İnternet seçiminde hız ve kota

İnternet ülkemiz çapında yaygınlaşmaya başladıkça, internet sahibi olma süreçleri ve dikkat edilmesi gereken noktalar da karmaşıklaşmaya başladı. Bu kısa rehberi hangi interneti seçmeliyim sorusunda size yol göstermek adına hazırladık.

 • Hız - Mbps: 9 Mbps civarı bir bağlantı ile 480p video'ları takılamdan izleyebilirsiniz.
 • Kota - Gb: 20 Gb'lik bir kota ile 50 saat civarı video izleyebilirsiniz.
 • Adil Kullanım Kotası - Gb: Kotanızın sonuna ulaştıktan sonra bağlantı hızınız düşecektir.

Megabit, Megabyte ve Mbps nedir ve bağlantımı nasıl etkiler?

Megabit ve mbps, internet aboneliğinde farklı tarifeler için adil kullanım kotası ile beraber en ayırt edici değişkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar çoğu zaman megabit, megabyte ve mbps arasında kaybolup bunları sağlıklı bir şekilde karşılaştırmakta ve onlar için en uygun internet tarifesini seçmekte zorluk çekiyorlar. Peki bu terimler ne demek ve hangi tür kullanıcı hangisine dikkat etmeli?

Megabit, Megabyte ne demektir?

Megabit (Mb) : 1 Megabit, 1024 kilobit (Kb) veya yaklaşık 1 milyon bit’e tekabül eden bir bilgi transferi birimidir. Bit’ler iki durumda bulunabilen (0/1), durumları ve diğer bitlerle ilişkileriyle kullandığımız elektronik aletlerde duran bilgiyi (dizi, film, oyun, yazı, programlar) oluşturan ve tanımlayan en küçük veri birimidir. İnternette izlediğiniz diziler ya da gezdiğiniz siteleri, internet bağlantınız üzerinden sizin bilgisayarınıza ulaşan bit’ler sayesinde kullanırsınız.

Megabyte (MB) : Genelde dosya boyutunu ifade eden veri birimidir. 1 byte, 8 bitten oluşur ve 1024 kilobyte (KB) eder. Bu sebeple 1 Megabyte (MB) = 8 Megabit (Mb) = 128 Kilobyte (KB) deriz.

Mbps : Açılımı "megabit per second" olan bu terim 1 saniyede indirilen megabit sayısını ifade eder. İnternet hızını ölçerken megabit (Mb) üzerinden ifade edildiğini görürsünüz. Hızınız ile MB olarak indirilen veriyi ölçmek için megabitten (Mb) dönüştürme yaparak kaç megabyte (MB) indirme yapılacağını bulabilirsiniz.

 • Örnekler:
 • 1 Mbps'lik internet hızı ile saniyede 1 Mb = 1/8 MB = 128 Kilobyte
 • 2 Mbps'lik internet hızı ile saniyede 2 Mb =  1/4 MB = 256 Kilobyte
 • 4 Mbps'lik internet hızı ile saniyede 4 Mb = 1/2 MB = 512 Kilobyte
 • 8 Mbps'lik internet hızı ile saniyede 8 Mb = 1 Megabyte
 • 16 Mbps'lik internet hızı ile saniyede 16 Mb = 2 Megabyte

Akamai'nın hazırladığı dünyada ülkerinde internet hızı sıralamasında, 2014 yılında Türkiye 5,5 Mbps ortalama bağlantı hızıyla 34. ülke olmuştur.

Bana kaç Mbps internet gerekir?

Hane internet kullanımının büyük bir kısmı izlenen video’lar, diziler, filmler ve dinlenen şarkılardan oluşmaktadır. Online dizi ve film siteleri ile Youtube, Netflix, Blu Tv, BeIN CONNECT gibi platformlar sayesinde internet üzerinden flm ve dizileri takip etmek kolay ve popiler hale geldi. Bu tarz bir internet kullanımında izlediğiniz videonun kalitesi, izleme süresi ve internet hızı izleme rahatlığını ve kota harcamasını etkileyecektir.  İnternetteki platformların videoların kalitesine göre kullandıkları megabyte’lar (1 saat için) ortalama aşağıdaki gibidir;

Video kalitesi İndirilen veri
240p ~150MB
360p ~250MB
480p ~400MB
720p ~850MB
1080p ~1.3 GB

Bu verilerle 480p bir diziyi izlemek için gereken bağlantı hızını aşağıdaki formülle hesaplayabiliriz:

(400/3600) x8 = 0.88 mbps ya da 880 kbps

Bu durumda 8+ mbps sağlayan bir internet bağlantısı sayesinde bu dizileri takılmadan izleyebilirsiniz.

