Elektrik Aboneliği Başvurusu Güvence Bedeli

Güncelleme tarihi
min reading

Taşınırken elektrik aboneliğini kendi üzerinize almak için, sözleşme sırasında güvence bedeli ödemelisiniz. Güvence bedeli tutarı, ev ya da iş yerinizin sözleşme gücüne göre değişir. Elektrik şirketlerinin uyguladığı abonelik ücretlerini her sene EPDK belirler.

Elektrik güvence bedeli nedir ?

Elektrik şirketi, tüketicinin borcunu ödememe riskine karşı, abonelik sırasında güvence bedelini teminat olarak alır. Sözleşme iptal edildiğinde eğer abonenin borcu bulunmuyorsa bu bedeli iade eder.

Güvence bedeli EPDK tarafından belirlenen şekilde tahsil edilir. EPDK her sene güvence bedelleri ile ilgili karar yayınlayarak bu bedelin ücretini açıklar. EPDK yönetmelikleri ile düzenlenen elektrik piyasasında güvence bedeli sözleşme gücü üzerinden belirlenen bir fiyat ile hesaplanır. Güvence bedeli sözleşme gücündeki kW başına alınan bir ücrettir.

Sözleşme gücü nedir ?

Tüketicinin satış sözleşmesinde çekeceğini kabul ettiği en yüksek güç miktarıdır.

Bağlantı ya da sözleşme gücü kiloWatt (kW) birimine göre ölçülür ve perakende satış sözleşmesinde belirtilir. Meskenlerde sözleşme gücü evin kurulu gücüne göredir. Kurulu güç evin elektrik tesisat projesinde priz ve lamba sayısına göre belirlenir. Genellikle kullanım yerinin alanı büyüdükçe sözleşme gücü de artar.

Sözleşme gücü, elektrik faturasının alt kısmında belirtilir. Bazı faturalarda Watt (W) cinsinden gösterilebilir; 1 kW=1000 W eşitliğini kullanarak dönüşüm yapılır. 5,5 kW bağlantı gücü 5500 Watt'a denk gelir.

Evlerde sözleşme gücü ne kadar oluyor? Genellikle ülkemizdeki elektrik tüketicilerinin evlerinde kullanacakları elektrik için abonelik yapılırken sözleşme gücü 5 veya 6 kW alındığını görüyoruz. Takmini bir hesap yapmak için bu bilgilerden faydalanarak aşağıdaki tablomuzdaki ücretleri baz alabilirsiniz. Yine de her mekan için sözleşme gücü değişebileceğinden elektrik tesisatınızın sözleşme gücünü görevli tedarikçi firmadan öğrenmenizi öneririz.

Güvence bedelini hangi şirketler alıyor? Resmi olarak güvence bedeli olarak tanımlanan ve EPDK tarafından belirlenen bu teminat bedeli, ilinizdeki görevli tedarikçi ile yapılan elektrik aboneliği sözleşmeleri ile ilgilidir. Serbest tüketici olarak tedarikçi değişikliği yapıldığında resmi "güvence bedeli" alınmıyor. Alternatif şirketler anlaşmanıza göre teminat bedelini kendileri belirleyerek size teklif dahilinde sunabilir. Yine teklife göre, hiçbir teminat olmadan da aboneliğinizi yaptırarak elektrik amaya anlaştığınız şirketle devam edebilirsiniz. Güvence bedeli görevli tedarikçiler ile abonelik yaptırırken ödenir.

Teminatsız elektrik anlaşmasına geçtiğinizde güvence bedeliniz cebinizde kalır! Güvence bedelini görevli tedarikçi ile abonelik sonlandırdığınızda geri alırsınız. Taşınma gibi durumlarda abonelik üzerinize alırken veya bölge değişikliğinden dolayı başka bir görevli tedarikçiye geçiş yaparken yine güvence bedeli ödenir. Ancak serbest tüketici olarak şirket değiştiriyor ve teminatsız bir anlaşma ile elektrik hizmeti almaya başlıyorsanız, eski tedarikçinizin iade ettiği güvence bedeli de cebinizde kalır.

Güvence bedeli taksitle ödenebilir mi ?

