TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

İnternet sitesine girme hızını etkileyen faktörler nelerdir?

Nerdeyse her işimizi internetle yaptığımızı düşünürsek, internet hızı ve internet sitelerine hızlıca bağlanmak hepimiz için önemli! Biz de sizler için bilgisayar ve mobil cihazlarda internet sitelerine girme hızlarını etkileyen faktörleri inceledik!


İnternet sitesine bağlanırken internet hızı nelerden etkilenir?

İnternet artık hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahip. Özellikle mobil cihazların yaygınlaşmasıyla beraber herkesin cebine kadar gelen internet, birçok işlemimizi kolaylıkla yapmamızı, bilgilere kolayca ulaşmamızı, eğlenmemizi ve dünya ile bağlantı kurmamızı sağlıyor. İnternetin bu kadar önemli ve sık kullanılır hale geldiği teknoloji çağında internet hızı ve internet sitelerine sorunsuz erişmek çok önemli.

İnternet kullanıcıları internet sitelerine girdiklerinde donmalar, takılmalar, uzun bekleme süreleri gibi durumlarla karşılaşmak istemiyor ve işlemlerini en hızlı şekilde yapmak istiyorlar. İnternet hızını ve internet sitesine bağlanma hızlarını etkileyen faktörleri bilmek, sorunlarımıza çözüm bulmak için önemli.

İnternet hızını etkileyen faktörler birkaç ana başlıkta toplanabilir. Bir internet sitesine bağlanırken yavaşlamaya sebep olabilecek veya internet performansınızı yavaşlatacak sebepleri 3 ana başlıkta sınıflandırabiliriz:

 • İnternet servis sağlayıcısının performansı ve teknik faktörler
 • Kullanıcı tercihleri ve çevresel faktörlere bağlı sebepler
 • İnternet sitelerine bağlı sebepler

Bir internet sitesine bağlanırken sorun yaşıyor veya internet performansınızda takılma, bekleme, yüklenme sorunları gibi durumlardan şikayet ediyorsanız bu ana başlıkları aklınıza getirebilirsiniz. İnternet sitesinde internet hızında sorun yaşıyorsanız sebepler aşağıdakilerden biri olabilir.

 • İnternet servis sağlayıcısının performansına bağlı olarak internet hızını etkileyebilecek sebepler:
 • Altyapı durumu
 • Kablo  kalitesi
 • Modem / Router performansı
 • Ana merkeze yakınlık 
 • İnternet servis sağlayıcısının kalitesi
 • Kullanıcıların tercihleri veya çevresel faktörlerden kaynaklanan internet hızını düşürebilecek durumlar:
 • Bağlantı yoğunluğu
 • Ağdaki ortak kullanıcı sayısı
 • Modemin bulunduğu yere uzaklık ve ağ verimini etkileyebilecek çevresel unsurlar
 • Kablolu / kablosuz kullanım tercihi
 • VPN kullanımı
 • Cihaz kalitesi ve cihazın durumu
 • İnternet sitesinden kaynaklanan ve bağlanma hızını etkileyen nedenler:
 • Domain ve web hosting tercihi
 • Site içindeki medyaların boyutu

İnternet bağlanma sorunlarınıza çözüm ararken öncelikle sorunun internet sağlayıcınızdan mı, çevresel faktörlerden ve kullanım şeklinizden mi yoksa girmek istediğiniz internet sitesinden mi kaynaklandığını tespit etmek çözüme ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

İnternet hızını etkileyen internet servis sağlayıcısı ve teknik ekipmanlara bağlı faktörler

İnternet alyapısı ve internet hızı ilişkisi

İnternet sağlayıcınızın sunduğu hız için en belirleyici faktörlerden biri sunulan altyapıdır. Kablolar üzerinden veri iletimiyle gerçekleşen internet hizmeti, kullanılan altyapının kalitesine göre daha hızlı olarak sunulabilir. En hızlı internet hizmeti mevcut teknoloji ile Fiber altyapı üzerinden verilmektedir. Yaygın olarak kullanılan internet teknolojisi ise ADLS'dir. İnternet servis sağlayıcıları farklı hız paketleri ile bu farklı altyapılardan hizmet sunarlar. Fiber teknolojisi ADLS ile karşılaştırıldığında çok daha yüksek hızda bağlantı sağladığı gibi, performans olarak fark yaratmaktadır.

