TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Online oyunlarda bağlantı performansını arttıracak internet tavsiyeleri

İnternetten oyun oynayanlar bağlantı performansının ne kadar önemli olduğunu bilirler. Oyun meraklıları için internetten oynadıkları oyunlarda keyiflerini arttıracak ve yüksek performans göstermelerini sağlayacak internet kullanım önerilerilerini bu yazıda inceledik.


İnternetten oyun oynayanlar nasıl bir internet bağlantısına sahip olmalı?

İnternetten oynanan oyunlarda oyuncular gerçek zamanlı bir oyun deneyimi yaşayabiliyorlar. Steam oyun platformu üzerinden birçok oyun online oynanabiliyor. Steam'de en popüler oyunlardan biri olan ve popülerliğini kaybetmeyen CS:GO gibi oyunlarda internet üzerinden ve arkadaşlarınızla beraber takımlar oluşturarak oyun oynarken oyun performansınızın internet kalitesine bağlı olarak düşmesini istemezsiniz. Arkadaşlarınızla aynı anda beraber oyun oynama keyfinizin daha da artması ve gecikme, donma ve takılma gibi durumlarla oyunlarda sorun yaşamamak için internet bağlantı kalitesi ve hız gibi konularda doğru seçimler yapmanız da önemli.

İnternet bağlantısına bağlı olarak sorun yaşamamak için öncelikle internet paketinizi doğru seçtiğinizden emin olmalısınız. Bu yüzden internet paketinizi seçerken bazı gereksinimlere dikkat etmek iyi olacaktır. İşte oyun meraklıları için en çok sorulan sorular ve yüksek performans sağlayacak bir internet bağlantısında olması gereken özellikler...

İnternetten oyun oynamak için internet hızı ne kadar olmalı?

Oyunları internet üzerinden oynuyorsanız internet hızınızın da belli bir seviyenin üzerinde olması oyun keyfinizi arttıracaktır. Düşük hızlarda internet paketleri ile daha yüksek hız sunan paketler arasında oyun deneyimi açısından fark olacaktır. 

İnternet servis sağlayıcıları müşterilerine sundukları internet paketlerinde artık en az 6-8 mbps civarı hızlar sunuyorlar. Standart ADLS paketleri 24 mbps, VDSL paketleri ise 100 mbps hızlara kadar yükseliyor. Genellikle 24 mbps civarı veya üstü bir internet paketi oldukça hızlı ve yeterli bir online oyun performansı sağlayabilir.

İnternet hızıyla ilgili paket seçerken bazı ayrıntılar önemli olabilir! Paketlerde söylenen hızlar için farklı ifadeler karşınıza çıkabilir; örneğin "24 mbps'ye kadar" şeklinde sunulan paketlerde bu hız maksimum hız olup gerçekte bundan daha düşük bir hız sunulur, "24 mbps" şeklinde sunulan paketlerde bu hızın gerçekte de sağlanacağını anlayabilirsiniz. Bunu dışında download (indirme) ve upload (yükleme) hızları da oyun performansında fark yaratır. Aşağıda internet bağlantı türleri ile ilgili bölümde bu konuya da değineceğiz.

İnternet servis sağlayıcınızın sunduğu hızı test edebilirsiniz! İnternet hızınızı merak ediyorsanız yine internetten kolaylıkla ulaşabileceğiniz hız testlerini yapabilirsiniz. İntenet hız testi için tıklayınız: "İnternet Hız Testi Nedir ve Ne için Yapılır?"

Steam'de en hızlı internet hangisi? Eğer Steam kullanıyorsanız, internet servis sağlayıclılarının Steam'deki hız performanslarına buradan ulaşabilirsiniz.

İnternetten oyun oynamak kotayı doldurur mu?

İntenetten oyun oynamanın internet paketinize en büyük etkilerinden biri kota harcayan bir aktivite olmasıdır. Oyunları internetten oynayabilmek için yüksek kotalar veya limitsiz paketler daha uygun olacaktır. Kotanızın dolması ve ek ücretlerin eklenmesi, hız düşürülmesi gibi durumlarla karşılaşmamak için internet kullanımınızı gözden geçirebilirsiniz.

