TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Wifi kapsama alanını arttırmak için access point mi, repeater mı, menzil genişletici mi?

Güncelleme tarihi
min reading

Evinizin veya iş yerinizin bazı bölümlerine kablosuz Wifi bağlantınız yeterli seviyede ulaşmıyor olabilir. Özellikle geniş alanlarda kuvvetli Wifi sinyali alınamadığında çeşitli kablosuz ağ cihazları kullanılır. Bunlar var olan sinyali genişleten ve güçlendiren (extender) veya tekrar eden (repeater) ve daha ileri mesafelere taşıyan menzil genişletici cihazlar olabileceği gibi yerel ağ merkezi işlevi gören access point (erişim noktası) cihazları da olabilir. Bu yazımızda sizin için access point, menzil genişletici ve repeater kavramlarını inceledik. Hangi cihaz hangi ihtiyaçları nasıl karşılıyor, siz ev veya iş yerinizde hangisini tercih edebilirsiniz, merak ediyorsanız yazının devamında cevapları bulabilirsiniz.

Access point, menzil genişletici ve repeater cihazların temel farkları nelerdir?

Temel olarak Access point, menzil genişletici ve repeater kavramlarını birbirinden ayıran özellikler bazı işlev farklarıdır. Bu farklılıklara hızlı bir göz atacak olursak:

  • Access point, ağ trafiğini düzenleyen router cihazlarına bağlanarak çalışan ve çevresindeki cihazları farklı bir uzaklıktan da yerel ağa bağlamaya yarayan bir ağ merkezi oluşturur.
  • Menzil genişletici, cihazları lokal ağa bağlamaz, yalnızca var olan Wifi sinyalini güçlendirerek kapsama alanını genişletir ve daha uzak bir mesafeye ana sinyalin daha güçlü şekilde ulaşmasını sağlar.
  • Repeater ise ana ağ sinyalini kopyalarak ileten, tekrar eden cihazların genel ismidir. Bazı access point cihazlarında repeater özelliği de bulunmakla beraber menzil genişleticiler de repeater türü cihazlardan sayılabilir.
  • Menzil genişleticilerin sinyali tekrar etmek dışında repeater cihazlardan ayrılan bir özelliği ikinci bir SSID, yani ara bir ağ adı tanımlayarak erişim sağlamalarıdır. Diğer cihazlar sizin ağınızın SSID'si dışında ikinci bir SSID tanımlamaz.

Şimdi bu cihazları daha ayrıntılı inceleyelim...

Access point (erişim noktası) nedir?

Kablosuz erişim noktası olarak da bilinen Wireless Access Point (WAP) cihazlarına kısaca "access point" diyoruz. Access point cihazlarının temel işlevi kablolu olan yerel bir ağa kablosuz hale getirmesi ve bu şekilde cihazların bağlanmasını sağlamasıdır. Acces point merkezi bir erişim noktası olarak yerel ağdan bilgi alışverişi sağlar ve çevresindeki cihazları bu yerel ağa bağlar. Access point bir routerın içinde dahili olarak bulunabileceği gibi ethernet kablosu vasıtasıyla routera bağlanan ek bir cihaz da olabilir.

Access point kendi başına ağ trafiğini düzenleyemez. Lokal ağa bağlanan cihazların veri akışını düzenleyecek bir router gerekmektedir. Access point bu router üzerinden bağlanarak işlevini yerine getirir. Router nedir merak ediyorsanız tıklayın.

Access point lokal ağa diğer kullanıcı ve cihazlar tarafından birbirinden bağımsız şekilde ulaşılmasını sağlayan bir ağ altyapısı sunmaktadır. Birbirinden bağımsız access pointler ağa bağlanırken oluşan yükleri de azalttığı için çok sayıda cihazın ağa bağlandığı yerlerde kullanmaya uygundur. İster büyük iş yerleri veya ister küçük ofisler olsun, access point ile daha doğrudan şekilde yerel ağlara birçok cihaz aynı anda erişim sağlayabilir. Bu açıdan access point ile alan genişletmek ve çok sayıda cihazı aynı lokal ağa ulaştırmak mümkün olabiliyor.

Kablosuz menzil genişletici nedir?

Bazı durumlarda kablosuz ağ bağlantınızın sinyalleri ev veya ofisinizde modemde uzak noktalara erişemeyebilir. Kablosuz menzil genişletici cihazlar ile modemden alınan sinyallerin kapsama alanını genişletir ve sinyalleri güçlendirir. Bu anlamda hem repeater (tekrarlayıcı)  hem de booster (güçlendirici) olarak çalışırlar. Aslında repeater ve booster olarak bahsedilen cihazlarla menzil genişleticiler aynı kabul edilmektedir.

Kablosuz menzil genişletici (extender) cihazların ayırıcı özelliği ikinci bir ağ yaratarak sinyalleri uzağa iletmesidir. Bunun için kullandığınız ağ adı (SSID) dışında ikinci bir ağ adı tanımlanır. Bazı geniş alanlarda benzer isimli birden fazla SSID olduğunu görürsünüz ("restoran", "restoran2" vb.). Extender ağının menzilinden başka bir access pointe geçerken ağ bağlantınız düşebilir ve tekrardan ana SSID'ye bağlanmanız gerekebilir. 

Access point ve menzil genişletici cihazlar beraber kullanıldığında parazitlenme olabilir.

Repeater nedir?

