TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Sosyal medya ne kadar internet harcar?

Güncelleme tarihi
min reading

Mobil telefonlarımızda kullandığımız uygulamalar arasında en çok ziyaret ettiklerimiz genelde Facebook, Instagram, Youtube, Netflix, Spotify gibi sosyal medya ve eğlence uygulamaları oluyor. Bu uygulamalar internet üzerinden kullanıldığı için elbette ilk akla gelen sorulardan biri "Bu uygulamalar ne kadar mobil veri harcıyor?" sorusu oluyor. Hangi uygulama ne kadar internet harcar, gelin birlikte inceleyelim...

Uygulamaların mobil veri tüketimi neye göre değişiyor?

Sosyal medya ve eğlence uygulamalarının her biri kullanım alanına göre farklı düzeylerde mobil veri harcaması yapar. Sosyal medya uygulamalarının kullanımında ne kadar internet harcanır sorusunun cevabı da hangi uygulamayı nasıl kullandığınıza göre değişir.

  • Sosyal meyda ve eğlence uygulamalarında veri harcaması:
  • Telefonunuzun çözünürlük değerlerini değiştireceğinden model ve markaya göre,
  • Video gibi yüksek veri gerektiren içeriklerin izlenme düzeyine göre,
  • İzlemelerde tercih edilen çözünürlüğe göre,
  • Uygulamanın veya telefonun veri tasarrufu modlarının kullanılıp kullanılmadığına göre,
  • Uygulamaların desteklediği gelişmiş özelliklere göre değişebilir.

Tüm bu değişkenler göz önünde bulundurulduğunda sosyal medya uygulamaları için hesaplanan veri harcama değerleri gerçekte değişiklik gösterebilir. Bu sebeple hangi uygulamanın ne şartta ne kadar veri harcadığına dair hesaplamalar yaklaşık değerleri verebilir ve kullanıcıların fikir sahibi olmasını sağlar. Elbette bunlar yaklaşık hesaplamalar olacağından gerçek harcamayı birebir yansıtmaması olasıdır.

Aşağıda kullanıcılara fikir vermesi açısından sosyal medya ve eğlence uygulamalarının belirli kullanım düzeylerine göre yaklaşık olarak ne kadar veri harcayacağını hesapladık. Siz de bu hesaplamalara göre sosyal medya kullanımlarınızı takip edebilir ve mobil verileri harcamalarınızda tasarruf etmek için önerilen çözümlere başvurabilirsiniz.

Facebook ne kadar internet harcıyor?

En popüler ve en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri Facebook. Sosyal çevre ile etkileşime geçmenin yanında fotoğraf, video ve daha bir çok içeriğin paylaşıldığı Facebook'u her gün ziyaret edenlerin bilmesi faydalı olabilecek harcama miktarlarını aşağıda görebilirsiniz:

Facebook mobil veri kullanımı
Kullanım Harcanan veri miktarı
Dakikalık kullanım 2,1 MB
1 saatlik kullanım 126 MB
Aylık kullanım (günde 1 saat) 3,7 GB

Facebook uygulamasında veri tasarrufu içinFacebook veri harcamasını azaltmanın yolları bulunmaktadır. Bunlardan biri Facebook'un yalnızca temel özelliklerini içeren, daha basit arayüze sahip, daha tasarruflu kullanım sağlayan Facebook Lite uygulamasıdır. Facebook Lite kullanarak bir çok Facebook aktivitenizi devam ettirebilir, bunun yanında çok da az veri harcarsınız. Facebook Lite ayrıca telefonunuzda daha az yer kaplar. Bunun dışında bir diğer yöntem ise Facebook veri tasarrufu modunu etkin hale getirmektir. Uygulama içinde ayarlar bölümünden veri tasarrufunu açabilirsiniz. Bu sayede uygulama daha az veri harcayacaktır.

İnstagram ne kadar internet harcar?

En popüler sosyal medya uygulamalarından biri de Instagram. Özellikle mobil cihazlar için tasarlanmış olan Instagram, video ve fotoğraf paylaşımı ile ünlü. Ayrıca Instagram'da uzun videoları izleyebileceğiniz IG TV ve canlı yayın etkinlikleri de son derece revaçta olan özellikler. Tüm bu özellikleri ile Instagram yaklaşık olarak ne kadar internet harcıyor merak ediyorsanız aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz:

Instagram mobil veri kullanımı
Kullanım Harcanan veri miktarı
Dakikalık kullanım 1,3 MB
1 saatlik kullanım 78 MB
Aylık kullanım (günde 1 saat) 2,3 GB

Instagram ve Facebook gibi sosyal medya uygulamaları basit uygulamalar olarak görünseler de, kullanım sıklığına göre internet paketinizin bir kısmını ayırmanız gerecek kadar veri harcayabiliyorlar. Tablolarda da gördüğümüz gibi, bu uygulamaları günde 1 saat kadar kullanan kişiler ayda yaklaşık 6 GB kadar bir veri miktarını sosyal medyaya ayırmak durumunda kalabilir.

