TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

SSID gizle nedir? SSID gizleme nasıl yapılır?

Güncelleme tarihi
min reading

Kablosuz internet bağlantınızın güvenliğini arttırmak için ağ adını, yani SSID'yi gizlemek bir seçenektir. Bu sayede yabancı kullanıcılar ağınızı Wifi listesinde göremezler. Sadece SSID bilgisine sahip kişiler ağa bağlanma girişiminde bulunabilir. SSID gizeleme işlemi benzer adımlara yapılsa da farklı modem markalarına ve modellere göre yönergeler değişebilir. İşte farklı modem markalarına göre SSID değiştirme yolları...

SSID ne demek?

SSID, kablosuz internet bağlantınızın ağ ismidir. Her ağ bir SSID ile isimlendirilir ve bu bilgi ağınızı tanımlayan kimlik işlevi görür. Bu kimlik vasıtasıyla ağı seçerek bağlanabilirsiniz.

SSID gizlenmemiş ise siz ağın kapsama alanı içindeyken cihazınız tarafından Wifi ağları içinde görünecektir. Ağ bir şifre ile korunuyorsa SSID ismi yanında kilit sembolü görünür. Şifre ile korumalı olan ağlara ait parolayı girerek bağlanabilirsiniz. Eğer şifreyi bilmiyorsanız o ağa bağlanmanız mümkün olmaz. SSID yanında kilit sembolü olmayan ağlar ortak kullanıma açık ağlardır ve doğrudan veya basit kimlik doğrulama işlemleri ile giriş yapabilirsiniz.

SSID ne işe yarar? SSID'nin ilk işlevi ağları tanımlamasıdır. Her ağın kendine özel bir SSID'si olur ve SSID isimlerinde büyük / küçük harf ve karakter duyarlılığı vardır. Bu ağa özel isimle ağ seçimi yaparak bağlanırsınız. SSID'nin bir önemli özelliği de ağ içindeki elemanlar arası haberleşme için gerekli olmasıdır. Aynı SSID'ye bağlanan cihazlar arası iletişim sağlanabilir. Bu haberleşme için elbette iletişimi düzenleyen ve yönlendiren bir routera ihtiyaç olacaktır, yani aynı SSID'ye bağlanmak yeterli olmaz. Yine de farklı SSID ile bu bağı kurmak mümkün olmayacaktır.

SSID gizleme nedir?

SSID, yani ağ adı, ağ sahibi tarafından gizlenebilir. Gizlenmiş bir SSID'yi listede görmek mümkün olmaz. Ağa ait SSID'yi bilmeyen kullanıcılar ağı bulamaz ve bağlanma girişiminde bulunamazlar. Yalnızca ağ adını bilen kişiler cihazlarından o ağı bulabilir ve bağlantı kurabilirler.

Ağ, bir şifre ile güvenlik altına alınmışsa hem SSID ismini hem de şifreyi bilmek gerekir. Bu sayede iki aşamalı bir güvenlik sağlanmış olur. Başka bir ifadeyle, gizli SSID ile bir ağa bağlanmak için iki parola (SSID adı ve güvenlik şifresi) girmek gerekecektir. Gizli SSID'lere bağlanırken ağ sahibine bağlanma isteği gönderilir ve ağın sahibi izin verdiği durumda ağ bağlantısı kurulabilir. 

SSID gizleme, ağ güvenliğini arttırmak ve istenmeyen kullanıcıların ağı bulmasını engellemek için başvurulan bir yöntemdir.

Gizli bir SSID'yi nasıl buluruz?

Gizlenmiş bir SSID'yi bularak bağlanmak için ağ adını tam olarak bilmeniz gerekir. Cihazınızda basit bir kaç adımda gizli SSID arama bölümüne ulaşırsınız. SSID ararken SSID yazılışına dikkat etmeniz gerekir. Büyük / küçük harf ve özel sembolleri doğru şekilde yazmanız gerekir. Aksi halde gizli SSID'yi aramada bulamazsınız. Ağ ismini doğru olarak yazmak ve gizli olduğunu bildiğiniz bir SSID'ye bağlanabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Windows işletim sistemi için gizli SSID bulma

 • Başlat menüsünden Ayarlar'a gidin,
 • Ağ ve İnternet bölümüne gelin ve Wifi başlığına girin. Ağ ve internet ayarlarına kısa yoldan ulaşmak için görev çubuğundaki Wifi sembolüne tıklayabilir ve oradan geçiş yapabilirsiniz.
 • "Bilinen ağları yönet" ifadesine tıklayın. 
 • "Yeni bir ağ ekle" komutuna tıklayın.
 • Açılan pencerede kablosuz ağ adınızı (SSID) ve şifrenizi yazarak ağa bağlanabilirsiniz.