Repeater cihazları menzil genişleticilerle neredeyse aynıdır, fakat yeni bir SSID yaratmazlar. Yalnızca sinyalleri kablosuz olarak tekrar eder ve routera kabloyla bağlanmadan çalışabilirler.

Repeater, access point ile beraber kullanıldığında herhangi bir engel olmadan çalışabilir.

Hatta bazı access pointlerin repeater özelliği de vardır ama çok sayıda cihaz ağa bağlanarak veri akışına katılıyorsa access pointi bu modda kullanmak çok tavsiye edilmez. Repeater modunda sinyaller iki yönlü taşınsa da önce bir yönde iletilir ve dönerken de aynı şekilde cevap alınır, aynı anda gidip gelme olmaz. Bu da ağ akışında yavaşlamaya neden olabilir.

Acces point mi? Repeater mı? Kablosuz Menzil genişletici mi daha iyi?

Access point, repeater ve menzil genişletici cihazlardan her biri farklı ihtiyaçlar için uygun çözümler sunabilir. Bu cihazların çalışma prensipleri arasındaki temel farklar bazı avantajlar ve dezavantajlar yaratmaktadır. Bu cihazların avantaj ve dezavantajlarını aşağıda farklı açılardan değerlendirdik.

Ana amaçları bakımından farklar, avantaj ve dezavatajlar

Saymış olduğumuz cihazlar Wifi kapsama alanını geliştirmeyi sağlasa da işlevleri ve hizmet ettikleri amaç bakımından birbirlerinden ayrılırlar. Access point veya birden fazla access point kullanımında başka cihazları kablolu bir yerel ağa kablosuz olarak bağlarken bölgesel olarak kullanıcıları paylaştırarak daha verimli bir bağlantı sağlanabilir.

Genel olarak repeater olarak tanımlanan cihazlar ve bunların içinde sayılan menzil genişleticiler ise internet kullanmak için Wifi sinyalini uzak noktalara iletir, tekrarlar ve güçlendirir. Bunların temel işlevi kapsama alanını genişletmektir ancak pratikte ağda yavaşlamaya sebep olabilirler.

Access point, repeater ve menzil genişleticiler ne yapabilir, ne yapamaz?

Access point ağ bağlantıları için bir bağlantı merkezidir. Çok çeşitli cihazlar sadece internete erişmek için değil, aynı zamanda yerel ağa katılmak ve diğer cihazlarla haberleşmek için de bu merkezi kullanırlar. Access point routera bir ethernet kablosu vasıtasıyla bağlanır, cihazlar ise access pointe kablosuz olarak bağlanırlar. Bu anlamada access point kablolu bağlantıyı kablosuz olarak ileten bir köprü vasıtası da görür. Modem veya router gibi ana makineye kablo ile bağlanması acısından ise kablolu bir sistem kurmayı gerektirir.

Repeater cihazlar router veya modeme ve diğer cihazlara kablosuz olarak bağlanırlar. Repeaterlar var olan sinyalleri kopyalayarak yine kablosuz olarak daha uzak bir mesafeye iletirler. Bu tip cihazlar bir köprüden çok papağana benzetilebilir. Menzil genişleticiler ise benzer şekilde ağ sinyallerini ikinci bir ağ yaratarak daha geniş alana yayar ve güçlendirir. Bu tip cihazlar sadece güç alabilecekleri bir prize bağlanarak çalışabilirler, herhangi bir kablo sistemine gerek duyulmaz. Ancak ana bağlantının kablosuz bağlantı olması gerekmektedir, kablolu bağlantıyı kablosuza çeviremezler.

Tüm bu cihazlara kendi aygıtlarınızı bağlarken kablosuz ağ yerine cihazlardaki ethernet girişlerinden kabloyla bağlanabilirsiniz ve daha sabit bir bağlantı kalitesiyle internete erişebilirsiniz.

Verimlilik açısından hangisi daha iyi?

Kablosuz menzil genişleticiler ve repeater cihazları veri alış verişini iki yönlü sağlarlar ancak bunu aynı anda yapamazlar. Veriler önce kaynağa iletilir daha sonra cevap gelir. Buna mesafe ve kullanıcı sayısının arması gibi durumlar da eklenince internet hızında düşme yaşanması kaçınılmaz olur.

Access point ile hız düşme problemi yaşanmaz. Eğer access point ile router arasındaki kablolu bağlantı sorun olmayacaksa access point kullanılması hız açısından daha sağlıklı olacaktır.

En iyi performansı sağlayarak Wifi kapsama alanını genişletmek için en iyi yol kanallar üst üste gelmeyecek şekilde aynı SSID'yi kullanan iki access point kurmaktır. Access poinlerin alanları arasında geçiş yaparken bağlantının kopmaması için uygun bu işleme uygun olarak üretilmiş cihazları seçebilirsiniz.

Maliyet ve alınan sonuç açısından değerlendirme

Menzil genişleticiler ve repeaterlar Wifi erişim alanını %50'ye kadar genişletebilirken, access point ile bu oran %100'e kadar sağlanabilmekte. Fakat fiyat ve kurulum kolaylığı açısından ağa bir veya iki menzil genişletici dahil etmek access pointe göre çok daha hesaplı ve kolay bir çözüm sunabiliyor.

Kablo ile access point döşemek veya güç kabloları ile repeater ve menzil geniletici kullanmak arasında tercih size kalıyor. Yine de menzil genişleticiler evler için oldukça etkili ve fiyat / kalite açısından daha avantajlı çözümler olsa da çok sayıda kullanıcının aynı anda bağlantı kurduğu büyük işletmeler için uygun değildir.