Mesken tüketicileri, güvence bedelini abonelik başvurusunda, makbuz karşılığı peşin olarak öder. Elektrik şirketinin uygulamasına bağlı olarak güvence bedeli, taksite bölünüp faturaya yansıtılabilir ya da kredi kartı ile tahsil edilebilir. Bölgenizde görevli elektrik şirketine telefon ederek güvence bedelini ödeme seçeneklerinizi öğrenin. Ticarethaneler, güvence bedeli yerine, bankadan alacakları teminat mektubunu verebilir.

Abone grubuna göre güvence bedelleri 2021

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), güvence birim bedelini yıllık olarak belirler. Güvence bedelleri, ulusal düzeyde tüm görevli elektrik şirketleri tarafından uygulanır.

Epdk 2021 elektrik güvence bedelleri
Abone Grubu Güvence birim bedeli
Mesken 33 TL/kW
Ticarethane ve Sanayi 93,7 TL/kW

Doğal gazla mı ısınıyorsunuz ? İşte doğal gaz aboneliği güvence bedeli.

Elektrik abonelik ücreti nasıl hesaplanır ?

Elektrik abonelik ücreti, dört unsurun toplamıdır. Bunlar güvence, kesme-açma, dosya bedelleri ve sözleşmeden doğan damga vergisidir. Aşağıda iki abone grubu için hesaplama örneklerini bulabilirsiniz.

Elektrik abonelik bedeli hesaplama
Abone Grubu Sözleşme gücü Güvence Bedeli Kesme Açma Damga Vergisi Dosya Bedeli
Mesken 6 kW* 6x33 TL/kW= 198 TL 37,3 TL Güvence bedelinin binde 9,48'i Elektrik şirketi belirler.
Ticarethane 9 kW* 9x93,7 TL/kW= 843,3 TL Alçak gerilimde 37,3 TL, orta gerilimde 189,8 TL Güvence bedelinin binde 9,48'i

*Sözleşme gücü ev ve iş yerinizin büyüklüğüne göre değişir, eski bir faturada yazar. Burada güçler örnek olarak alınmıştır.

Damga vergisi

elektrik sözleşmesi

Damga vergisi elektrik satış sözleşmesinden doğar ve güvence bedelinin binde 9,48'i oranında alınır. Sonuçta, sözleşme için ödemeniz gereken damga vergisi tutarı da güvence bedeline bağlı olarak değişecektir. Yukarıdaki tabloda güvence bedeli arttıkça damga vergisinin de arttığı gözlemlenebilir.

Dosya bedeli nedir ?

Dosya bedeli, elektrik perakende satış şirketi tarafından, verdiği satış sözleşmesi hazırlama hizmetine karşılık olarak tahsil edilir. Tabloda gösterilmemiş olan tutar, güvence bedeline göre değişir. Yukarıda belirtilen toplam ücretlere dosya bedeli de eklenir.

Elektrik kesme açma bedeli ne kadar ?

2021 kesme bağlama bedelleri
Gerilim seviyesi Abone grubu İşlem başına ücret
Alçak gerilim / AG Mesken, Ticarethane 37,3 TL
Orta gerilmi / OG Sanayi 189,8 TL

Elektriğin kesilmesi ya da bağlanması işlemlerinden yalnızca birinde alınır. Yönetmeliğe göre, dağıtım şirketi kullanım yerinin elektrik enerjisi fiilen kesik değilse kesme açma bedeli alınamaz. Kesme açma bedeli; yalnızca abonelik sırasında değil, borçtan dolayı elektrik kesilirse de ödenir.

Önceki güvence bedelinin iadesi

Elektrik sözleşmesini yaparken ödediğiniz güvence bedelini, aboneliği iptal ettiğinizde geri alırsınız. Elektrik şirketi, güvence bedelini abonelik iptalinden sonraki 5 gün içerisinde nakit olarak ya da hesabınıza havale yoluyla iade eder. İade tutarı, TÜFE (enflasyon) verisine göre güncellenir. Önceki aboneliğinizden aldığınız güvence bedelini yeni bir sözleşmede kullanabilirsiniz.