Fiber ağları henüz her yerde yaygınlaşmamıştır, internetin yoğun kullanıldığı bölgelerde bu hizmete ulaşılmaktadır. Servis sağlayıcılarının sunduğu kapsama haritaları ile bölgenizde fiber hizmeti olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

İnternet paketinizde internet hızının nasıl belirtildiğine dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Örnek olarak ADLS bağlantısında "24 Mbps'e kadar" ifadesi varsa genelde gerçek hız bundan daha düşük bir hız olarak verilir.

İnternet kablolarının kalitesi ve bağlantı hızı

İnternet hizmetini sağlayan kablo donanımının kalitesi ve kabloların iyi durumda olması internet bağlantınızı etkileyecektir. Bağlantıda yavaşlama, kopma vb. durumlar olmaması için kabloların iyi korunması, zarar görmemeleri için daha korunaklı yerlerde durması ve kontrol edilmesi önemlidir. İnternet bağlantınızda sorun yaşıyorsanız veya intenet hızınızda tam performans almak istiyorsanız kabloları kontrol etmenizde ve ortalama 2 yılda bir değiştirmenizde fayda var.

Modem / Router performansının etkisi

İnternet paketinizin sunduğu hız ve internet performansından tam olarak yaralanabilmek, internet sitelerine sorunsuz erişebilmek istiyorsanız modeminizin de bunda etkili olduğunu aklınızda bulundurunuz. Kullanılan modemin iyi ve sorunsuz çalışması internet kullanımınızdan da verim almanızda önemlidir. Modemin iletim alanını genişletmek içik kullanılan ek cihazlar olan routerlar da aynı şekilde düzgün çalışıyor olmalıdır. Aksi halde hız veya bağlantı sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz ve internet sitelerine girmeniz zaman alabilir.

Modeminiz eskidiğinde veya arızalandığında internet şirketinizle iletişime geçerek belirli bir ücret karşılığında modem değişikliği yapabilirsiniz. Eskiyen modemi değişitirmek, internet kullanım performansını iyileştirecektir.

İnternet sağlayıcılarının ana merkezine yakınlık internet hızını nasıl etkiler?

Özellikle ADLS bağlantılarında internet hizmetinin sunulduğu ana santrale uzaklık internet hızını etkileyebilmektedir. Mobil internet kullanıcıları ise telefon şebekesine bağlı baz istasyonları vasıtasıyla internet kullandıklarından telefon şebekesinin kapsama kalitesi interneti de etkileyecektir. Baz istasyonuna uzak yerlerde veya telefonun çekmediği bölgelerde internet hizmeti de etkilenmektedir.

İnternet servis sağlayıcısının internet hızı performansı

İnternet servis sağlayıcılarının genel ve belirli platformlardaki performansları da internetteki aktivitelerinizin hızını etkileyecektir. İnternet servis sağlayıcıları ihtiyaca göre karasal kablolar veya uydu üzerinden hizmet verebilirler. Bu yöntemlere göre servis sağlayıcılarının sunabildikleri kapasiteler de internet performansını etkileyecektir.

İnternet servis sağlayıcıları farklı platformlarda farklı hız performansları gösterebilirler. Örnek olarak İSS'lerin Netflix video yayın platformundaki yükleme hızları ile Steam oyun platformundaki indirme hız performansları değişebilir. Bunlar İSS'nin genel performansını yansıtmaz, o platformdaki kullanıcıların yararlandıkları hızlar baz alınarak ölçülür.

