TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

GSM Kapsama alanı: baz istasyonları, çekim gücü ve kapsama haritası

GSM Firmalarının kullanıcılarına farklı bölgelerde hizmet vermesini sağlayan baz istasyonları kullanıldığı bölgelere ve nüfus yoğunluğuna göre farklı tipler alır. Günlük hayatta en çok kullandığımız teknolojilerden olan akıllı telefonları anlamlı kılan baz istasyonları sayesinde bağlantı sağlayabilmesidir. Ancak bu noktada çoğumuzun aklına radyasyon ve sağlığımıza olan etkileri akla gelir. Baz istasyonları hakkında detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.


Cep telefonu

Baz istasyonu nedir?

Baz istasyonları hem sinyal alan hem de gönderen bir alıcı ve verici olarak çalışır. Baz istasyonları kapsama alanları ve çıkış güçlerine göre üçe ayrılırlar. 0 ile 35 km aralığında hizmet verebilen baz istasyonlarının anten yüksekliği, coğrafi koşulları ve istasyon çıkış gücüne göre bu servis alanı belirlenir. 

Büyük çaplı ( makro) istasyonlar

Geniş kapsama istenen ve az kullanıcı olan alanlarda kullanılır. Örnek: Az yerleşim olan kırsal bölgeler ve şehirlerarası yollarda

Mikro (Küçük çaplı) istasyonlar

Yüksek kapasite istenen yerlerde kullanılırlar. Örnek: Şehir içleri, yoğun cep telefonu kullanımının olduğu cadde, sokak ve meydanlar vb.

Piko (Çok küçük çaplı) İstasyonlar 

Bina içlerinde hizmet verir.  Örnek: Alışveriş merkezleri, plazalar, oteller vb.

Tek bir baz istasyonunu sinyal alma ve gönderme işlevlerini kullanırken aynı anda belirli bir miktar abone kullanabileceğinden, kalabalık şehirlerde şehir içlerine daha çok baz istasyonu yerleştirme tercih edilir. 

Baz istasyonları sağlığım için zararlı mı?

Nükleer radyasyon, cep telefonu radyo dalgaları ve elektromanyetik alandan kaynaklanan ısınma etkisini birbirine karıştırılabiliyor. Bu nedenle baz istasyonlarının zararlı olduğu söyleniyor. Ancak dünya çapında kullanılan bu teknolojinin bahsedilen zararları olmadığı söylenebilir.

Size en yakın baz istasyonunuzu e-devlet üzerinden Baz İstasyonları Ölçüm Bilgileri sayfasından öğrenebilir ve Volt/Metre cinsinden ölçülen Elektrik alan şiddeti değerleri görebilirsiniz.

Elektromanyetik alan nedir: ışık hızı ile hareket eden hareketli dalgalar günlük olarak televizyon, radyo, bilgisayar ya da evdeki diğer tüm elektronik aletlerde bulunur. 

Sık Kullanılan Cihazların Elektrik Alan Şiddeti (Volt/metre)
Cihaz Adı Elektrik Alan Şiddeti
Mikrodalga Fırın 250
Elektrikli Battaniye     250
Su Isıtıcısı 130
Notebook ( Kablosuz Ağ Açıkken) 100
Müzik Seti 90
Bilgisayar monitörü arkası (tüplü) 80
Buzdolabı 60
Ütü 60
Mikser 50
Ekmek Kızartıcısı     40
Saç kurutma makinesi 40
Televizyon 30
Kahve makinesi 30
Bilgisayar monitörü önü (tüplü) 25
Elektrikli süpürge 16
Cep Telefonu 5-15
Wireless modem 5-10
Baz istasyonu 10
Ekmek Kızartıcısı  

Çalışma gerilimi = (110 – 220)V , çalışma frekansı = 60 Hz, uzaklık = 30 cm

Radyasyon nedir?

