internet sitesine bakabilirsiniz. Sabit hatları arama ücreti tarifenize ve operatörünüze göre değişkenlik gösterebilir.

186 numaralı hatta alternatif olarak elektrik dağıtım şirketlerinin çağrı merkezini de arayabilirsiniz. Bu çağrı merkezleri her bölgeden istediğiniz şirkete doğrudan ulaşmanızı sağlar.

 Eğer elektrik dağıtım şirketinizin numası 444 ile başlıyorsa çağrı merkezini aramak ücretlidir. Telefon şirketleri, 444'lü özel servis numaralarını normal tarifeden sabit yöne arama olarak ücretlendirir.

 Dağıtım şirketi 0850 ile başlayan bir çağrı merkezi numarasına sahipse aramalar da sabit hat yönüneymiş gibi ücretlendirilir.

Elektrik arıza hattını cep telefonundan arama nasıl yapılır?

  • ALO 186 elektrik hattını cep telefonundan başına alan kodu koymadan aradığınızda otomatik olarak bulunduğunuz bölgedeki dağıtım şirketine bağlanırsınız. Bu hattı ararken Türkiye'nin hangi bölgesinde olduğunuz önemli değildir, ülkemizin her yerinden bu numarayı tuşlayarak ilgili dağıtım şirketine ulaşılır. Her bölgeden yapılan aramalar, bölgede görevli olan dağıtım şirketine otomatik olarak aktarılır. 
  • 444'lü özel servis numarası kullanan elektrik dağıtım şirketlerini Türkiye'nin her yerinden başına alan kodu koymadan arayabilirsiniz. Bu numaralar hangi bölgeden arama yaparsanız yapın, sizi ait olduğu dağıtım şirketine bağlar.
Elektrik Arıza Arama

Elektrik dağıtım şirketlerinin telefon numaraları nedir?

Türkiye genelinde 186 numarası ile bulunduğunuz bölgedeki elektrik dağıtım şirketine ulaşırsınız. Bazı dağıtım şirketleri 444'lü özel çağrı merkezleri kullanarak alternatif numaradan ulaşma imkanı da vermektedir. Çağrı merkezi numaraları ile bir dağıtım şirketini başka bir bölgeden de aramanız mümkün olabilmektedir. 186 aramalarında bulunduğunuz ile göre,o ilde görevli olan elektirik dağıtım şirketlerine bağlanırsız.

Elektrik dağıtım şirketlerinin isimleri, telefon numaraları ve hizmet verdiği iller aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

İllere göre elektrik dağıtım şirketlerinin telefonları
Dağıtım Şirketi Adı Çağrı Merkezi Numaraları Şiketin Görevli Olduğu İller
AKDENİZ DAĞITIM 186 Antalya, Burdur, Isparta
AKEDAŞ DAĞITIM 186 - 444 46 02 Adıyaman, Kahramanmaraş
ARAS DAĞITIM  186 - 0 850 200 20 20 Ağrı, Erzincan, Erzurum
ADM ELEKTRİK DAĞITIM 0850 800 0186 Aydın, Denizli, Muğla
AYEDAŞ 186 İstanbul - Anadolu Yakası
BAŞKENT DAĞITIM 186 Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak
BOĞAZİÇİ EDAŞ (BEDAŞ) 186 İstanbul - Avrupa Yakası
ÇAMLIBEL EDAŞ 186 Sivas, Tokat, Yozgat
ÇORUH EDAŞ 186 - 444 9 186 Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon
DİCLE EDAŞ 186 - 444 8 086 Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak
FIRAT EDAŞ 186 - 444 9 186 Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli
GDZ ELEKTRİK DAĞITIM 0850 800 0186 İzmir, Manisa
KCETAŞ 186 - 444 7 186 Kayseri
MEDAŞ 186 - 444 8 186 Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde
OSMANGAZİ EDAŞ 186 Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak
SEDAŞ 186 Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya
TOROSLAR DAĞITIM 186 Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye
TREDAŞ 186 Edirne, Kırklareli, Tekirdağ
ULUDAĞ EDAŞ 186 Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova
VEDAŞ 186 Bitlis, Hakkari, Muş, Van
YEDAŞ 186 Amasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop

Hangi durumda dağıtım şirketini aramalı?

Elektrik dağıtım şirketleri (EDAŞ), dağıtım sistemindeki arıza, kesinti, bakım ve sayaçlardan sorumlu kuruluştur. Hatlardan kaynaklı genel elektrik kesintilerinde, genel aydınlatma ile ilgili arıza veya eksikliklerde, sayaç arızaları, bakımı, kontorlü ve değişimi için dağıtım şirketiniz ile görüşmelisiniz. 

EDAŞ dağıtım altyapısının işletmesi ve bakımında tek görevli kuruluştur, elektrik bağlantısı ile ilgili olarak bu kurumun uygulama ve kararları esastır. Dağıtım şirketleri EPDK düzenlemelerine göre işlem yapar ve tüm dağıtım şirketleri bu düzenlemelere tabiidir.

Borcunuzdan dolayı elektrik kesintisi ie karşılaştıysanız borcunuz ödendikten sonra elektrik sayacınızı açmakta yetkili kurum dağıtım şirketidir. Tüketici kendi başına sayaca müdahale eder ve mühürlü sayacı açarak elektrik kullanım yaparsa usulsüz kullanım cezası uygulanır. Bu sebeple elektriğinizi açtırmak için borcunuzu ödedikten sonra dağıtım şirketi ile iletişime geçmelisiniz.

ALO 186 Çağrı merkezi hizmetleri nelerdir?

Dağıtım şirketini arayarak aşağııdaki işlemleri gerçekleştirmek mümkündür :

  • arıza bildirimi yapmak
  • planlı kesintileri ve süresini öğrenmek
  • çalışmayan sokak aydıtlatmaları bildirmek
  • kaçak kullanım ihbarında bulunmak
  • sayacınız ile ilgili sorun yaşadığınız hallerde destek talep etmek
  • borçtan dolayı kesilen elektriğin açılması için talepte bulunmak