CLK Çamlıbel Abonelik

CLK Enerji'de yaşanan hisse dağılımından sonra Limak Holding’in ayrılmasıyla ortaklığın yeni ismi CK Enerji (Cengiz-Kolin) olarak değiştirilmiştir. Şirket bu değişimden sonra CK Çamlıbel Elektrik adıyla hizmet vermeye devam etmektedir. Şirketin güncel sayfasını görmek için lütfen tıklayınız.

Sivas, Tokat ve Yozgat illerinde görevli tedarikçi olan CLK Çamlıbel'in hizmet verdiği alanlarda elektrik satın alan tüketicilerin abonelik başvurusu, abonelik iptali ve güvence bedeli iadesi gibi tüm işlemleri CLK Çamlıbel aracılığıyla yapması gerekir. Bu yazımızda CLK Çamlıbel ile abonelik işlemleri hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz.


CLK Çamlıbel     CLK Çamlıbel İletişim

CLK Çamlıbel Fatura Sorgulama     CLK Çamlıbel Müşteri Merkezleri

CLK Çamlıbel elektrik aboneliği başvurusu

Elektrik aboneliğini, mülk sahipleri ya da kira sözleşmelerini yapan kişiler yapar. Bu kişiler kendi adlarına elektrik faturasına sahip olmalıdır. Aksi takdirde EPDK yönetmeliğinde belirtildiği üzere cezai işlemlere maruz kalabilirler. CLK Çamlıbel Elektrik'in hizmet verdiği illerden birinde bulunuyorsanz, tüm abonelik işlemlerini CLK Çamlıbel ile yaparsınız.

Abonelik başvurusu ne zaman yapılır?

Yeni evinize ya da işyerinize taşınmadan ve orada elektrik kullanmaya başlamadan önce abonelik başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir Gerekli evrakları tamamlayıp başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra, en geç 3 (imar alanı dışındaysa 5) gün içerisinde başvurunuz tamamlanarak, elektriğiniz açılır. Çoğu zaman elektrik şirketleri daha hızlı davranarak 1 gün içerisinde elektrik açma işlemi yapsalar da, önceden başvurup sürenin uzaması ihtimalinde mağdur olmaktan kaçınmanızı öneririr.

Abonelik başvurusunu nereden yapabilirim?

CLK Çamlıbel Elektrik abonelik başvurularını, hizmet verilen Sivas, Tokat ve Yozgat ilçelerinde bulunan 45 müşteri merkezi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz 

Optional title Elektrik aboneliği başvurusu yapacak kişilerin mülk sahipleri olması gerekmektedir. Ya da şirketler için yetki belgesine sahip kişiler de olabilir. Bu kişiler haricinde elektrik aboneliği başvurusu yapılacaksa, noter onaylı vekaletname gerekmektedir. Bu durumun eş, çocuk ya da yakın akraba gibi hiçbir istisnası bulunmamaktadır.

Elektrik aboneliği için gerekli evraklar nelerdir?

 • Abonelik başvurusu için Gerekli Evraklar
 • Kira sözleşmesi, ikametgah ya da tapu kaydı gibi mülkiyet belgesi
 • Zorunlu Deprem Sigortası
 • Kiracıysanız, mülk sahibinin ad soyad ve kimlik numarası bilgileri ya da müşl sahibi tüzel kişiliğe sahip ise vergi numarası ve ünvan bilgisi
 • Abonelik başvurusunu yapanın kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Zorunlu Deprem Sigortası
 • Zorunlu Deprem Sigortası
 • Ticarethane aboneliği için Gerekli Evraklar
 • Yetki belgesi ya da vekaletname ve imza sirküleri
 • Mülkiyet gösteren belge
 • Gerektiren yerler için Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi
 • Abonelik başvurusunu yapanın kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Yetkilinin kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Kiracıysanız, mülk sahibinin ad soyad ve kimlik numarası bilgileri ya da müşl sahibi tüzel kişiliğe sahip ise vergi numarası ve ünvan bilgisi

Abonelik başvurunda ödenen ücretler ve güvence bedeli

Abonelik başvurusu yapılırken, güvence bedeli, kesme-bağlama bedeli, damga vergisi ya da dosya bedeli gibi bedeller sizden tahsil edilir. Bu bedeller, sözleşme gücüne göre değişmektedir. Güvence bedeli aboneliği sonlandırırken size iade edilir, kesme-bağlama bedeli ise her borçtan ötürü elektrik kapatılmasından sonra da tahsil edilen bir bedel olarak belirlenmiştir.

Güvence Bedeli 2021
Mesken, Şehit Aileleri ve Muharip Gaziler Sanayi ve Ticarethane Tarımsal Sulama, Aydınlatma ve Diğer
33 TL/kW 93,7 TL/kW 44,5 TL/kW
Kesme Bağlama Bedeli 2021
Alçak Gerilim Orta Gerilim
37,3 TL 189,8 TL
Damga vergisi Güvence bedelinin binde 9,48'i
Dosya Bedeli Güvence bedeline göre belirlenir

CLK Çamlıbel Elektrik aboneliği sonlandırma

Elektrik aboneliğinizi sonlandırmak da üzerinize fatura almanız kadar önemli bir konudur. Eğer bir yerden taşınırken mevcut elektrik aboneliğinizi iptal etmezseniz, sizden sonra, adınıza elektrik faturası düzenlenilmeye devam eder, böylelikle başkalarının kullandığı elektrik borcunu ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Elektrik Aboneliği nasıl sonlandırılır?

Abonelik  sonlandırma işlemi de abonelik başvurusu gibi CLK Çamlıbel'in müşteri merkezlerinden yapılmaktadır. Yine aynı şekilde, faturada ismi geçen kişi şahsen başvurmalıdır ya da noter onayı ile başka birine vekalet vermelidir. Abonelik sonlandırırken en geç 14 gün sonrasına kadar talimat vermeniz mümkündür.

Abonelik sonlandırma için gerekli evraklar

 • Ev abonelik sonlandırma için gerekli evraklar
 • Son dönem elektrik faturası
 • Güvence Bedeli iadesi için IBAN nosu
 • Kimlik belgesi ve fotokopisi
 • İş yeri Aboneliği sonlandırma evrakları
 • Son dönem elektrik faturası
 • IBAN ya da banka hesap numarası
 • Ticarethane yetkilisinin kimlik belgesi

Güvence bedeli iadesini nasıl alabilirim?

Güvence bedeli iadesi abonelik sonlandırılma başvurusunun ardından görevlinin gelip sayacınızı okuyarak, güncel dönem elektrik tüketiminizi ölçüp, iade edilecek güvence bedelinden düşmesinin ardından hesaplanır ve size iade edilir. Bu bedel verdiğiniz IBAN nosu ya da banka hesabına yatırabilir ya da talep edilmesi halinde CLK Çamlıbel Müşteri Merkezleri veznelerinden de alınabilir.

AYNI İLDE TAŞINIYORSANIZ Aynı gün içerisinde hem abonelik sonlandırma hem de abonelik başvurusu işlemlerini aynı yerden gerçekleştirebilirsiniz. Başka bir ile taşınacaksanız, mevcut aboneliğinizi sonlandırdıktan sonra o ilde görevli elektrik tedarikçisinin müşteri merkezlerine başvurmanız gerekmektedir.

Güncelleme tarihi