TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Mobil veri nedir ve ne işe yarar?

Güncelleme tarihi
min reading

İnternetin mobil cihazlarımız sayesinde ceplerimize kadar geldiği bir dünyada "mobil veri" terimini de sıklıkla duymuş olmalıyız. En basit anlamıyla mobil cihazlarımızdaki internet kulanımını ifade eden mobil veri hakkında birçok bilgi ve kullanım önerileri bu yazımızda!

Mobil veri nedir?

Cihazların internete bağlanması veri alışverişi ile sağlanır. Akıllı telefonumuz da mobil veri paketleri vasıtasıyla internette veri alışverişi yapar. Hücresel veri adıyla da karşımıza çıkan mobil veri, telefon operatörleri tarafından sağlanan ve akıllı telefonlarımızdan internete bağlanmamızı sağlayan bağlantı türüdür diyebiliriz.

Mobil veri, telefon hizmeti veren operatör tarafından sunulan bir internet hizmeti olarak operatörün çektiği her yerde internet erişimi sağlar. Bu sayede gittiğimiz her yerde telefonumuzdan internete ulaşabiliriz. Mobil veri hizmeti, teknolojiye, cihaza ve kullanım tercihlerine göre değişen hız, kota ve fiyat seçenekleri ile operatörler tarafından ücretli olarak sunulan bir hizmettir. 

Günümüzde telefon operatörleri uygun fiyatlarla rahatlıkla kullanabileceğiniz mobil internet paketleri sunabilmekteler. Bu sayede her an her yerde internet kullanımı yapabiliyor, bilgisayarımızdan internete girerek yaptığımız pek çok işlemi telefonlarımızdan Wifi bağlantısının olmadığı yerlerde de yapabiliyoruz.

Mobil veri ve Wifi farkı

Mobi veri ve Wifi internet bir çok konuda birbirinden ayrılıyor. Elbette bu ayrımların temel sebebi iki internet teknolojisinin de farklı ihtiyaçlara yönelik olarak sunulmuş olması. Aşağıdaki tabloda mobil veri ve klasik anlamda bildiğimiz Wifi internetin farklarını listeledik.

 
Mobil veri Wifi İnternet
 1. Telefon operatörleri tarafından sağlanır.
 2. GSM teknolojisi kullanılır.
 3. Operatörün çektiği her yerde kullanılabilir. Operatörün kapsama alanı dışında kalan bölgelerde kullanılamaz.
 4. Düşük kotalı (max 10 -15 GB civarı) kullanımlar  için uygundur. Aylık paket veya kullanım mikatrına göre ek ücretlendirme ile kullanılabilir.
 5. İnternet hızları 3G, 4G, 4.5G gibi teknolojilerle desteklenir ve günlük kullanımda tercih edilen Wifi hızlarına göre çok yüksek hızlara ulaşılır.
 6. Az veri miktarı ile her yerde mobil olarak kullanım için uygundur.
 1. İnternet servis sağlayıcıları tarafından sağlanır.
 2. Sabit telefon hatları veya fiber ağlar ile sağlanır.
 3. Modemin sınırlı kapsama alanında kullanılabilir. Ek cihazlarla kapsama alanı birkaç metre daha genişletilebilse de mobil veriye kıyasla sınırlıdır.
 4. Aylık paketlerle limitsiz veya yüksek kotalarda (50 GB, 100 GB vb.) internet kullanımı sağlayabilir.
 5. Genellikle 8 Mbps'den başlayarak 100 Mbps'ye varan teknolojiler sunulur.
 6. Yüksek veri miktarı ile sabit bir yerde kullanım için tercih edilir.

Mobil veri ve Wifi teknolojileri, farklı alanlarda farklı ihtiyaçları karşılamak üzere kullanıyoruz. Karşılaştırma da bu açıdan bize iki bağlantı yönteminin birbirlerinin eksiklerini giderdiğini gösteriyor. Birini diğeri yerine kullanmak ise hem fiyat, hem performans açısından pek mümkün değil.

Mobil veri kullanımı

Mobi veri, temel olarak Wifi erişiminin olmadığı yerlerde, az veri harcayan ve her yerde ulaşmamız gereken pratik uygulamaları çalıştırmamıza yarayan bir bağlantı türü olarak öne çıkıyor. "Peki mobil veri kullanmak avantajlı mı?", "Hangi durumlarda mobil veri kullanmalıyım?" diye soruyor olabilirsiniz. Wifi ile pek çok açıdan farklılıkları olan mobil veriyi aşağıdaki amaçlarla kullanabilirsiniz:

 • Wifi bağlantısının olmadığı basit işlemlerde, örneğin yolculuklarda sosyal medyada veya web sitelerinde gezinti yapmak için,
 • Görüntülü konuşma ve mesajlaşma uygulamalarını kullanmak ve e-postaları kontrol etmek için,
 • Fazla veri harcamadan kolayca ve her yerde fotoğraf ve video paylaşabilmek için,
 • Müzik uygulamaları ile internet üzerinden müzik dinleyebilmek için,
 • Mobil bankacılık vb. uygulamalara erişebilmek ve işlem yapabilmek için mobil veri kullanabilirsiniz.

Mobil veri paketiniz yüksek bir paket ise internetten oyun oynamak, video izlemek, güncelleme yapmak, bulut servislerine yükleme yapmak veya dosya indirmek için mobil veri kullanmak isteyebilirsiniz, fakat bu kullanımlar mobil veri paketinizin kısa sürede bitmesine sebep olabilir. Bu yüzden bahsettiğimiz bu işlemler için Wifi ağlarına bağlanmanızı tavsiye ederiz.

Mobil veri dolaşımı nedir?

