TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

İnternetsiz (offline) mesajlaşma uygulamaları: Telefon çekmediğinde nasıl haberleşebiliriz?

Deprem gibi kitlesel etki yaratan doğal afet ve olaylar, haberleşmenin önemini hepimize tekrardan hatırlatıyor. Ülkemizde yaşanan depremler sonrası telefonların çalışmaması ve haberleşmede sorunlar yaşanması her seferinde gündemimizde. Böyle anlarda internet üzerinden hizmet veren Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamaları yaygın olarak kullanılıyor. Peki doğal afetlerde (depremde) ve kitlesel olaylar sırasında telefon hatları ile birlikte internet sağlayıcıları da çalışmazsa ne yapacağız? Telefonun ve internetin çekmediği, Wifi ve mobil internetin de kullanılamadığı durumlara çevrimdışı (offline) mesajlaşma uygulamaları yardımımıza koşuyor. İnternete gerek olmadan farklı teknolojilerle haberleşme ve mesajlaşma sağlayan bu uygulamalar nelerdir? Nasıl çalışırlar? Sorularınızı sizin için yanıtladık.


İnternetsiz mesajlaşma uygulamaları nasıl çalışır?

Baz istasyonu olmayan yerlerde veya telefon hatları çalışmadığında kullanılabilecek çevrimdışı (offline) mesajlaşma uygulamalarının temel çalışma prensibi uc uca eklenen bir ağ oluşturarak mesaj iletimi yapmaktır. Bu uygulamalar Wifi veya Bluetooth kullanarak bağlantı kurulmasını sağlıyorlar. Yakın mesafelerde uygulamayı kullanan cihazların Wifi veya Bluetooth üzerinden zincirleme bağlanmasıyla sonsuz bir mesajlaşma zinciri oluşturulabiliyor. Bu sayede mesajlar ve fotoğrafların iletimi yapılabiliyor.

Bu uygulamaların kullandığı zincirleme sistemi ile uzak mesafelere mesaj iletilebilmesi için arada uygulamayı kullanan başka cihazların olması gerekiyor. Yani uygulama ne kadar çok kişi tarafından ne kadar geniş alanda kullanılırsa mesaj iletme alanı da o kadar genişliyor. Mesajlar gönderilirken aradaki kullanıcılar şifrelenmiş mesajları göremiyorlar.

Zincirleme mesaj nedir? Nasıl çalışır? Zincirleme mesajlaşma sistemi ara birimler sayesinde bir zincir oluşturarak mesajların bir cihazdan diğerine aktarımını sağlayan bir sistemdir. Örneklemek gerekirse, düşünün ki kullandığınız uygulamanın kapsama alanı 200 m. Bu demektir ki siz 200 m uzaklıkta A kişisine mesaj iletebilirsiniz. A kişisine 200 m mesafede başka bir B kişisine de A kişisinden mesaj gidebilir. Zincirleme mesaj sistemi ile siz A kişisi sayesinde sizden 400 m uzaklıktaki B kişisine mesaj iletebiliyorsunuz. Arada aktarım zincirini devam ettirebilecek cihazlar olduğu sürece sonsuz bir mesaj zinciri oluşabilir.

İnternet ve telefon çalışmadığında kullanılabilecek mesajlaşma uygulamaları nelerdir?

Fire Chat

Fire Chat uygulaması, Wifi ve Bluetooth bağlantı teknolojilerini kullanarak ulaşılabilir mesafedeki cihazlar ile mesaj ve fotoğraf aktarımı sağlamaktadır. 200 m mesafedeki cihazlara bağlanabilen Fire Chat aradaki cihazları aktarma istasyonu olarak kullanarak mesaj iletir. Fire Chat'in kullandığı iletim yöntemi "multipeer connectivity framework" adıyla biliniyor ve uzakta erişilebilir bir cep telefonu olduğu sürece çalışıyor. Fire Chat'teki “Yakınımdakiler Modu" ile çevrenizdeki uygun cihazları da görebilirsiniz. Android ve Ios işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilen uygulama, pil tüketiminde ise olumsuz bir etki yaratmıyor.

Bridgefy

Bridgefy uygulaması, Bluetooth bağlantısını kullanarak uygulamayı yüklemiş olan diğer cihazları zincire ekler ve bu şekilde mesaj iletimi sağlar. Sms, GSM hizmeti veya internet ağlarının bulunmadığı durumlarda uzak mesafelere mesaj göndermek için Bridgefy kullanılabilir. Aslında uygulamanın çalışma mantığı, isminden de anlaşılacağı gibi, uygun uzaklıktaki (100 m) kullanıcılardan köprü oluşturarak daha ileri mesafelere doğru haberleşme sağlamak. Uygulama Android ve Ios işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabiliyor.

Vojer

Vojer de Fire Chat ve Bridgefy gibi internetin olmadığı durumlarda cihazlar arası bağlantı kurulmasını sağlıyor. Uygulamanın en öne çıkan özelliklerinden biri programın çalışması için gerekli unsurlar dışında cihanızla ilgili hiçbir erişim izni istememesi. Bu uygulama yalnızca Ios işletim sistemine sahip mobil cihazlarda çalışıyor. Vojer'i cihazınıza yükleyerek internetin olmadığı acil durumlarda dosya ve veri aktarımı yapabilirsiniz.

The Serval Mesh

The Serval Mesh, Bluetooth bağlantılarını kullanarak veri iletimi ve mesajlaşma sağlayabilen bir uygulamadır. The Serval Mesh kulanarak şebekenin olmadığı yerlerde arama da yapabilirsiniz. Gizli olarak mesaj göndermek ve dosya aktarımı yapmak da bu uygulama ile mümkündür, hatta dosya aktarımı yapılabilmesi The Serval Mesh kullanıcılarının tercih sebeplerinden biri. Uygulama, Android cihazlar için uygun olarak tasarlanmıştır. 

Signal Offline Messenger

Signal Offline Messenger, internetin olmadığı ve şebekelerin çöktüğü durumlarda 100 m kapsama alanı ile ister birebir, ister grup olarak iletişim kurmaya olanak sağlıyor. Etrafınızda Signal Offline Messenger kullanan kişilere güvenli olarak ses, mesaj, video, fotoğraf ve dosya gönderebilirsiniz. Signal Offline Messenger'ın bir özelliği de yaptığınız eski sohbetleri veri tabanında saklanmasını ve istenildiğinde erişilmesini mümkün hale getirmesidir. Uygulama Android işletim sistemi ile çalışan cihazlarda kullanılabilir.

İnternetsiz mesajlaşmanın zorlukları

İnternetsiz mesajlaşma uygulamaları GSM operatörleri ve baz istasyonlarının çalışmadığı, internet hatlarının sorunlu olduğu zamanlarda işe yarayan çözümlerdir. Bu uygulamaları kullanmanın ülkemiz için zorluğu ise yaygın olmamaları. Bu uygulamaların cihazları bağlayabilmesi için genellikle çevredeki cihazlarda da yüklü olması gerekiyor. Yani çevredeki herkesin aynı uygulamayı cihazına yüklemiş olması gerekli ki bu bağlantı zinciri devam edebilsin ve mesajlar daha uzak mesafelere iletilebilsin. Bu açıdan internetsiz mesajlaşma uygulamalarının yaygınlaşması veya yeni teknolojilerin geliştirilmesi bu tarz çözümleri daha güvenilir hale getirecektir.

Güncelleme tarihi