TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Steam'den alınan oyun nasıl iade edilir?

Güncelleme tarihi
min reading

Dünyada ve Türkiye'de en popüler oyun platformlarından olan Steam, lisanslı olarak oyun satın alıp indirmeye, oynamaya, oynarken arkadaşlarınızla etkileşimde olmaya ve sosyal paylaşımlar yapmaya olanak sağlayan bir mecra. Steam'den oyun satın alabildiğiniz gibi, bu oyunlarla ilgili sorun yaşar veya beklediğinizi bulamazsanız iade etme şansınız da var. İşte Steam'de alınan oyunların iade koşulları ve oyun iadesi ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Steam'de satın alınan oyunu iade etmek için koşullar nelerdir?

Satın aldığımız bir çok üründe olduğu gibi oyunları da dilersek iade edebilmek tüketiciler olarak beklentimiz. Bazen satın aldığımız oyunlar beklentimizi karşılamaz veya oyunu beğenmeyebiliriz. Oyun satın alan kullanıcılar olarak belirli koşullarda bu ürünleri de iade etmek isteyebiliriz. Steam de bunun için son birkaç yıldan beri satın alınan oyunları iade edebilme olanağını sunmaya başladı. Steam'de oyun iadesi yapabilmek için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekiyor:

 • Steam'de oyun iadesi için gerekli şartlar:
 • Oyunun Steam'den satın alınmış olması gerekiyor. Başka yerden alınan key ile yüklenen oyunların iadesi Steam üzerinden yapılamıyor.
 • Oyun en geç 14 gün içinde satın alınmış olmalı.
 • Oyunu en fazla 2 saat oynamış olmak gerekiyor. Daha uzun sürelerde de iade edildiği durumlar mevcut, ancak 2 saatten uzun oynanan oyunların iadesinin reddedilme oranı yüksek.

Steam oyun iade sisteminde dikkat etmeniz gereken bir şart da hile sistemi tarafından yasaklanmamış olmaktır. Valve Anti-Hile Sistemi tarafından bir oyunda yasaklanırsanız o oyunu herhangi bir şekilde iade etmeniz mümkün olmaz. İade sistemi bir sorunla karşılaştığınızda veya samimi olarak bir oyunu beğenmemeniz halinde hayal kırıklığına uğramamanız ve paranızın boşa gitmemesi için sunulan bir kolaylıktır. İade sisteminin oyunlara ücretsiz ulaşmak amacıyla suistimal edilmemesi için bu kural getirilmiştir.

Steam'de oyun iadesi nasıl yapılır?

Steam'den almış olduğunuz oyun bir veya birçok sebepten dolayı iade etmeye karar verebilirsiniz. İade şartlarına uygunlukta bir problem yok ise Steam Destek bölümünden oyununuzun iadesi için talepte bulunmanız gerekir. Talebiniz uygun bulunduğu halde oyununuz iade edilerek ücreti hesabınıza geri yüklenecektir. Steam'de oyun iade etmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir.

 • Steam oyun iade etme işlemleri:
 • Kütüphanenizden iade etmek istediğiniz oyunu seçin, sağ tarafta bulunan ”Bağlantılar” başlığına,  oradan da ”Destek” başlığına tıklayın VEYA https://help.steampowered.com/ adresinden "Oyunlar, Yazılım, vs." menüsüne girerek iade etmek istediğiniz oyunu arayın.
 • Destek kısmında oyunu neden iade etmek istediğinizi belirtmeniz için seçenekler karşınıza çıkacaktır. Oyunla ilgili seçeneklerdeki bir sorunu veya basitçe beğenmediğiniz için iade ediyorsanız "Umduğum gibi değil" seçeneğini seçebilirsiniz.
 • İade nedenini seçtikten sonra size sorun çözümü için yardım talebi veya para iadesi seçenekleri sunulur. İadeyi seçebilirsiniz.
 • Steam Cüzdanına veya Steam’e kayıtlı kredi kartına iade seçeneklerinden istediğiniz yöntemi seçin.
 • İade işlemini tamamlamak için talebi göndermek için "İsteği Gönder" butonuna tıklayın.
 • İade talebiniz gönderildikten sonra incelemeye alınır ve sonucu size e-posta ile gönderilir.