Işıma anlamına gelen radyasyon enerjinin boşlukta dalgalar ya da fotonlar (tanecik) halinde yayılması olarak açıklanabilir. İyonlaştırıcı ve İyonlaştırıcı olmayan radyasyon olmak üzere 2'ye ayrılır. 

İyonlaştırıcı (Ionizin) Elektromanyetik ışınlara (radyasyon) maruz kalmak, canlılara ait hücrenin DNA'sını etkileyebilir ya da kansere neden olabilir. 

İyonlaştırıcı olmayan elektromanyetik ışınları içinde Radyo Frekans dalgaları yer alır. Mobil telefon ve baz istasyonlarının yaydığı ışınlar bu kategoridedir. 

Günümüzde elektromanyetik dalgalar 800MHz ile 2000MHz arasındadır ve mikrodalga spektrumundadır. Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Koruma Komisyonunun (ICNIRP) baz istasyonları için belirlediği limit değer 41.2 Volt/Metre olup, BTHK'nın K.K.T.C'de çevre ve insan sağlığı dikkate alarak ihtiyati tedbir açısından, kabul ettiği değer tek bir cihaz için ICNIRP'nin belirlediği limit değerin dörtte birini (¼) aşamaz. Bunların yanısıra baz istasyonunun kurulum aşamasında incelemeler yapılmakta ve kurulum sonrasında ise başvuru şartlarını yerine getirip getirmediği ve ölçüm sonuçlarının uygunluğu Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) tarafından denetlenmektedir.

BTHK http://www.bthk.org/tr/tuketici/baz-istasyonlari-ve-saglik

Mobil cihazım sağlığım için zararlı mı?

Mobil cihazların telefonla arama anında veya genel kullanımda sürekli başın yakınında tutulması halinde elektromanyetik dalgaların etkilediği söylenebilir. Bu nedenle kulaklık (kablolu ya da bluetooth kablosuz kulaklıklar) ile telefon görüşmeleri yapmaya ve telefonunuzu kafanızdan uzak tutmanız önerilir. 

Mobil cihazlar arama tuşuna basıldığında baz istasyonuyla iletişimi başlatır ve yüksek güç harcar. Karşı tarafın telefonu çalmaya başladığında değil biraz daha bekledikten sonra karşı taraf telefonu açtığında (karşısı aramanızı yanıtladığında arama süresi 00:00 olarak görülür) kulağınıza götürmeniz önerilir. Bu şekilde elektromanyetik dalgaların etkisini azaltabilirsiniz.

Turkcell Çekim Gücü

Yaklaşık 30.500 baz istasyonu ve %99.17 nüfus kapsama oranı kullanıcılarına hizmet veren Turkcell

Şebeke yoğunluğuna rağmen maksimum servis verilebilmesi, mobil iletişimde bir başka kalite değerlendirme kriteridir. Turkcell olarak Türkiye ortalamasında, şebeke boyutlandırılmasında GSM uluslararası standartlarda kabul gören %2 GoS (Grade of Service) yoğunluk oranından çok daha düşük bir değerle, müşterilerimize kaliteli servis sağlıyor olmanın gururunu yaşıyoruz.
 

Vodafone 4.5G  Kapsama Haritası

18.000'den fazla 4.5G çekim noktası ile hem Türkiye'nin, aynı zamanda da dünyanın en geniş 4.5G ağı olma iddiası bulunan Vodafone müşterilerine en gelişmiş 4.5G teknolojilerine ulaştırıyor.

Vodafone Kapsama Haritası'ndan adresinizi girerek bulunduğunuz yerlerde çekim gücü ve kapsam bilgisine ulaşabilir hangi hizmetleri alabileceğiniz öğrenebilirsiniz.

Çekim gücü ile ilgili problemleriniz için buraya tıklayıp Vodafone'dan uzman destek alabilirsiniz. Aynı zamanda planlı bakım çalışması olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Güncelleme tarihi