Netflix ve Steam için internet servis sağlayıcılarının hız performanslarını merak ediyorsanız:

Netflix'te En Hızlı İSS   Steam'de En Hızlı İSS

İnternet hızı ve bağlantıyı etkileyen kullanıcılardan ve çevresel faktörlerden kaynaklanan sebepler

Bağlantı yoğunluğu ve çevredeki kablosuz ağlar

Bir bölgede internet bağlantısını sağlayan araçlara bağlananların sayısı ne kadar çok ise o kadar yoğunluk oluşur ve internet hızında yavaşlama görülebilir. Örnek olarak mesai saatlerinde internet kullanım yoğunluğu fazladır. Çevrede sizinkinden başka kablosuz ağların da çok sayıda olması benzer şekilde yoğunluk yaratacaktır. İnternet kullanıcılarının yoğun kullanım yaptığı zaman dilimleri ve bölgelerde internet hızı düşebilir.

Ağdaki ortak kullanıcıların sayısının hıza etkisi

Aynı ev veya iş yerinde bir ağa birden fazla kişinin bağlandığı durumlarda internet hızı etkilenebilir ve sayfaları açmanız daha uzun sürebilir. Ortak kullanıcılar ve bu kullanıcıların veri harcamaları arttıkça internet performansı düşebilir. Özellikle kablosuz ağlarda ortak kullanıcılar birbirlerinin internet hızını etkileyebilirler.

Modem / Router uzaklığı, fiziksel engeller ve diğer elektronik cihazların internet bağlantısına etkileri

Modeme olan mesafe, duvar kalınlığı, ardaki duvar sayısı, mekandaki aynalar, modem çevresindeki diğer elektronik cihazlar gibi çevresel faktörler internet hızını ve bağlantı performansını etkilerler. Modeme çok uzaktaysanız ve arada kalın duvarlar varsa cihazınız tam olarak bağlantıyı çekmeyebilir. Bu durumda router denilen bağlantı iletme cihazları kullanılarak modem sinyallerin cihazınıza ulaşmasını sağlayabiirsiniz. Mekandaki aynalar ve modem etrafındaki diğer elektronik cihazlar da sinyalleri etkileyebilir. İnternet hızınızın düşmemesi ve daha iyi bir bağlantı ile internet sitelerine rahatça girmek için internet kullandığınız mekandaki çevresel faktörleri de düzenlemenizi öneririz.

Kablosu ve kablolu bağlantıda internet hızı farkı

Kablosuz bağlantılar çok daha pratik ve mobil cihazlara da uygun olması sebebiyle daha çok tercih ediliyor. Buna karşın internet hız performansından daha yüksek verim almak için kablolu bağlantı daha kesin bir çözüm. Kablosuz bağlantılar saymış olduğumuz bir çok çevresel faktörden de etkileniyor.

Eğer cihazınızda ethernet girişi varsa ve yüksek ve kesintisiz bir internet hız performansına ihtiyacınız varsa kablo ile internete bağlanarak hızınızı arttırabilirsiniz. Kullanım kolaylığı sizin için daha önemliyse elbette kablosuz ağların da avantajları burada önemli oluyor.

VPN kullanımının internet hızına etkisi

Bir internet sitesine başka bir ülkeden giriyormuş gibi görünmenizi sağlayan ve bu sayede bölgenizde erişime kapatılmış olan sitelere engelsiz olarak girmenizi sağlayan VPN, ülkemizde yaygın kullanılıyor. VPN kullanımının internet hızına etkisi ise hızı belirgin şekilde yavaşlatması. VPN kullanımında oldukça uzak bir noktadaki sunucuya bağlanarak veri akışı sağlandığından internet hızı de düşüyor ve sitelere girme, yükleme ve veri indirme yavaşlıyor. VPN kullanmak ya da kullanmamak elbette kullanıcının tercihi. Eğer VPN gerektirmeyen bir siteye bağlanıyorsanız ve sorun yaşıyorsanız VPN'i kapatarak tekrar deneyebilirsiniz.

