TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

DNS nedir ve nasıl değiştirilir?

İnternette gezinti yaparken karşılaştığımız sorun veya engelleri aşmak için sıkça başvurulan yöntemlerden biri de DNS değiştirme. DNS terimini sıkça duysak da ne işe yaradığı ve değiştirme yöntemlerine neden başvurduğumuz sorularının cevabı internet kullanıcıları için merak konusu. Bu yazımızda DNS ve DNS değiştirme ile ilgili bilgilere ve farklı cihazlarda bu DNS değiştirmenin nasıl yapıldığına yer verdik.


DNS nedir?

DNS teriminin açılımı "Domain Name System" olarak bilinmektedir ve Türkçe'ye "alan adı sistemi" olarak çevrilerek açıklanabilir.. Bu sistem, bilgisayarların birbirleriyle bağlantı kurması için her birine ayrı olarak tanımlanan IP adreslerini çözen ve internete bağlı cihaz, servis ve diğer kaynakların host isimleriyle haberleşmelerini sağlayan bir sistemdir. Daha basit anlatırsak, internet siteleri nerede, hangi IP adresi hangi bilgisayara ait belirlemek için DNS kullanılır.

DNS değiştirmek her zaman yapmanız gereken bir işlem olmasa da bazı sorunlarla karşılaştığınızda DNS değiştirerek sorunları çözmek mümkün olabilmektedir. Genelde sıradan kullanıcıların DNS değiştirme işlemini merak etme sebepleri engelli sitelere farklı DNS adresi ile girebilmenin mümkün olmasıdır. Bazen bağlantı sorunları yaşandığı durumlarda da bilgisayarınız size DNS ayarlarınızı kontrol etmeniz için öneride bulunabilir. 

Neden DNS değiştirmek gerekir?

İnternet kullanıcıları pek çok farklı sebepten DNS değiştirme işlemini merak edebilir ve uygulamak isteyebilirler. DNS değiştirmek elbette zorunlu veya mutlaka yapılması gereken bir uygulama değildir. Bazı internet sorunlarına çözüm olarak DNS değiştirilebilir. Aşağıdaki sebeplerle DNS değiştirmek isteyebilirsiniz:

 • DNS güvenliği için şifreli bir DNS kullanmak isteyebilirsiniz.
 • Gizliliği arttırmak için internet geçmişinizi kaydetmeyen bir DNS'e geçmeyi tercih edebilirsiniz.
 • Bölgenizde engelli sitelere ulaşmak için DNS'e bağlı engelleri aşmak isteyebilirsiniz.
 • İnternetinizi hızlandırmak ve performans arttırmak için DNS değiştirebilirsiniz.

Genelde kullanıcıların en çok DNS değiştirmeye yöneldiği durumlar engellenen sitelere ulaşmak amaçlı oluyor. Örneğin sosyal medya sitelerinde dezenformasyonu önlemek amaçlı sınırlamalar getirildiği günler olabiliyor. Böyle zamanlarda iş veya özel sebeplerle sosyal medyayı kullanmak durumunda olanlar DNS değiştirme yoluna gidiyorlar.

DNS değiştirme işlemini, güvenlik açısından zayıf ve hassas içeriklere ulaşmak için yapmayı tavsiye etmiyoruz. Bu gibi durumlarda farklı DNS kullanarak güvenliksiz adreslere ulaştığınızda bilgisayarınız da tehlikelere açık hale gelir. 

DNS değiştirme oyun oynayanların da başvurduğu bir yöntem. İnternet bağlantısını hızlandırmak ve daha sabit hale getirmek için hızlı ve güvenilir DNS adreslerine geçiş yapabilirsiniz. Cloudflare,Google ve Open DNS genellikle en çok tercih edilenler arasında.

DNS nasıl değiştirilir? 

DNS değiştirmek aslında oldukça kolay bir işlemdir. Yapmanız gereken tek şey cihazınızda DNS ayarlarını bularak kullanmak istediğiniz DNS adreserini buraya yazmaktır. Sizin için farklı cihazlarda DNS değiştirme işlemlerini adım adım anlatalım.