Instagram veri kullanımını azaltma ile ilgili önerilerInstagram uygulamasının veri harcamalarını azaltmak için uygulamanın içinde yer alan ayarlar bölümünden veri tasarrufunu etkinleştirebilirsiniz. Bunun yanında Instagram ve Facebook gibi sosyal mecralar için mobil internet kullanımınızı rahatlatacak bir diğer seçenek de sosyal medya paketleridir. Dilerseniz sosyal medya kullanımları için özel sunulan sınırsız sosyal medya internet paketlerini satın alabilirsiniz.

Soyal medya uygulamalarındaki tasarruf modlarını etkinleştirmeni yanında telefonunuzda veri tasarrufu için tavsiye edilen önlemleri de atlamamalısınız. Birçok sebebe bağlı olarak telefonlarımız gereğinden fazla veri harcayabilir. Veri tasarrufu için gereksiz veri harcamasına neden olan durumları ortadan kaldırarak ve uygun ayarları yaparak olumlu sonuç elde edebilirsiniz. Veri tasarrufu hakkında daha fazla bilgi için: "Mobil veri tasarrufu: Mobil veri nasıl daha az kullanılır?"

Youtube internet harcaması ne kadar?

Youtube sosyal medya ve eğlence uygulamaları arasında en çok veri harcayan uygulamalardan biri. Bunun sebebi video izleme odaklı bir uygulama olması elbette. Görüntü kalitesine göre video izleme uygulamaları farklı oranda veri kullanımı yapabiliyorlar. Youtube ve benzeri video platformlarında izlemeye süresi ve kaliteye göre harcanan veri miktarlarını yaklaşık olarak aşağıdaki tabloda hesapladık:

Youtube mobil veri kullanımı
Kullanım 240p 360p 480p 720p 1080p
Dakikalık kullanım 1,6 MB 2.66 MB 4 MB 7,4 MB 12,4 MB
1 saatlik kullanım 96 MB 160 MB 240 MB 444 MB 744 MB
Ayda her gün 30 dk 1,4 GB 2,3 GB 3,5 GB 6,5 GB 11 GB
Ayda her gün 1 saat 2,8 GB 4,7 GB 7 GB 13 GB 22 GB
Ayda her gün 2 saat 5,6 GB 9,4 GB 14 GB 26 GB 44 GB

Görüldüğü gibi özellikle yüksek kalitelere çıkıldıkça Youtube üzerinden video izlemek oldukça fazla veri harcar hale geliyor. Yüksek kalitede her gün 1 saatten fazla izleme yapıyorsanız ve sınırsız Youtube mobil paketiniz yoksa, mobil veri üzerinden kullanım yapmak çok masraflı olacaktır.

Youtube veri kullanımını azaltma için gerekenlerYoutube ve benzeri video uygulamalarınız kullanırken mobil verilerinizin hemen bitmesini istemiyorsanız, sınırsız internet erişiminizin olduğu bir Wifi ağına bağlanarak izlemeyi tercih edebilirsiniz. Youtube videolarını mobil veri üzerinden izleyecekseniz kaliteyi düşük seviyelerde tercih etmenizi ve izleme sürelerinizi kısıtlı tutmanızı öneririz. Aksi halde mobil verileriniz kısa süre içinde tükenebilir. Diğer bir seçenek olarak da Youtube için sınırsız izleme olanağı sunan sosyal medya paketlerini tercih edebilirsiniz.

Youtube ve benzer video uygulamalarını severek takip ediyor ve sık sık izleme yapıyorsanız evinizde limitsiz internet paketlerini tercih etmenizi öneririz. Böylece diğer kullanımlarınız da eklendiğinde kota derdi olmadan istediğiniz gibi video izleyebilir, sosyal medyada gezinti yapabilirsiniz.

Sınırsız internet paketlerindeki son kampanyaları görmek için: Ucuz İnternet Paketleri

Netflix ne kadar internet harcıyor?

