Serbest Tüketici Nedir?

Güncelleme tarihi
min reading

EPDK tarafından belirlenmiş, serbest tüketici limiti olan, yıllık 1400 kwh elektrik sınırını geçmiş, serbest elektrik piyasasına tüketici olarak dahil olarak rekabetçi ve indirimli elektrik fiyatlarından indirim almaya hak kazanmış müşterilere serbest tüketici denir.

Kimler Serbest Tüketicidir?

Serbest tüketiciler, seçtikleri elektrik satış şirketinden hizmet alma hakkına sahip şanslı bir müşteri grubudur. Bu hak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından düzenlenen yönetmelik ile hayata geçirilmiştir. Örnek vermek gerekirse; günümüzde hepimiz istediğimiz internet şirketinden hizmet alabiliyoruz. Herhangi bir düzenleme ya da kullanım limiti olmaksızın, kullanımımıza ve isteklerimize uygun internet şirketine gidip, istediğimiz tarifelerle hizmet alabiliriz. Ancak elektrik piyasasında, bu hak yalnızca serbest tüketicilere verilmiştir. Elektrik için de alt yapı sahibi dağıtıcı şirketiniz (CLK, AYEDAŞ) bu alt yapıyı farklı şirketlere kiralar, ve şirketler kendi ürettikleri veya satın aldıkları elektriği, size istedikleri fiyattan ulaştırır.  Serbest tüketiciler, hiçbir sınır olmaksızın, istedikleri elektrik şirketi ile anlaşıp, ucuz / indirimli elektrik kullanabilirler.

Aşağıda listelenen özellikleri sağlıyorsanız, siz bir serbest tüketicisiniz.

  • EPDK'nin belirlediği sınır doğrultusunda, yılda 1400 kilowatt saatinden üzerinde elektrik kullanan her tüketici (mesken ya da kurumsal) serbest tüketici statüsündedir.
  • Yılda 1400 kw saat ise, ayda ortalama 82 TL'lik elektrik faturasına karşılık gelmektedir.

2021 itibariyle, Türkiye 21,5 milyon serbest tüketici vardır.

Serbest tüketicinin faydalanabileceği avantajlar nelerdir?

Şu an ülkemizde 21,5 milyon serbest tüketici olmasına karşın, bir çoğu bu durumdan habersizdir ve bu avantajlı dünyaya adım atmamış durumdadır. Aşağıda serbest tüketicilerin faydalanabileceği avantajları listeledik:

  • Serbest tüketiciler, çalışmak istedikleri elektrik şirketini seçebilirler.
  • Ayda ortalama %5 - 15 arası indirimlerden yararlanabilirler.
  • Müşteri hizmetlerinden memnun olmadıkları şirketi değiştirip, daha iyi ve daha hızlı hizmet alabilirler.
  • Elektrik şirketi / tedarikçi değiştirseler bile, aynı kalitede elektrik alma hakkına sahipler.
  • Bazı elektrik şirketleri, alışveriş çeki, uçuş mili vs. gibi ilginç kampanyalardan müşterilerini faydalandırabilir.

Serbest tüketicilerin avantajlardan yararlanması için ne yapması gerekiyor?

Serbest tüketiciyseniz ya da olup olmadığınızı öğrenmek için yapmanız gereken çok basit! Elinize son aylara ait bir elektrik faturanızı alın ve yıllık tüketim hanesine bakarak limiti geçip geçmediğinizi görün. Daha sonra indirimli elektrik başvuru formunu doldurarak bilgi ve teklif alamak üzere uzmanlarımıza başvuruda bulunabilirsiniz. Elektrik uzmanlarımız, sizin indirimli elektrik alma hakkına sahip olup olmadığınızı kesinleştirip, size en uygun tarifeyi sunacaklardır. Bundan sonra tek yapmanız gereken sözleşmenizi imzalamakr. Bu işlem tamamen ücretsiz olup, tarafınıza hiçbir bedel yansıtılmaz, sadece indirimli elektrik kullanmaya başlayarak faturalarınızda yapmış olduğunuz tasarrufun keyfine varırsınız.