EPDK Elektrik Serbest Tüketici Limiti Nedir?

2021 yılında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, elektrik piyasasında serbest tüketici limitini yılda en az 1400 kWh (kilowatt saat) enerji tüketimi olarak açıklanmıştır. Bu miktar, ayda en az 82 TL elektrik faturasına karşılık gelir. Bu limiti geçen ve tedarikçi değiştirmek isteyenler için rehberimiz.


Yönetmeliğe göre serbest tüketici nedir ?

Serbest tüketici limitini geçen kişiler istediği tedarikçiden elektrik alabilir. EPDK'nın yönetmeliğine göre serbest tüketici ile serbest olmayan tüketicinin ayrımını aşağıdaki gibi yaptık:

  Serbest olmayan tüketici Serbest tüketici
Hangi elektrik şirketi? Yalnızca bölgesinde görevli elektrik şirketinden Elektrik tedarikçisini seçme hakkına sahip
Hangi tarife? EPDK ulusal elektrik fiyatları İndirimli (piyasa) fiyatları

Limit neden düştü ?

EPDK, 2009'dan beri, her yıl kademeli olarak serbest tüketici limitini düşürerek piyasayı tam rekabete hazırlamaktadır. O yıl uygulanacak serbest tüketici limiti her yılın Ocak ayında yapılan düzenleme kurulunda belirlenir. Günümüzde bu limitin sıfırlanması gündemdedir; böylece elektrik piyasası tamamen serbestleşecektir. (2021 yılı için limit sıfırlanmamış, 1400 kWh'a düşürülmüştür). Serbest tüketici sayısı arttıkça piyasaya katılan alternatif indirimli tedarikçilerin sayısı da artmıştır. Piyasanın rekabet açılmasının amaçlarından biri de tüketicilerin daha ucuz fiyata daha iyi hizmet almasını sağlamaktır.

Serbest tüketici olanların sayısı

TEİAŞ kayıtlarına göre, 2021 itibariyle serbest tüketici sayısı 21,5 milyon olarak ifade edilmektedir.

2014 yılında, tüm abone gruplarından toplamda bir milyonun üzerinde serbest tüketici olduğu açıklandı. Limit her yıl daha da aşağı çekildiinden doğal olarak bu sayı her gecen sene arttı. Ocak 2021 tarihi itibariyle yılda 1400 kWh'a çekildi. Serbest tüketici sayısının artması için, tüketicinin piyasadaki değişim hakkında bilgilendirilmesi büyük önem taşıyor.

Tedarikçi değişikliği: Serbest tüketici nasıl olunur ?

Serbest tüketici olma şartları

Serbest tüketici olmak isteyen bir abone,

 1. Önceki yıl en az 1400 kWh elektrik tüketmiş olmalı ya da içerisinde bulunulan yıl bu tüketimi yapacağını taahhüt etmeli;
 2. Önceki elektrik şirketine tüm borcunu ödemiş olmalıdır.

Elektrik şirketi değiştirmek

Elektrik şirketi değiştirmek, önceki elektrik aboneliğini iptal etmeden aynı sayaç ve isimle başka bir tedarikçiden hizmet almaktır. Kiracı da mülk sahibi de serbest tüketici olabilir. Yalnızca size fatura kesen elektrik satış şirketi değişir. Yukarıdaki üç şartı sağlayan abone, öncelikle hizmet almak istediği elektrik tedarikçisini belirlemeli, daha sonra seçilen tedarikçi ile sözleşme yapmalıdır. Genellikle indirimli elektrik firmaları kapınıza kadar kurye ile sözleşmeyi gönderir ve imzanızı alır. Sözleşme işlemleri tedarikçiden tedarikçiye değişebilir.

 • Tedarikçi değiştirirken
 • Elektrik kesintisi olmaz.
 • İlk defa serbest tüketici oluyorsanız yeni tedarikçi başvuruyu sizin adınıza yürütür.
 • Aynı dağıtım sisteminden aynı kalitede elektrik almaya devam edersiniz.
 • Tesisat ve altyapı değişiikiliği gerekmez.

Ne kadar sürer ?

Tedarikçi değiştirme süresi bulunduğunuz ay içinde ne zaman başvuru yaptığınıza göre değişir; yeni fiyattan fatura almaya başlamak genellikle bir ya da iki ayınızı alır. Bu süre zarfında elektrik enerjisi kesilmez.

PMUM kayıt prosedürü

Serbest tüketicilik ve tedarikçi değiştirme başvurusunun Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM) tarafından onaylanması gerekir. Kayıt işlemlerini tedarikçi sizin adınıza yapar. Eğer,

İlk defa serbest tüketici oluyorsanız,

 • Başvuruyu ayın 5'ine kadar yaparsanız,
 • Ayın 22'sinde onay alır;
 • Ertesi ay yeni tedarikçiden indirimli elektrik almaya başlarsınız.

Daha önce tedarikçi değiştirdiyseniz,

 • Başvuruyu ayın 9'una kadar yaparsanız,
 • Ayın 22'sinde onay alır;
 • Ertesi ay yeni tedarikçiden indirimli elektrik almaya başlarsınız.

Serbest tüketici olmanın avantajları nelerdir?

Serbest tüketici olmanın en önemli avantajı, ulusal EPDK elektrik tarifesine göre indirimli birim enerji fiyatıdır. Tedarikçi değişikliği yapmanın diğer faydaları tedarikçilerin kampanyalarına göre değişebilir.

Hangi elektrik şirketini seçmeli ?

Serbest tüketici elektrik fiyatları

Serbest tüketici olup tedarikçi değişitirenlerin elektirk biriş fiyatının nasıl belirlendiğini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Elektrik fiyatı bileşenleri Serbest tüketici Serbest olmayan tüketici
Birim enerji bedeli Tedarikçi seçtiğiniz tarifeye göre indirim yapar ya da sabitler. EPDK ulusal elektrik tarifesine göre belirlenir. Tedaş tarifesi olarak da anılır.
İletim, Dağıtım ve Kayıp kaçak bedelleri EPDK ulusal tarifesine göre serbest olmayan tüketicilerle aynı birim bedeller uygulanır.
Perakende satış hizmet (PSH) bedeli Tedarikçinin bu bedeli uygulaması zorunlu değildir.
PSH sayaç okuma bedeli EPDK tüm tüketiciler için, sayaç okuması başına sabit olarak belirler.

EPDK tarifesine göre, elektrik bedellerinin faturadaki yüzdelerini öğrenin.

Güncelleme tarihi