Oyun oynamanın dışında film ve dizi de izliyor veya indime yapıyorsanız limitsiz bir internet peketini tercih etmek zorunlu olacaktır. Yoğun olarak internetten indirme yapıyor ve online oyun oynuyorsanız 50 GB bir kotayı bir günde bile bitirebilirsiniz bu yüzden kota akıllıca olmayacaktır. Birçok internet sağlayıcısı limitsiz internet paketlerine daha çok ağırlık vermektedir. Günümüzde interneti pek çok amaçla sürekli olarak kullandığımız için limitsiz paketler daha çok tercih ediliyor.

AKK Kalktı! Adil Kullanım Kotası, eskiden limitsiz paketlerde bile bulunan ve belirli bir GB veri harcamasından sonra hızın ay sonuna kadar 3 mbps civarına düşürülmesine sebep olan bir limitti. Ocak 2019'dan itibaren AKK kalktı. Limitsiz paketlerde bir sınırlama olmazken, kotalı internet paketlerinde kota aşımı halinde farklı uygulamalar olabilir, servis sağlayıcınızla görüşerek detayları öğrenebilirsiniz.

İnternetten oyun oynarken ping kaç olmalı?

Ping, bir verinin bilgisayarınızdan çıkarak sunucuya ulaşma süresi olarak tanımlanır. Başka bir şekilde, ping için internet bağlantınızın reaksiyon süresi de diyebiliriz. Pinge bağlı olan ve bu verinin gidiş ve dönüşünü ifade eden latency (gecikme süresi) de internetten oyun oynarken en önemli performans etkenlerindendir. Yani siz oyunda ateş ettiğinizde merminin en az gecikme ve en hızlı reaksiyon ile hedefine ulaşmasını beklersiniz. Bunun için de ping değerinin düşük, buna bağlı olarak da gecikmenin az olması gerekir. 

Bilgisayarınızdan ölçülen ping süresi, internet bağlantı kalitesindeki önemli unsurlardan biridir. Ping hızı doğrudan internet hızını belirtmez, ancak bağlantı kalitesini ve oyun performansını önemli şekilde etkiler.

 • Hangi ping seviyesi iyidir?
 • 30 ms veya daha az: Mükemmel ping seviyesi ile online oyunlarda en iyi reaksiyon süresiyle oynanır.
 • 30 - 50 ms: Ortalama ping seviyesinde profesyonel olmayan oyuncular için oldukça iyi performans sağlar.
 • 50 - 150 ms: Yavaş sayılabilecek seviyelerde günlük internet kullanımında fark edilmez, oyun performansı düşer.
 • 150 - 500 ms: Yavaş ping seviyesinde internette gezinirken olumsuz etkilemeyecek bir yavaşlama olurken online oyunlarda donmalara sebep olur.
 • 500 ms ve daha çok: Çok yüksek ping seviyesi internet üzerinden yapılan işlemlerde ciddi yavaşlamaya neden olurken oyunları oynamak mümkün olmayabilir. Farklı ülkelerdeki sunuculara bağlanıldığında mesafeden dolayı ping süresi artar, yarım saniye ve üzerinde ölçülebilir.

Ping süresi nasıl ölçülür? Yüksek pingi düşürme yolları nelerdir? Hepsi ve daha fazlası için: "Ping nedir? Ping düşürme yöntemleri nelerdir?"

Yüksek oyun performansı için hangi bağlantı türü: ADSL mi, VDSL mi, Fiber mi?

Online olarak oyun oynayanlar için internet paketi seçerken hangi bağlantı türünü seçecekleri de akıllara gelen sorular arasında. İnternet paketleri arasında en çok karşımıza çıkan teknolojiler Fiber, ADSL ve VDSL teknolojileri. Bunlardan hangisinin oyun performansınızı daha iyi hale getireceğini öğrenerek seçiminizi online oyun oynama alışkanlığınıza göre yapabilirsiniz.

Bu bağlantı türleri arasında en yüksek oyun performansı sağlayan teknoloji fiberdir. Fiber internette fiber optik kablolar aracılığıyla nerdeyse ışık hızında bir veri akışı sağlanır. Fiber optik kablolar mesafeden etkilenmez ve internet servis sağlayıcısının merkezine uzaklığa göre hızda veya bağlantı kalitesinde sorun yaşanmaz. Fiber optik kablolarla internet akışının bir önemli artısı da ping değerinin düşük ve daha sabit seviyelerde tutulabilmesidir. Bu da oyunlarda latency (gecikme süresi) anlamında size büyük bir avantaj sağlar. Fiberin yüksek internet hızı ve limitsiz peket seçenekleri size internet hızı açısından da avantaj sağlayacaktır. Fiber altyapısının olduğu yerlerde aynı fiyatlara çok daha hızlı internet paketleri sunulmaktadır.

