KOBİ'ler Hangi Elektrik Tarifesini Seçmelidir?

Güncelleme tarihi
min reading

Ulusal düzeyde belirlenen bir Kobi elektrik tarifesi yoktur. EPDK, elektrik tarifelerinde, kurumsal aboneleri tüketim özelliklerine göre, ticarethane ve sanayi olarak ikiye ayrılmıştır. Diğer yandan, piyasanın rekabete açılmasıyla beraber, birçok indirimli elektrik şirketi Kobi'lere özel teklifler sunamaya başlamıştır. Kobi'ler için, piyasadaki elektrik tarifeleri inceledik ve tedarikçi seçerken dikkat edilmesi gereken ölçütlerini belirledik.

Kobi nedir ?Kobi, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kısaltmasıdır. Yönetmeliğe göre, Kobi'ler, en fazla 250 çalışanı olan ve yıllık net satış hasılatı 40 milyon TL'yi geçmeyen işletmelerdir.

Ulusal elektrik birim fiyatları

Kobiler tanımları gereği ulusal ticarethane ya da sanayi tarife grubuna girebilir.

  • Üretim yapan ve sanayi sicil belgesi olan küçük ve orta ölçekli KOBİ'ler ulusal sanayi tarifesinden avantajlı fiyatlara elektrik alır.
  • İmalat faaliyeti ve sicil belgesi olmayan işletmeler ise, ulusal ticarethane tarifesinden elektrik alır.

EPDK Ticarethane kWh (birim) fiyatı - vergi hariç

  kWh bedelleri Dağıtım bedeli
Ticarethane Tarife Sınıfı Gündüz Puant Gece
Tek Zamanlı 0,2134 TL 0,1213TL
Üç Zamanlı 0,2120 TL 0,3775 TL 0,0926 TL 0,1213 TL

Ticarethaneler için daha ucuza elektrik 

Tüm tüketicilerin uygun fiyata iyi hizmet almasını sağlamak, elektrik piyasasının rekabete açılmasının temel amacıdır. Bu bağlamda, özellikle görevli tedarikçilere rakip olan indirimli satış şirketleri KOBİ'leri oldukça önemser. Tedarikçi değiştirmek için, gereken fatura tutarının ayda en az 82 TL olması, birçok küçük ve orta ölçekli işletmeye doğal serbest tüketici haline getirir.

KOBİ'lere uygun indirimli elektrik tarifeleri

Elektrik firmaları, kurumsal müşterilerini genellikle fatura tutarına göre gruplandırır. Örneğin, piyasada aylık faturası 700 TL ve üzerinde olan KOBİ'lere özel tarifeler sunan tedarikçiler vardır. Bazı indirimli elektrik şirketleri, KOBi ve daha büyük işletmeler konusunda uzmanlaşmış olabilir. Aşağıda, çeşitli alternatif tedarikçiler ve sundukları indirimli tarife örnekleri bulunur.

İş yeriniz için sabit indirimli elektrik tarifesi örnekleri
  Hangi KOBİ'ye uygun Örnek tarife EPDK ticarethane fiyatına göre Taahhüt süresi
Direkt Enerji % 8 Fatura aylık 82 TLve üzerinde Standart %8 sabit indirim 1 yıl
Direkt Enerji % 11 Fatura aylık 1000 TL ve üzerinde İş yeri %11'e varan sabit indirim 1 yıl
İndirimli tedarikçilerin tüm tarifelerine erişin.

İndirimli elektrik alırken bu noktalara dikkat edin

İş yeriniz için, enerji birim fiyatını öğrenmek istediğiniz elektrik tedarikçisi, öncelikle faturanızı incelemek ister. Bunun sebebi, size sunacağı birim fiyat ve koşulları tüketim özelliklerinize göre belirlemektir. Elektrik şirketi, temelde aşağıdaki ölçütlere göre size bir teklif sunar:

  • Fatura tutarı: Aylık elektrik faturası tutarınız arttıkça birim enerji fiyatında daha fazla indirim alabilirsiniz.
  • Tarife türü (zamlanmayan, indirimli vb.): Hangi tarifeyi seçtiğinize göre birim fiyatınız değişir. Örneğin, zamlanmayan tarifede indirim oranı sabit indirimli tarifeye göre daha düşüktür.
  • Sözleşmenin taahhüt süresi: Taahhüt süresi uzadıkça daha düşük birim enerji fiyatı almak mümkündür; ancak süre bitiminden önce tedarikçi değiştirilirse ceza ödenir ya da alında indirim iade edilir.

Teminat uygulamasıGörevli şirketler EPDK kontrolündeki oranda güvence bedeli alırken, indirimli elektrik şirketleri teminat tutarını kendisi belirler. Tedarikçiler, düşük miktarda tüketimi olan işletmelerden teminat almayabileceği gibi aylık faturası yüksek olanlardan teminat isteyebilir.  Bazı elektrik şirketleri de teminat ve DBS'nin tüm ücret ve komisyonlarını karşılayabilir.