TV-İnternet-Mobil

En hızlı internet şirketini sizin için bulalım.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirin!

En hızlı internet şirketini sizin için bulalım. Başvuru formunu doldurun sizi teklifimizle geri arayalım!

Mobil veri hızı nasıl arttırılır?

Güncelleme tarihi
min reading

Telefonundan mobil veri ile internet kullananlar için yavaş internet ve takılmalar istenmeyen durumlar arasındadır. Telefonun interneti yavaş çalışıyorsa yapacağınız işlemler zaman alabilir ve hatta hata verebilir. Daha hızlı mobil internet kullanmak ve telefonunuzun internetini hızandırmak için mobil internet hızlandırma çözümlerini deneyebilirsiniz.

Mobil internet neden yavaş?

Mobil internetiniz bazı durumlarda yavaşlayabilir veya çekmeyebilir. Bu durumda mobil verilerinizin akışı beklediğiniz hızda ve kalitede olmaz. İnternet üzerinden yaptığımız tüm işlemler veri gönderme ve alma şeklinde gerçekleşir. Gönderilen ve alınan veriler bazı problemlere bağlı olarak daha yavaş hareket ettiğinde internet yavaşlar. Akıllı telefonlarımızda kullandığımız mobil veriler de bazı sebeplere bağlı olarak yavaşlayabilirler. Mobil internetinin neden yavaşladığını anlayarak basit çözümleri deneyebilir ve mobil veri hızını arttırabilirsiniz.

 • Telefonlardaki internetin, yani mobil verilerin yavaşlamasının olası sebepleri:
 • Şebekenin çekme kapasitesi düşük olması
 • Lokasyon olarak şebeke ve mobil internet bağlantısını kötü etkileyen bir yerde bulunmak
 • Telefon veya mobil cihazın sisteminin yavaşlamış olması
 • Arka planda çalışan uygulamaların mobil ağı meşgul eden aktiviteleri
 • Bazı durumlarda VPN kullanımı
 • Otomatik olarak farklı Wifi ağlarına bağlanma
 • Sim kartın yerleşiminden kaynaklı sorunlar
 • Telekom şirketinizin sunduğu mobil veri paketinde hız düşürülmesi olabilir.

Yukarıdaki sebepleri gözden geçirerek telefonunuzun internetini hızlandırmak için önerilen çözümleri deneyebilirsiniz. Görüldüğü üzere telefonlarımızda kullandığımız mobil internetin yavaşlamasının birden çok sebebi olabilmektedir. Mobi veri nasıl hızlandırılır diye merek ediyorsanız, kolaylıkla uygulayabileceğiniz çözümler bulunmaktadır. Yazının devamında mobil interneti hızlandırmak için yapmanız gerekenlere yer verdik.

Mobil internet hızlandırma yolları

Mobil internetiniz yavaşsa bunun farklı sebepleri olabilir demiştik. Yukarıda verdiğimiz sebeplerden bir veya birkaçına bağlı olarak telefonunuzdaki internetin yavaşladığını görüyorsanız basit çözümler deneyerek sorunu çözebilirsiniz.

Hız testi yaparak mobil veri gerçekten yavaş mı tespit edin!Telefonunuzdaki internetin ciddi şekilde yavaşladığını düşünüyorsanız telefonunuzdan internet hız testi yapabilirsiniz. Hız testi için oluşturulan internet siteleri veya telefon uygulamaları ile mobil verinizin hızını ölçebilirsiniz. Telefonunuzda mobil internet ile bu testi yaptığınızda mobil verilerinizin hızlandırmaya ihtiyacı olup olmadığını görebilirsiniz. Hız testini yaptıktan sonra mobil veriyi hızlandırmanın yollarını denemek için diğer adımlara geçebilirsiniz. Hız testi ile ilgili daha fazla bilgi için: "İnternet Hız Testi Nedir ve Ne için Yapılır?"

TV-İnternet-Mobil

En hızlı internet şirketini sizin için bulalım.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirin!

En hızlı internet şirketini sizin için bulalım. Başvuru formunu doldurun sizi teklifimizle geri arayalım!

Telefonda internet çok yavaş, ne yapabilirim?

Telefonunuzdaki internet yavaşsa, hız testi yaptıktan sonra bazı ayarlamalar veya değişimler yaparak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Bu basit çözümlerin bir zararı bulunmasa da işlemleri dikkatle yapmanızı öneririz. Mobil veriyi hızlandırmak için yapabileceleriniz:

 1. Telefonu yeniden başlatmayı deneyin: Telefonunuzu kapatıp tekrardan açmak ağ ayarlarınızı yenileyeceği için mobil verilerinizin de akışını daha düzenli hale getirebilir ve mobil internetinizin yavaşlama sorununu çözebilir.
 2. Bulunduğunuz yeri değiştirin: Şebeke çekim kuvvetiniz ve buna bağlı olarak mobil veri hızınız bulunduğunuz bölge veya yerden etkilenebilir. Baz istasyonlarına uzak bölgelerde, binaların bası bölümlerinde var olan engeller çekim gücünü olumsuz etkileyebilir. Bu alanlarında bulunduğunuzda telefonunuz sağlıklı şekilde çekmeyeceği için mobil internetiniz de yavaşlayabilir hatta çekmeyebilir. Şebekenin daha iyi sinyal alabildiği bir yere geçerek daha sağlıklı şekilde mobil internet kullanabilirsiniz.
 3. Genel bir şebeke sorunu olup olmadığını kontrol edin: Sorun, şebeke sağlayıcınızdaki genel bir sıkıntıdan kaynaklanıyor olabilir. Bunun için, farklı bir ağdan internete girme imkanınız varsa internette kısa bir araştırma ile böyle bir soruna bağlı olarak başka sorun yaşayan kullanıcıların olup olmadığına bakabilirsiniz. Bu gibi genel arıza durumlarında telekom şirketinizi müşteri hizmetleri numarasından arayabilirsiniz.
 4. Uygulamaların gereksiz mobil veri kullanımını kısıtlayın: Mobil interetiniz üzerinde en çok etkisi olan unsurlardan biri telefonunuzdaki uygulamaların internet kullanımlarıdır. Yavaş ve çok miktarda mobil veri harcayan uygulamalar telefonunuzdaki internet hızını olumsuz etkileyebilir. İnternet kullanması sürekli olarak gerekmeyen uygulamaları devre dışı bırakmanız veri hızınız kadar veri tasarrufu açısından da faydalı olacaktır. Telefonunuzda Ayarlar bölümünden Mobil Veri veya Hücresel Veri başlığına gelerek buradaki uygulamaların internet kullanımlarını kısıtlamanız mümkündür. 
 5. Uygulamaların güncel sürümlerini tercih edin: Uygulamaların yavaş ve sorunlu çalışan yönleri yeni güncellemeler ile giderilmektedir. Uygulamaların en yeni sürümlerini kullanarak mobil internet hızınızı düşüren sorunlardan kurtulmanız mümkün olabilir. Mobil verilerinizi harcamamak için uygulamaların güncellemelerini Wifi ağına bağlıyken yapmanızı tavsiye ederiz.
 6. VPN kullanıyorsanız, kapatarak tekrar deneyin: VPN kullanımı internette anonimlik ve daha güvenli bir bağlantı için tercih edilir. Fakat bazı durumlarda, özellikle daha düşük hızlı ücretsiz VPN'lerde, internet hızında düşme gözlemlenebilir. VPN kullanıyorken telefonunuzun interneti yavaşlarsa VPN'i kapatıp tekrar internete girmeyi deneyerek sorunun kaynağının VPN olup olmadığından emin olabilirsiniz.
 7. Ağ ayarlarını ve bağlantıları sıfırlamayı deneyin: Telefonu yeniden başlatmak işe yaramıyorsa ağ ve Bluetooth bağlantılarınızı da sıfırlamanız bir diğer çözüm yolu olabilir. Bu işlemi yaptıktan sonra telefonunuz daha önce kurmuş olduğu ağ ve Bluetooth bağlantılarını unutacaktır. Tek yapmanız gereken sonrasında ağ şifresi ile Wifi ağlarına tekrar bağlanmak ve cihazlarınızı tekrardan eşleştirmek olur. Ağ ayarlarınızı iOS cihazlarda "Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla" yoluyla, Android cihazlarda ise "Ayarlar> Sistem> Sıfırlama seçenekleri> Kablosuz, Mobil ve Bluetooth'u sıfırla" adımları ile sıfırlayabilirsiniz.
 8. Sim kartı çıkartıp tekrar takmayı deneyin: Bazı durumlarda sim kartın yerleşimi veya okunmasındaki aksaklıklardan kaynaklı olarak mobil veri hızında sorun yaşayabilirsiniz. Sim kartınıza zarar vermemek için telefonunuz kapalı konumdayken dikkatlice sim kartı çıkarıp tekrar takarak yeniden mobil internete bağlanmayı deneyin. Sim kartınız eskimiş veya zarar görmüş ise telekom şirketinizin mağazalarından değişim yapabilirsiniz.

Telefonun interneti çok yavaş, çözümler işe yaramadı...

Telefon şirketinizin müşteri hizmetlerine ulaşın! Denediğiniz basit çözümler mobil internetinizdeki yavaşlama sorununu çözmüyorsa ve mobil veriyi hızlandırmada başarılı olmadığınızı düşünüyorsanız müşterisi olduğunuz telekom şirketini müşteri hizmetleri numarasından arayın.

Mobil internet paketinizde hız limiti olabilir mi? Bazi durumlarda, telekom şirketlerinin tariflerinde belirli bir kullanımı aştıktan sonra hızda düşürülmesi gibi uygulamalar olabilir. Faturanız dahilinde limitsiz bir mobil internet paketi bile kullanıyor olsanız belirlenen bir GB miktarından sonra maksimum ulaşılabilecek mobil veri hızı kısıtlanıyor olabilir. Kullandığınız pakette böyle bir uygulama olup olmadığını kontrol edebilir, gerekli durumlarda telekom şirketinizin müşteri hizmetlerine danışabilirsiniz.