Steam oyun iade talebinden sonra para iadesi ne zaman yapılır?

Steam'den aldığınız bir oyunu iade etmek için gerekli işlemleri yaptınız, talebiniz koşullara uygun ve Steam tarafından isteğiniz kabul edildi. Kabul edilen oyun iadelerinden sonra oyun bedeli seçtiğiniz iade yöntemine göre hesabınıza geçecektir. Ancak iade talebinden sonra para iadesinin gerçekleşmesi biraz zaman alabilir.

Steam oyun iadelerinde paranın hesaba geri yüklenmesi için kesin bir süre yok. Paranın hesaba geçmesi ortalama 1 hafta sürebildiği gibi sürecin resmi tatillere denk gelinmesi halinde 7 iş gününü de bulabiliyor. İade talebinizin kabul edilip size para iadesi yapılacağına dair bilgi aldıysanız ve hesabınıza ger yükleme işlemi daha uzun sürelere yayıldıysa Steam Destek Ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Steam'de oyun iade etme ile ilgili en çok sorulan sorular

Steam'de oyun satışa çıkmadan ön siparişle aldım, iade edebilir miyim?

Ön siparişle alınan oyunları oyun satışa çıkana kadar ve oyun satışa çıktıktan sonra 14 gün içinde iade etme hakkınız vardır. En fazla 2 saat oynanmış olması kuralı burada da geçerli.

Steam'de kod girerek aldığım oyunu iade edebilir miyim?

Steam dışından aldığınız oyunları iade edemezsiniz. Steam iade hakkı ve koşulları sadece Steam'den alınmış oyunlar için geçerlidir. 

Steam'de oyun bana hediye geldi, nasıl iade ederim?

Steam'de hediye edilen oyunların iadesinde ilk olarak hediye edilen kişinin oyunu kabul edip etmediğine bakılıyor. Eğer hediye kabul edilmemişse, satın alan kişi oyunu yukarıdaki işlemlerle iade edebilir. Hediye kabul edilmişse, hediyeyi kabul eden taraf iade talebinde bulunur.

Hediye ettiğim oyunun iadesi kimin hesabına yapılıyor?

Eğer oyun bir kişi tarafından satın alıp bir arkadaşa hediye edildiyse para iadesi satına alan kişinin hesabına yapılacaktır. Kabul edilmiş hediye oyun için iptal talebini hediyeyi kabul eden kişi yapar ve siz de onayladığınızda iade süreci başlar. İade talebi sonuçlandığından paranız hesabınıza ödenir.

Steam'de DLC (indirilebilir içerik) iadesi nasıl yapılır?

Herhangi bir oyun için DLC satın aldıysanız ve iade etmek istiyorsanız, siz DLC'yi satın aldıktan sonra ne kadar süre oyunu oynadığınıza bakılır. DLC'yi satın aldıktan sonra 2 saatten fazla oyunu oynamış iseniz iade hakkınızı yitirirsiniz.

Steam videoları iade edilir mi?

Steam'den alınmış olan video içerikler (kısa film, dizi, bölümler, eğitim videoları vb.) iade edilememektedir.

Steam cüzdanına yüklenen parayı geri alabilir miyim?

Steam hesabınızdaki cüzdanınıza yüklenen paraları iade almak mümkündür. Eğer yüklenen bakiyeyi kullanmadıysanız 14 gün içinde işlemi iptal etmek ve iade almak için iade talebinde bulunabilirsiniz.

Steam'de sunulan bir hizmet de internet performans haritası! Dünyada ve Türkiye'de Steam indirmelerinde en hızlı internet sağlayıcıları hangileri merak ediyorsanız yazımıza göz atın: "Steam'de en iyi indirme hızına sahip internet servis sağlayıcısı hangisi?"