TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Internet Bağlantı Türleri

Evinizde kullanabilceğiniz interneti seçerken karşınıza farklı farklı bir çok alternatif çıkacatır. Bu yazımızda farklı internet bağlantı türleri hakkında sizleri bilgilendirmek ve seçiminizi yapmanızda sizlere yardımcı olmayı amaçlıyoruz.


Uzun yıllardır farklı internet teknolojileri hayatımıza girdi. Dial Up adı verilen ve sabit telefon altyapısı kullanırak gerçekleşen internet bağlantısından günümüze kadar bir çok teknolojik yenilik karşmıza çıktı. Daha hızlı ve kesintisiz bir internet bağlantısı sağlanabilmesi için, gelişen teknolojiler doğrultusunda altyapı çalışmaları devam etmektedir. Bu yatırımların sonucu olarak internet kullanım oranı hızlı bir şekilde artmaktadır. 2008 yılında 6 milyon olan genişbant abone sayısı, 2014 yıl sonu itibariyle 41 milyonu geçmiştir.

Günümüzde aktif olarak internet bağlantısı alabilceğiniz en temel bağlantı çeşitleri xDSL,Mobil internet, Kablo internet ve fiber internettir.

ADSL Bağlantı

Artık günlük konuşmamıza işlemiş ADSL nedir? Bir çoğumuz tarafından ADSL ismi kullanılsa da aslında ADSL xDSL olarak adlandırılan bir bağlantı grubu ailesinin bir üyesidir. Açılımı Digital Subscriber Line (Saysal Abone Hattı) olan bu teknoloji, bakır kablolar üzerinden evlere ve işyerlerine geniş bant internet bağlantısı sağlamaya yarar.

ADSL Türkiye'de en yaygın tür olup en iyi fiyat/performans deneyimini sunmaktadır.

ADSL'in çalışma prensibi, geçmiş yıllarda kullandığımız Dial-Up bağlantısına benzerdir. Aynı hat ile hem telefon hem de ineternet bağlantısı sağlanabilmektedir. Bağlantı hızı en fazla 8Mbit/sn dir. Ancak bu hız kullanıcıya uzaklık, kullanılan kabloların ve bağlantıların kalitesine göre değişmektedir.

HANGİ İNTERNET BAĞLANTISI DAHA İYİ ? İnternet hızına ve bağlantı gücünün büyüklüğüne ihtiyacınıza göre seçiceğiniz bağlantıyı değiştirmelisiniz. Günlük olarak internet site ziyaretleri ve mail takibi için mobil internet bağlantısı yeterlidir. Ancak internet üzerinden dizi veya film izlemek istiyorum diyorsanız bağlantınızın en azından ADSL gibi daha bağlantı hızlı ve bağlantı kalitesi daha yüksek olan türü seçmeniz daha uygun olacaktır. Yüklü dosyaları indirmek veya gönderebilmek için bağlantı şeklinizin fiber altyapı veya kablo net olması daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. 

Fiber Internet Bağlantısı

Reklamlarda sık sık gördüğümüz fiber optik internet bağlantısı nedir? Diğer bağlantılardan nasıl bir farkı vardır? Fiber optik kablolar ile bağlantı sağlayan bir altyapı türüdür. Bakır ile iletim yapılan ADSL teknolojisnde, elektrik dalgaları ile iletim yapılırken, fiber teknolojisnde verilerin iletim ışık enerjisi ve hızı ile yapılır. Bu sayede daha hızlı bir şekilde veri iletimi yapılarak, günümüzdeki en gelişmiş internet altyapı teknolojisi fiber bağlantı olmakla beraber, Türkiye'de Internet sağlayacılarının hızlı bir şekilde fiber altyapının daha da yaygın hale getirilmesi için yatırımları sürmektedir.

Kablo Net

Ülkemizde Kablolu TV ile aynı hat üzerinden bağlantı kurulmaktadır. Kablolu net sayesinde yüksek hızda download - upload yapmak mükündür. Bağlantı hızı dış parazitler ve mesafeye göre ADSL'den daha az etkilenmektedir. Kablo interneti için bulunduğunuz yerde Kablo TV hattı bulunması, ethernet kartı, kablo modem ve kablo hat yeterlidir. Kablonet TürkSat'a bağlı bir şirket olup şu an UyduNet ismiyle ilerlemektedir.

Mobil İnternet Bağlantısı

Adından da anlaşılabilceği üzere, mobil internet bağlantısı, mobil telekom opreatörlerin altyapısı üzerinden sunulan bir hizmettir. Kablosuz olarak 3G modemler ile bilgisayarlara da hizmet sağlanabilmektedir. Bağlantı hızı hizmet sağlayıcısına, mesafeye, dış etkenlere göre çok değişiklik gösterebilmektedir. 3G bağlantı için kullanılan modemlerin elektromanyetik gücünün cep telefonlarına göre daha yüksek olduğu söylenmektedir. Bu nedenle insan sağlığı üzerinde etkileri olduğu düşünülmektedir.

Güncelleme tarihi