Dikkate alınması gereken durum, 8 mbps internet paketlerinin MAKSİMUM 8 mbps hız sağladığı, reel kullanım hızının ise bundan düşük olduğudur.  Bu durumda 8 mbps bir bağlantı için 5 mbps civarı bir bağlantı hızı beklemelisiniz.

Şarkılar ise ortalama 2,5-5 Megabayt arası değişmektedir.

8 Mbps'ye kadar bir bağlantıdan 5-6 Mbps ortalamalı bir bağlantı beklemelisiniz.

Bana kaç GB internet kotası gerekir?

İnternet kotaları Megabit değil megabyte/gigabyte üzerinden hesaplanır.

1 Gigabyte (GB) = 10254 Megabyte (MB) eder. 

Dizi, film ve video izlersem kotamdan ne kadar harcanır?

Bu bağlamda; 20 GB (20480 megabyte)’lik bir paket 480p ile yaklaşık 50 saatlik izleme sonucunda bitecektir. Diğer internet kullanımları da dikkate alındığında (mail, facebook, haber siteleri gibi) 20 GB’lik bir kotanın 40-45 saat civarı izlemeden sonra biteceğini söyleyebiliriz.

Kotalı internet paketlerinin popülerliği bir dönem düşmüş olsa da, her internet kullanıcısının hayatında yeri olan Adil Kullanım Kotası'nın kalkmasıyla internet paketlerinin fiyatları da arttı. Bu nedenle kotalı paketlerle tasarruf etmek isteyenlerin kullanımda tahmini bir hesap yaparak hareket etmesi uygun paketi seçmek açısından faydalı olacaktır. Daha önce AKK uyguanan sınırsız internet paketlerinde de kota aşımında hız düşürüldüğünden pratik anlamda bir sınırlama sınırlama mevcuttu.

Kotalı (limitsiz olmayan) paketlerde kota aşımı olduğunda anlaşmanıza göre internet hizmetinin durdurulması veya ek ücret yansıtılması söz konusu olabilir. Bu sebeple kullanımınıza uygun kotayı seçmeye özen göstermelisiniz.

Online bilgisayar oyunları ne kadar kota hacar?

bilgisayar oyunu

Online oyun oynayarak internet kullanımı yapanlar, oyunun yaklaşık olarak saatte kaç Megabyte harcadığını ve kaç saat oynandını hesaplayabilirler. Her oyun grafik kalitesine göre saatlik olarak farklı oranda MB veri harcar. Oynadığınız oyunlarla ilgili forumlardan bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Oyunun saatlik olarak ne kadar MB harcadığını öğrendikten sonra günde kaç saat oynadığınızi göz önünde bulundurarak hesap yapın.

Oyun oynanması haricinde siz veya başka kullanıcılar tarafından yapılacak video izleme, internet sayfalarında ve sosyal medyada gezinme gibi diğer internet kullanımlarını da hesap etmelisiniz. Eğer yoğun şekilde oyun ve video gibi veri gerektiren kullanımlar yapıyorsanız yüksek hızlı ve kotalı paketleri tercih ederek daha yüksek performansla internet kullanımı yapabilirsiniz.

 • Örnek olarak saatte 100 MB veri harcayan bir oyunu oynuyorsanız:
 • Günde 10 saat oynadığınız durumda 1000 MB veri harcanacaktır. Bu da yaklaşık olarak 1 GB civarı günlük harcamaya tekabül eder.
 • Bir ayda 30 GB civarı verinin oyuna harcanacağını göstermektedir.

Hangi internet paketini seçmeliyim?

Sabit ücrete dikkat! Sabit hat ücretinin, paket fiyatına dahil edilip edilmediğine dikkat ediniz.

İnternet paketinizi seçerken yukarıda bahsettiğimiz değişkenlere ek olarak dikkate almanız gereken bir diğer husus da, sıklıkla internet paketlerine dahil edilen sabit telefon hatlarıdır.  Sabit telefon hattına gerek olmadan da internet sahibi olabilseniz de bu opsiyon da dikkate alınması gereken bir seçenektir.  Bu paketler de önemli olan nokta sabit ücrettir. Sabit ücretin toplam fiyata dahil edilip edilmediğine mutlaka dikkat ediniz. Dahil olmadığı durumlarda paket fiyatınız 10-20 TL arası aratacak, bu yüzden 80 TL’lik bir pakete aylık 100 TL ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Güncelleme tarihi