Perakende Satış Hizmetleri - PSH Bedeli Nedir?

Güncelleme tarihi
min reading

Elektrik faturalarında gördüğümüz perakende satış hizmeti bedelinin ne olduğunu merak mı ediyorsunuz ? Perakende Satış Hizmet Bedeli ve PSH Sayaç Okuma bedeli olarak iki farklı kalemde elektrik faturalarımızda karşımıza çıkabilen  bedelleri bu yazımızda inceleyeceğiz. Ancak hatırlatmalıyız ki bu bedel Ocak 2016 itibarı ile elektrik faturasından kaldırılmıştır.

PSH BEDELİ ALINMIYOR PSH Bedeli Ocak 2016'da EPDK tarafından elektrik faturalarında bulunan bir kalem olmaktan çıkarılmıştır. Bu tarihten itibaren PSH Bedeli adı altında, elektrik tüketicilerinden bir bedel tahsil edilmemektedir.

SERBEST TÜKETİCİLER İÇİN PSH BEDELİ Serbest tüketiciler için Perakende Satış Hizmet Bedeli EPDK tarafından belirlenmiyordu. Alternatif bir tedarikçiden indirim alan elektrik tüketicileri için bu tedarikçiler PSH Bedeli olarak farklı değerler sunmaları mümkün oluyordu. Ancak yeni düzenlemeler ile birlikte bu bedel faturalardan kaldırıldı. Siz de indirimli elektrik almak istiyorsanız 0 850 390 28 39 numaralı telefonu arayabilirsiniz. ( Pazartesi'den Cuma'ya 10:00 -19:00 )

Perakende Satış Hizmet Bedeli nedir? 

Perakende Satış Hizmet Bedeli elektrik tüketicisinin tükettiği toplam elektrik miktarının (kWh olarak) EPDK tarafından belirlenen Perakende Satış Hizmet Bedeli birim fiyatı ile çarpılması sonucu hesaplanır. 

Perakende Satış Hizmet Bedeli, kullanım miktarına göre farklılık gösteren bir değer olmamasına rağmen tüketim orantılı olarak tahsil ediliyordu. Bu durum, tüketiciler ve konu hakkında yazanlar tarafından tartışılan bir durum. Ayrı bir bedel olarak kaldırılmasından sonra ise bu bedelin elektrik birim fiyatına yansıtıldığı yönünde tartışmalar sürüyor. İndirimli elektrik şirketlerinden elektrik alarak PSH Bedeli hakkındaki bu tartışmalı düzenlemeden kurtulma ihtimaliniz bulunmaktadır. 

Elektrik faturalarında bulunan Perakende Satış Hizmet Bedeli, elektrik enerjisi tedarik etme hizmeti dışında, tüketicilere sunulan tüm hizmetleri kapsar ve bunları karşılamak adına tahsil edilir. Bu bedel içerisinde faturalandırma, tahsilah, müşteri hizmetleri,  tanıtım - pazarlama ve perakende satışa ilişkin diğer işletme bedelleri olarak tanımlanan bu değer, elektrik faturasının geri kalanına oranla belirlenir. Elektrik fatuarasının %1,8'ini oluşturan PSH Bedeli görevli satış şirketlerinden hizmet alan tüm elektrik tüketicileri için uygulanmaktaydı.

SERBEST TÜKETİCİLER İÇİN PERAKENDE SATIŞ HİZMET BEDELİ Serbest tüketiciler, yani indirimli tedarik şirketlerinden elektrik hizmeti alan müşteriler için, EPDK tarafından belirlenmez ve farklılık gösterebilir.

Dağıtım şirketlerinin görevleri ve dağıtım bedeli

Türkiye'de görevli elektrik dağıtım şirketleri bölgelere ayrılarak hizmet vermektedir. Dağıtım şirketlerinin görevi kapsamında gerçekleşen çoğu hizmetin bedeli elektrik faturasında bulunan ekstra bedeller içerisinde, Dağıtım Bedeli olarak belirtilen kalemde yansıtılır.

  • Dağıtım şirketinin görevleri
  • Dağıtım hatlarının işletme, bakımı ve onarımı
  • Yeni tesis ve yatırımlar
  • Elektrik kesme ve bağlama işlemleri
  • Sayaç okuma

Ancak elektrik dağıtım şirketlerinin görevleri arasında bulunan Sayaç Okuma Bedeli, Dağıtım Bedeli hesaplamasına oransal olarak dahil edilmez. Oransal hesaplamaların daha doğru yapılabilmesi için bu bedel sabit bir bedel olarak eklenmektedir. Ancak elektrik faturalarını daha basit hale getirmek amacı ile yapılan son düzenlemelere göre İletim ve Kayıp/Kaçak Bedeli gibi bedellerle birlikte Sayaç Okuma Bedeli de dağıtım bedeli kalemi altında yansıtılıyor.

PSH - Sayaç Okuma Bedeli nedir ? 

Sayaç okuma bedeli dağıtım şirketlerinin her bir tüketicinin elektrik tüketimini ölçmek için görevliler yardımıyla elektrik sayaçlarını okuma hizmeti karşılığında tahsil edilen bir bedeldir. Sayaç okuma bedeli dağıtım şirketinin verdiği hizmetleri karşılayan Dağıtım Bedeli içerisinde tüketilen elektrik miktarına göre elektrik birim fiyatına oranla hesaplanmaz. PSH - Sayaç Okuma Bedeli sabit bir değer olarak belirlenip, ayrı bir değer olarak gösterilmesinin nedeni aynı zamanda faturada bulunan tarife hesaplamalarının daha doğru yapılabilmesi ve sayaç okuma maliyetinin ayrılmasıdır. Son düzenlemelerede bu bede ayrı bir kalem olara gösterilmek yerine Dağıtım Bedeli kaleminin içine alınmıştır.

SAYAÇ OKUMA BEDELİ Sayaç okuma bedeli sabit bir değerdir ve elektrik miktarına göre hesaplanmaz. Sayaç başına, PSH yani Sayaç Okuma Bedeli EPDK tarafından belirlenir.

PSH -Sayaç Okuma Bedelini kim hesaplar ? 

Perakende Satış Hizmet Bedeli, EPDK tarafından belirlenir. Perakende Satış Hizmet Bedeli, sayaç okuma bedeli olarak da geçer. Sayaç okuma başına alınır, ve sabittir. Başka bir değere oranla belirlenmez.