Kullanılan cihazın kalitesi ve cihaz performansını etkileyen sorunlar

İnternette gezintinizi etkileyecek bir diğer önemli faktör de kullanılan cihazdır. Her geçen gün yeni tasarlanan cihazlar daha yüksek hızda ve performansta internet kullanımamızı salıyor. Cihaz eski ise, teknolojisi daha basit ise veya cihazın performansını etkileyen başka sorunlar varsa internet sitelerine girme hızınız da etkilenebilir. Yazılımı daha güncel olan cihazların internet performansı da daha iyi hale gelir.

Cihazın performansını etkileyen durumlara bakacak olursak, örnek olarak belleğin ve sabit diskin yeterli olmadığı durumlarda performans düşer ve tarayıcılarda donma gibi sorunlar artar. Bu durumda bellek arttırmak ve sabit diskte gereksiz yer kaplayan programları kapatmak internet kullanım hızını da iyileştirecektir. Başka bir durumda cihazda virüs diye bildiğimiz casus yazılımlar varsa bunlar da cihaz performansını kötü yönde etkiler ve sizinle aynı anda internet verilerini kullanır. Bunlara karşı koruma programları ve virüs temizleme uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Bazı web eklentileri de tarayıcınızı yavaşlatabilir, bunları kaldırmak ya da durdurmak internet bağlantınızı rahatlatabilir.

İnternet sitelerine bağlanırken hızı etkileyen site kaynaklı faktörler

İnternet sitesinin kullandığı domain ve web hosting kalitesi

İntenret sitelerinde domain, sitenin kullandığı alan adı; web hosting ise site verilerini depolanma hizmetidir. Özellikle verileri ilgilendiren web hosting hizmeti internet stesinin yüklenme hızında önemli bir etki yaratmaktadır.

İnternet siteleri bir çok veriyi depolama ihtiyacı duyarlar. Bu depolama için gereken sunucu ve sabit diskleri kendileri için oluşturmaları maliyetli olacağından internet sitelerine web hosting ve alan hizmeti sunan şirketler vardır. Bu depolama ve iletim işlevi bu şirketlerin hizmetleri sayesinde daha az maliyetli olarak sağlanır. Domain ve web hosting hizmetinin kaliteli olması, web sitesinin yüklenme performansını ve hızını doğrudan etkilemektedir.

İnternet sitesinde yüklü medya ve verilerin boyutu

İnternet sitelerinde kullanıcıların sayfaları yükleme sürelerini etkileyen bir diğer önemli sebep, sitede yer alan fotoğraf, video, grafik, animasyon gibi medya dosyalarının boyutudur. Yüksek boyutlu medya dosyaları sayfaları yavaşlatarak internet sitesine ulaşmayı güçleştirir.

Medya dosyalarının sitelerde internet hızını etkilememesi için web sitesinin yöneticileri dosya boyutlarının sayfalarda oluşturduğu yükü azaltacak çözümlere başvurabilirler. Bunun için video gibi dosyalar eklenti şeklinde kaynağı başka bir yerden alınarak siteye gömmek ve fotoğrafları uygun boyutlarda sıkıştırarak siteye yüklemek daha mantıklı olacaktır. Ayrıca, fotoğraflar için PNG formatını tercih etmek daha avantajlıdır çünkü bu formattaki dosyalar JPG formatına göre sıkıştırmaya daha uygundur.

Web sitesinden kaynaklanan bu sorunları elbette siz kullanıcı olarak çözemezsiniz. Başka sitelerde sorun yaşamıyor, ancak belirli bir siteye girerken yükleme veya hız sorunlarıyla karşılaşıyorsanız muhtemelen internet hızınızdaki bu yavaşlığın sebebi o sitedeki bir eksikliktir. Web sitesinden kaynaklı performans sorunları web sitesini geliştiren ve kullanıma sunanlar tarafından çözülebilir.

Güncelleme tarihi