TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Netflix'de en hızlı internet: En iyi hız sağlayan İSS hangisi?

Netflix, yayın yaptığı ülkelerdeki internet servis sağlayıcılarının hızlarını karşılaştırıyor ve her ay bununla ilgili raporlar yayınlıyor. Netfix'in hazırladığı bu raporlar, yayın yaptığı ülkelerdeki her İSS (internet servis sağlayıcısı) için Netfix uygulamasını çalıştırmada nasıl performans gösterdiğini anlatıyor. Ülke içindeki İSS performansları, Netflix'in internet hızı için yaptığı ülke sıralamasını da belirliyor. Netflix için en hızlı İSS hangisi diye merak ediyorsanız cevabı ve daha fazlası yazımızda.


Netfix internet hızını nasıl ölçüyor?

Netfix',in, internet hızı ve İSS performansları hakkında yayınladığı indekste belirli bir ay boyunca Netflix üyeler tarafından yayınlanan Netflix içeriği için "Prime Time", yani gündüz kuşağında sağlanan ortalama bit hızıları listelenmektedir. Gündüz kuşağıda Netflix kullanıcılarının içerikleri kullanırken ölçülen bu ortalama bit hızı, saniyede başına megabit (Mbps) cinsinden hesaplanıyor. 

Netflix bu hızı, mevcut tüm son kullanıcı cihazları üzerinden ölçüyor. Az sayıda cihaz için kesin bit hızları hesaplanamıyor ve hücresel ağlar üzerinden akış Netflix'in ölçümlerinden muaf tutuluyor.

Netflix'e ait İSS Hız Endeksinde belirtilen hız, bir İSS'nin maksimum veriminin veya maksimum kapasitesinin bir ölçüsü değildir.

Netflix'te en hızlı internet hangisi?

Netflix verilerine göre uygulamanın en iyi performans gösterdiği ISS'ler (internets servis sağlayıcıları) her ay sıralanarak Netflix İSS Hız İndeksi'nde yayınlanıyor. Netfix'in sunduğu bu sıralamada internet şirketlerinin sunuduğu gerçek internet hızı performansını yansıtmaz, ancak Netfix üyeleri için uygulamamayı en hızlı çalıştıran internet hizmetini belirler. Netflix bu ölçümü her ülke için yapıyor ve ülkelerin genel İSS performanslarını da karşılaştırıyor. Netflix'in Türkiye için İSS hız karşılaştırması aşağıdaki gibi:

 
Sıralama İSS Hız (Mbps) Önceki Ayda Hız (Mbps) Sıralamadaki Değişimi Bağlantı Türleri
1 Tüksat Kablo 3.90 3.85   Fiber / Kablo
2 Turkcell Superonline 3.66 3.62 +1 Fiber / DSL
3 Turknet 3.66 3.63 -1 DSL
5 Vodafone 3.47 3.41   Fiber / DSL
6 D-Smart 3.37 3.39   Fiber / DSL

Netflix İSS Hız İndeksi Kasım 2019 verilerine göre hazırlanmıştır.

Netflix'in yayınladığı raporlara göre Türkiye, internet servis sağlayıcılarının Netflix'teki hız performansına göre 2019 yılının Ağustos ayında 190 ülke içinde 46. sıradan 42. sıraya yükseldi.

Netflix için Türkiye'deki İSS internet hızlarının yıllık değişimi

Netflix İSS Hız İndekisi'nde servis sağlayıcılarının geçmiş tarihlerden en güncel tarihe kadar Netflix'teki hız performanslarındaki değişimler izlenebiliyor. Bu indeksteki grafikler üzerinden 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık veya tüm zaman boyunca ilgili ülkedeki ISS'lerin hızlarındaki değişimleri izlemek mümkün. Aynı şekilde ülkelerin internet hızı performanslarını da bu indekste grafiklerle karşılaştırabiliyor ve zaman periyotlarında izleyebiliyorsunuz.

Netflix'e göre 2019'da en hızlı internet servis sağlayıcıları

2019 yılı boyunca Türkiye'deki İSS'lerin Netflix'teki hız performansına baktığımızda yıl içinde İSS'lerin internet hızlarının büyük düşüşler ve yükselişlerle beraber genel anlamda yukarıya doğru giden grafikler çizdiğini gözlemliyoruz.

Netflix İSS Hız Grafikleri
Netflix için Kasım 2019'da internet hızı yarışını en hızlı tamamlayan Türksat Kablo olmuş.

Netflix hız testlerinde aylık olarak performansları değerlendirilen ISS'lerin 2019 yılı içerisinde sıralamaları birçok kez değişimlere uğramış. Grafikte 2019 yılının başından beri İSS'lerin internet hızlarını inceleyecek olursak en dikkat çekici değişimleri Türksat Kablo'da gözlemliyoruz. Diğer İSS'ler daha yumuşak değişimler ile birlikte genel olarak yukarı doğru bir performansla 2019 yılını tamamlıyorlar.

Listenin birincisi Türksat Kablo, 2019 yılının başında 3.sıradayken Kasım ayını birinci sırada kapatmış. Mayıs ve Temmuz ayları arasında yaşadığı ani düşüşlere rağmen Agustos ayında belirgin performans artışı yakalamış.

2019 yılı başında Netflix hızında lider olan Türknet, sene boyunca küçük dalgalanmalar yaşasa da son 3 aydaki istikrarlı hızıyla devam ederek Kasım 2019'da Turcell Superonline ile 2 sırayı paylaşıyor.

Turcell Superonline ise yıl içinde Netflix'teki hızında ufak artış ve düşüşler kaydetse de 2019 başındaki sıralamasını sonunda da korumuş.

Vodafone'un Nettflix'teki internet hız performansına baktığımıza yine yıl boyunca ufak dagalanmalarla birlikte hız grafiğinin aynı seviyeleri koruduğunu 2018 sonu ve 2019 başına göre internet hızının arttığını gözlemleyebiliyoruz.

Güncelleme tarihi