En popüler dizi ve film platformu olan Netflix, mobil uygulaması sayesinde internetin olduğu her yerde telefon ve tabletlerimizden de izlenebiliyor. Telefonları üzerinden dizi ve film izlemek isteyen ve mobil veri harcaması ne kadar olur diyen kullanıcılar için Netflix'in veri tüketimini aşağıda tabloda göstermeye çalıştık:

Netflix mobil veri kullanımı
Kullanım Düşük Orta Yüksek (Maksimim Veri)
1 saatlik kullanım 0,3 GB 0,7 GB HD: 3 GB'ye kadar
ULTRA HD: 7 GB'ye kadar
Ayda her gün 30 dk 4,5 GB 10,5 GB HD: 45 GB'ye kadar
ULTRA HD: 105 GB'ye kadar
Ayda her gün 1 saat 9 GB 21 GB HD: 90 GB'ye kadar
ULTRA HD: 210 GB'ye kadar
Ayda her gün 2 saat 18 GB 42 GB HD: 180 GB'ye kadar
ULTRA HD: 420 GB'ye kadar

Görüldüğü üzere Netflix de, aynı Youtube gibi, görüntü kalitesine göre farklı miktarlarda veri tüketimi yapıyor. Her gün 1 saatten fazla olmak üzere 1 ay boyunca düşük kalitede bile izleme yapsanız kullanılan GB miktarının yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Netflix izlerken mobil veri tasarrufu yapmak için ne yapmalı?Netfix izlerken de limitsiz internet erişiminiz olduğu yerlerde Wifi bağlantısını tercih etmeniz, tasarruf modunu veye otomatik görüntü kalitesini seçmeniz önerilir. Aşağıda sizin için Netfix'te tercih edebileceğiniz farklı izleme ayarlarının veri harcama miktarlarını derledik. En iyi kalitede en az veri ile harcama yapabileceğiniz optimal ayar olan otomatik görüntü kalitesini, en az veri odaklı veri tasarrufu modunu, mobil veriyi harcamayı engelleyen sadece kablosuz seçeneğini veya limitsiz kullanım şansınız varsa en yüksek kaliteyi sunan maksimum veri modunu seçebilirsiniz.

Netflix'in farklı kullanım tercihleri
Kullanım Veri harcaması
Otomatik görüntü kalitesi En az veri ile en iyi kalitede izleme için otomatik ayardır. 1 GB veri ile yaklaşık 4 saat yayın izleme.
Sadece Kablosuz Sadece kablosuz ağa bağlıyken yayın izleme.
Veri Tasarrufu 1 GB veri ile yaklaşık 6 saat yayın izleme.
Maksimum Veri Sadece Limitsiz internet erişimi ile tavsiye edilir. 20 dakikada 1 GB veya daha fazla veri harcanır.

Sevdiğiniz dizinin her hafta yayınlanan bölümünü telefonunuzdan izlemek isterseniz, her bölümün ortalama 1 saat olduğunu ve ayda 4 bölüm izlediğinizi düşünürsek otomatik görüntü kalitesi seçeneği ile 1 GB veriyi buna ayırmanız gerekecektir. Veri tasarrufu modu ile ise yaklaşık olarak 1GB ile 4 yerine 6 bölüm izleyebilirsiniz.

Spotify ne kadar internet kullanıyor?

Özellikle yolda seyahat ederken çok tercih ettiğimiz müzik uygulaması Spotify ve benzeri uygulamalarda ses kalitesi veri harcama düzeyini etkileyen bir etmen. Evlerinde limitsiz ev interneti kullananlar için Spotify ile müzik dinlemede sınır olmasa da sınırsız internet paketi olmayanlar, yolda veya dışarıda mobil veri üzerinden müzik dinlemek isteyenler için "Spotify ne kadar internet harcıyor?" sorusu önemli. İşte Spotify kullanım süresine ve ses kalitesine göre harcanan veri miktarları:

Spotify mobil veri kullanımı
Kullanım Düşük ses kalitesi  Orta ses kalitesi Yüksek ses kalitesi
1 saatlik kullanım 40 MB 70 MB 150 MB
24 saatte 0,9 GB 1,6 GB 3,5 GB
Ayda her gün 1 saat 1,2 GB 2,1 GB 4,4 GB
Ayda her gün 2 saat 1,4 GB 4,2 GB 8,8 GB

Müzik dinlerken de tıpkı video izleme gibi kalite önemli bir değişken. Ses kalitesi yükseldikçe harcanan veri miktarı da artıyor.

Spotify kullanımından tasarruf içinSpotify kullanımlarınızda tasarruf etmek için yüksek kaliteli müzik dinleme aktivitelerini evde sınırsız internet erişiminiz varken yapabilir, diğer zamanlarda tasarruf modlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca uygulamalara özel sınırsız veri paketleri kapsamında Spotify ve benzeri uygulamalar için de internet kotanızdan yemeyen, sınırsız kullanım sağlayan özel paketler sunulmaktadır. Spotify ve benzeri uygulamalar üzerinden müzik dinlemeyi çok seviyorsanız bu paketleri tercih edebilirsiniz.

En çok kullanılan sosyal medya ve eğlence uygulamalarının veri harcamaları ile ilgili bilgileri sizlere sunduk. Daha az veri ile daha verimli kullanım yapmak ve sosyal medyayı dilediğinizce kullanmak için farklı öneri ve fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.