Windows işletim siteminde DNS değiştirme

Windows bilgisayarlarınızda DNS değiştirmek için Ağ ve İnternet ayarlarına ulaşmanız gerekir. İşte adım adım Windows üzerinde DNS değiştirme işlemi:

 1. Görev çubuğundan "Ayarlar" bölümünden veya internet bağlantısı simgesine tıklayarak "Ağ ve İnternet Ayarları" başlığına tıklayınız. Aynı işlemi "Denetim Masası" ile de yapabilirsiniz, orada da "Ağ ve İnternet" seçeneğini seçin.
 2. Ağ ve İnternet Ayarları'ndan "Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir" başlığına tıklayın. Denetim masasında ise Ağ ve Paylaşım Merkezi'ne gelin.
 3. İnternet bağlantınıza çift tıklayın, karşınızda bir pencere açılacaktır.
 4. Açılan pencerede "Özellikler" butonuna tıklayın. Yeni bir pencere açılacaktır.
 5. Açılan ikinci pencerede İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’ü seçin ve "Özellikler" butonuna tıklayın.
 6. Karşınızda açılan üçüncü pencerede IP ve DNS ayarları karşınıza çıkacaktır.
 7. Normalde DNS ayarları otomatik olarak alınmak üzere olan ilk seçenek seçili olur. "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan" seçeneğini seçtiğinizde altta satırlar açılır.
 8. Satırlarda noktalara dikkat ederek kullanmak istediğiniz DNS adresini girin ve "Tamam" butonuna tıklayın.

iOS cihazlarda DNS değiştirme

iOS işletim sistemine sahip Apple marka cihazlarınızda DNS değiştirme daha kısa yolla yapılıyor. İşte iOS'larda DNS değişitirme:

 1. "Ayarlar" içerisinden Wi-Fi bölümüne gelin.
 2. Bağlı olduğunuzun ağın yanında bulunan "i", yani bilgi ikonuna tıklayın.
 3. DNS ayarlama başlığına girerek ayarlama yöntemini "Elle" olarak değiştirin.
 4. Kullanmak istediğiniz DNS adreslerini yazın.

Android cihazlar için DNS değiştirme yöntemi

Android cihazlarda da tıpkı iOS cihazlarda olduğu gibi daha kolay bir şekilde DNS değiştirme işlemi yapılıyor. Aşağıdaki adımları takip ederek Android telefon veya tabletlerinizde DNS değiştirebilirsiniz:

 1. "Ayarlar" menüsüne giderek Wi-Fi bağlantı listesine girin.
 2. Bağlı olduğunuz internet bağlantısına uzun tıklayın.
 3. Karşınıza çıkan seçeneklerde “Ağ Ayarlarını Yönet” seçeneğine tıklayın.“Gelişmiş ayarları göster” seçeneğine dokunun.
 4. IP ayarları bölümünden DNS adresini değiştirin ve kaydedin.

Çok tercih edilen ve en hızlı DNS adresleri

DNS değiştirme yöntemlerini öğrendikten sonra geriye bir tek hangi DNS adreslerini kullanacağınıza karar vermek kalıyor. DNS adreslerinin güvenli ve hızlı olması önemli elbette. En çok tercih edilen ve en güncel DNS adreslerini aşağıda listeledik:

 
DNS Sunucusu DSN 1 DNS 2
Cloudflare DNS 1.0.0.1 1.1.1.1
Google DNS 8.8.8.8 8.8.4.4
Open DNS 208.67.222.222 208.67.220.220
Yandex DNS 77.88.8.8 77.88.8.1
Norton DNS 198.153.192.1 198.153.194.1
Dnsadvantage DNS 156.154.70.1 156.154.71.1
Uydunet DNS 62.248.80.161 62.248.80.162
Scrublt DNS 7.138.54.100 207.225.209.66
DNS Watch 84.200.69.80 84.200.70.40
Alternate DNS  23.253.163.53 198.101.242.72
Safe DNS 195.46.39.39 195.46.39.40
Level3 DNS 209.244.0.3 209.244.0.4
Verisign Public DNS 64.6.64.6 64.6.65.6

 

Güncelleme tarihi