 

Android ve iOS işleim sistemli Apple cihazlarda gizli SSID'ye bağlanma

 • Cihazınızda Ayarlar bölümüne gidin.
 • Wifi bağlantıları ile ilgili başlığa tıklayın.
 • "Wifi ağı ekle" veya "Diğer" seçeneklerini seçerek karşınıza çıkan bölüme SSID adını ve şifresini girerek bağlanabilirsiniz.

 

SSID gizleme nasıl yapılır?

Ağınıza ait SSID'yi gizlemek için modeminizin veya router cihazınızın marka ve modeline göre verilen talimatları uygulayarak ağınızı diğer kullanıcılara görünmez hale getirebilirsiniz. Bunun için modeminizin ayarlarını yapabileceğiniz arayüz bölümüne giriş yapmalısınız. Modemlerin ara yüzlerine internet tarayıcıları için verilen adreslerden giriş yapılabilmektedir.

Modem arayüzüne giriş yapmak

 • Modem veya router ara yüzlerine girmek için:
 • Tarayıcınıza cihazın kullanma kılavuzundan veya internetten ulaşabileceğiniz arayüz adreslerini girin ve adrese gidin.
 • Yine aynı yolla öğrenebileceğiniz kullanıcı adı ve şifre bilgilerini yazarak arayüze giriş yapın.
 • Arayüz içinde kablosuz bağlantı ayarları ile ilgili bölümü bulun. Bazı ara yüzlerde SSID ayarları gelişmiş ayarların olduğu kısımlarda da olabilir.
 • Bundan sonra yapmanız gereken SSID gizleme veya yayınlama ile ilgili seçenekleri değiştirmek!

Modem arayüzlerine girmek için arayüz adresleri, kullanıcı adı ve şifrelerine ulaşmak için tıklayınız.

SSID gizleme ayarlarını yapmak

SSID gizleme için her marka ve modele göre farklı ifadeler karşınıza çıkabilir. Sık kullanılan modem markaları için aşağıda SSID gizleme seçeneklerini tarif ettik. Farklı marka ve modellerde SSID gizleme ile ilgili başlıklar ve ifadeler değişik olarak karşınıza çıksa da temel olarak aşağıdaki menü ve seçeneklere benzer şekilde ayar yapabilirsiniz.

Airties modemlerde SSID (ağ adı) gizleme

“Kablosuz ağ adını SSID gizle” seçeneğine tik koyun.

Zycel modemlerde  SSID (ağ adı) gizleme

"SSID broadcast" (SSID yayınlama) seçeneğini "Hide SSID" (SSID gizle) olarak seçtikten sonra ayarlarınızı kaydedin.

Asus modemlerde SSID (ağ adı) gizleme

"General" başlığında “Gizli SSID” seçeneğini "Evet" olarak seçin ve kaydedin.

Linksys modemlerde SSID (ağ adı) gizleme

Wireless (kablosuz) bölümünden "Basic Wireless Setting" kısmına gelin ve "SSID Broadcast" (SSID yayınlama) ayarlarını "Enable" (Açık) olarak belirleyin ve kaydedin.

Everest modemlerde SSID (ağ adı) gizleme

Kolay kurulum alanında SSID adının hemen yanındaki "Gizle" seçeneğini işaretleyin.

Güvenliğinizi arttırmak için siz de SSID adınızı gizlemeyi tercih edebilirsiniz. SSID gizlemek gördüğünüz gibi oldukça kolay. Diğer modem marka ve modellerinde de benzer şekillerde SSID gizleme seçeneklerini kolaylıkla bulabilirsiniz. Modem arayüzlerinde bağlantı ile ilgili bölümlere göz atmaktan çekinmeyin.