"Veri dolaşımı" veya "dolaşımda olmak" ifadeleri mobil operatörünüzün çekmediği veya hizmet alanı dışında kalan bölgelerde mobil veri hizmetinin uygun olan başka bir operatörden alınmasıdır. Örneğin yurt dışına çıktığınızda telefonunuzun veri dolaşımı açıksa mobil veri hizmeti orada telefonunuzun bağlandığı operatörden alınır. Dolaşım modu kapalı olduğunda ise operatörünüzün alanından çıktığınızda mobil veri kullanımı durur.

Veri dolaşımı modunda mobil veri kulanımı yaptığınızda yurt dışında internet paketiniz geçerli olmayacağından yüksek ek ücretler faturanıza yansıyabilir. Yurt içinde kullanılan mobil internet paketleri yurt dışında geçerli değildir. Eğer yurt dışına çıkacaksanız ve mobil veri kullanmayı düşünüyorsanız operatörünüzün sunduğu yurtdışı internet paketlerinden satın alarak dolaşım halinde de mobil internetinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Mobil veri nasıl açılır ve kapatılır?

Mobil veri kullanımını telefonunuzdan açıp kapatabilirsiniz. Mobil veri kullanımınızın takibini yapmak ve istenmeyen durumlarda mobil veri harcanmasını önlemek için mobil veriyi kapatmak uygun olacaktır. Mobil veri açma kapatma ve diğer bir çok ayarı telefonunuzdaki "Ayarlar" bölümde giderek "Mobil Veri" veya "Hücresel Veri" kısmında yapabilirsiniz. Andorid ve iOS cihazlarda farklı isimlerle yer alsa da temel olarak mobil veri ile ilgili ayar ve kısayollar benzerlik göstermektedir.

Mobil veya hücresel veriyi açıp kapatmak için cihazlarda kısayollar da bulunmaktadır. Ekranınızın yukarısından aşağı doğru veya aşaıdan yukarı doğru sürüklenerek açılan kontrol merkezinde mobil veya hücresel veri açıp kapatmak için kısayol seçeneği karşınıza çıkacaktır. Buradan kolaylıkla mobil veri kullanımını açıp kapatabilirsiniz.

Wifi erişimi olan yerlerde mobil veriyi kapatabilirsiniz! Böylece siz farketmeden Wifi bağlantısında kesinti olduğunda mobil veri üzerinden yüksek veri harcayan işlemler yaparak mobil verilerinizi istemeden harcamazsınız.

Mobil veri tasarrufu nasıl yapılır?

Mobil veri kullanımınızda tasarruf yapmak için öncelikle mobil veri kullanımınızı takip etmenizi tavsiye ederiz. Mobil veri ayarlarınız içinde aylık olarak harcanan mobil verilerinizin takibini yapabilir,hangi uygulamaların ne kadar veri harcadığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra akıllı telefonlardaki mobil veri tasarrufu modunu etkinleştirebilir veya mobil veri sınırı belirleyerek mobil veri uyarısını aktifleştirebilirsiniz.

Mobil veri kullanımını daha tasarruflu hale getirmek için uygulamaların mobil veri kullanımlarına da sınırlamalar getirmek uygun olacaktır. Mobil veri üzerinden güncellemeleri kapatmak, uygulamaların arka planda veri kullanımını engellemek, gerekmeyen uygulamaların veri kullanımlarını kapatmak ve çevrimdışı kullanmak gibi çözümler ile uygulamaların veri harcamalarını azaltabilirsiniz. Bunun yanında tarayıcı ve uygulamaları daha az veri harcayan basit modlarını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Mobil veri tasarrufu ile ilgili ayrıntılı bilgiler ve tüm tasarruf yöntemlerinin açıklamaları yazımızda: "Mobil veri tasarrufu: Mobil veri nasıl daha az kullanılır?"

Mobil veri nasıl paylaşılır?

Mobil veri kullanımınızı gereken durumlarda başkaları ile paylaşarak telefonunuzu modem gibi kullanıma açabilirsiniz. Kişisel erişim noktası veya mobil erişim noktası denilen bu yöntem ile mobil veri üzerinden internet sağlayan bir hotspot haline gelen telefonunuza diğer cihazlar oluşturduğunuz ağ adı ve şifre ile bağlanabilir ve internet kullanabilirler. Kablosuz internet bağlantısına erişim olmayan acil durumlarda kişisel erişim noktası özelliğini kullanarak mobil verileri paylaşabilirsiniz.

 • Mobil erişim noktasını kullanmak için ip uçları:
 • Telefonunuzun "Ayarlar" bölümünde iOS cihazlar için "Kişisel Erişim Noktası" bölümünde gelin, Android cihazlar için ise "Bağlantılar>Diğer Ağlar>İnternet Paylaşımı ve Mobil Erişim Noktası" yolunu izleyin.
 • Buradan açıp kapama yaparak hotspot modunu aktif hale getirebilir veya kapatabilirsiniz.
 • Erişim noktasını açtığınızda diğer cihazlar internet ağları içinde sizi cihazınızın ismi ile bulur ve kayıtlı parolanızı onlarla paylaştığınızda bağlanabilirler.
 • Dilerseniz bağlanacak cihaz sayısını sınırlandırmanız da mümkün.
 • Erişim noktası başlığına girerek kişisel mobil veri ağınızın şifresini değiştirebilirsiniz.
 • Kişisel erişim noktasına Wifi bağlantınız veya Bluetooth ile kablosuz olarak bağlanıldığı gibi USB ile de cihaz bağlanabilmektedir. Eğer Wifi veya Bluetooth bağlantınız kapalıysa açmanız için uyarı gelir veya USB bağlantısı kullanılır.