Ülkemizde fiber internet altyapısı ne yazık ki henüz her yerde bulunmuyor! İnternet kullanımının yoğun olduğu il ve ilçelerde fiber altyapıları mevcut iken bazı bölgelere fiber hizmeti verilemiyor. İnternet servis sağlayıcınızın fiber kapsama haritaları vasıtasıyla bulunduğunuz yerde fiber internet hizmeti olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

En yaygın internet bağlantı tiplerinden biri olan ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) ise bakır telefon kabloları (DSL) aracılığıyla iletim sağlayan bir teknolojidir. ADSL teknolojisi ile 24 Mbps’e kadar download (indirme) hızı sağlanır ve bu seviye oyunlarda yeterli olabilir. Buna karşın upload (yükleme) hızı ADSL 'de daha sınırlı olur. Online oyunlar için upload hızı açısından daha yüksek hızlar avantajlı olmaktadır. ADSL ile sağlanan maksimum hız altyapıya, kablo sisteminin kalitesine, santrale olan uzaklığa ve hat yoğunluğuna göre değişebilir.

Oyun meraklıları için ADSL'den daha avantajlı olabilecek bir seçenek de VDSL (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line) internet teknolojisidir. VDSL de aynı şekilde bakır telefon hatlarını kullanır ancak santrale olan kısa mesafelerde çok daha yüksek hız ve performans sunabilir. Uygun sinyal alınabildiği ölçüde 100 mbp'ye kadar hızları sunabilen VDSL ile ADLS'ye göre 5 kat daha hızlı download (indirme) ve 10 kat daha hızlı upload (yükleme) yapılabilir. Upload (yükleme) hızının yüksek olması oyuncular için önemli bir artıdır, ping değeri de VDSL'de daha düşük olacaktır. Eğer bulunduğunuz yerdeki VDSL hizmeti yüksek kalite sunuyorsa tercih edebilirsiniz. VDSL için de altyapı ve kablo sisteminin kalitesi performansınızı arttıracaktır.

Hangi internet paketini seçeceğinizi bilemiyorsanız tüm şirketlerin en güncel kampanyaları ve en ucuz paketlerini incelemek için tıklayın: 

Ucuz İnternet Paketleri

İnternetten oyun oynayanlara tavsiyeler

İnternet üzerinden oyun oynayanlar doğru internet paketini seçmenin yanında günlük intenet kullanımlarında bazı değişiklikler yaparak internet bağlantı kalitelerini ve oyun performanslarını arttırabilirler. İnternetten oyun oynadığınız sırada internet bağlantınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacak işe yarar ip uçlarını aklınızda bulundurmanızda fayda var.

 • İnternetten oyun oynarken şunları yapın:
 • İnternet hız testi ve ping ölçümü yaparak bağlantı hızı ve kalitesini kontrol edin.
 • Özellikle Wifi bağlantısı kullanıyorsanız internet ağınızı kullanan tek kullanıcı olmaya çalışın. Ağda ne kadar az kullanıcı ve veri trafiği olursa online oyun performansınız o kadar olumlu etkilenir.
 • İnternetten film / dizi izleme ve indirmeye ara verin. Oyun oynadığınız sırada bu gibi yüksek veri akışına neden olan aktiviteler internet bağlantınızın kalitesini olumsuz etkileyecektir. Eğer farklı bir cihazdan veya arka planda film / dizi izleniyor veya büyük boyutlu indirme yapılıyorsa ara vermekte fayda var.
 • Arka planda çalışan uygulama ve programları kapatın.
 • Steam'de "oyun esnasında indirmelere izin ver" seçeneğini kapatın. (Steam ? Ayarlar ? İndirmeler)
 • Mümkünse ethernet kablosu kullanın. Kablo ile bağlanmak daha kesintisiz ve yüksek hızlı performans sağlayacaktır.
 • Kablosuz bağlantı kullanıyorsanız modeme yakın konumlanın veya router kullanın ve kapsama alanını genişletin.
Güncelleme tarihi