TV-İnternet-Mobil

Ücretsiz farklı internet ve TV paketlerini karşılaştırın ve en uygun tarifeyi bulun.

TV-İnternet-Mobil

İnternet ve TV tarifelerinizi indirim!

Farklı internet ve TV tarifelerini sizin için en iyisini birlikte bulalım. Hemen formu doldurun, sizi geri arayalım!

Steam'de en iyi indirme hızına sahip internet servis sağlayıcısı hangisi?

Güncelleme tarihi
min reading

İnternetten oyun satın alarak indirmeyi sağlayan dijital oyun mağazası Steam, dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça popüler. Dünyanın pek çok ülkesinde yoğun olarak kullanılan Steam, internet servis sağlayıcılarının Steam üzerinden yapılan indirmelerdeki performanslarını da raporluyor ve bu raporları yayınlıyor. İşte Türkiye'deki internet servis sağlayıcılarının Steam indirme hızları ve performansları...

Steam internet hızıları nereden öğrenilir?

İnternet oyun mağazası ve oyuncuların buluşup iletişimde olabileceği, yayın yapabileceği bir sosyal ağ olarak, oyun meraklıları ve oyun geliştiricilerin en çok tercih ettiği platformlardan biri olan Steam, dünya çapında internet servis sağlayıcılarının Steam performans verilerini gösteren bir haritayı hizmete koydu. Steam internet sitesinde görüntülenen bu harita ve raporlar ile dünya internet istatistiklerine ulaşabiliyoruz. 

Steam İnternet Hız Haritası
Steam İnternet Hız Haritası tüm dünyadaki indirme hızlarını ve miktarlarını görmenizi sağlıyor.

Steam'in bu internet istatistikleri sayfasında harita üzerinden dünyadaki ülkelerdeki Steam üzerinden yaptıkları indirme miktarları interaktif olarak görüntülenebiliyor. Ayrıca ülkelere veya ülkelerdeki İSS'lere göre ortalama indirme hızları da haritada bir ülke üzerine tıkladığınızda önünüze geliyor.

Steam internet istatistikleri raporları, Steam istemcilerinin ortalama indirme oranlarını göstermektedir. Bu oranlar, ilgili İSS'lerin ağına iletilmiş bit miktarına göre sıralanır. Raporda gösterilenler İSS'lere ait Steam performanslarıdır ve genel internet performansını ifade etmez.

Steam indirmede kullanılan bant genişliği nedir?

Steam internet istatistikleri sayfasında ilk karşınıza çıkan grafik son 48 saati gösteren Steam indirmede kullanılan bant genişliğini gösteren grafiği. Bu grafik Steam platformu üzerinden bir saniye içinde gerçekleştirebileceği veri aktarım miktarını ifade ediyor. Biz bir internet sayfasında veya platformundayken sürekli olarak bir veri aktarımı gerçekleşir ve ne kadar çok kişi aynı anda bu platformda bulunuyorsa o kadar çok trafik, yani bant genişliği ölçülür. Bu veriler de bir anlamda platformun kullanım hacmini gösteriyor.

Steam'de aktarımı gerçekleştirilen oyun verisinin bant genişliği (31 Aralık 2019 itibariyle) 5.6 Tbps olarak ölçülmüş. Bu verilerden yola çıkarak Steam'in oldukça popüler ve çok kullanılan bir platform olduğunu söyleyebiliriz.

Steam'da en çok indirme hangi ülkede yapılıyor?

Steam indirme haritasında en yüksek indirme miktarına baktığımızda başı çeken ülkeler ABD, Çin, Rusya, Almanya, İngiltere, Brezilya ve Güney Kore olmuş. Buna göre başı çeken ülkelerin indirme miktarları:

 • ABD: 102 PB
 • Çin: 82.2 PB
 • Rusya: 32.4 PB
 • Almanya: 27 PB
 • İngiltere: 19.7 PB
 • Brezilya: 16.5 PB
 • Güney Kore: 14.9 PB

PB olarak gösterilen birimin açılımı Petabyte'dır. 1 Petabyte, 1024 Terabytes (TB) ve yaklaşık olarak 1 milyon Gigabyte (GB) etmektedir.

Steam'de en hızlı indirme bölgeleri neresi?

Steam'de en hızlı indirme hızına sahip ülkeleri de harita üzerinden görebiliyoruz. Steam intenet performans haritasında ortalama indirme oranlarına baktığımızda en hızlı ülkeler Güney Kore, İzlanda, Tayland, Japonya, Hollanda, İsveç, Arnavutluk, İsviçre, Romanya, Norveç olarak ölçülüyor. İşte bu ülkelerin Steam indirme hızları:

 • Güney Kore: 108.6 Mbps
 • İzlanda: 72.1 Mbps
 • Tayland: 71.9 Mbps
 • Japonya: 65 Mbps
 • Hollanda: 64.6 Mbps
 • İsveç: 63.9 Mbps
 • Arnavutluk: 57.1 Mbps
 • İsviçre: 54.5 Mbps
 • Romanya: 54.5 Mbps
 • Norveç: 52.5 Mbps

Türkiye'de Steam indirme hızı ve indirme miktarı ne kadar?

Steam internet performans haritasında Türkiye'ye baktığımızda toplam indirme miktarı 5.7 PB ve ortalama indirme hızı 13.6 Mbps olarak ölçülmüş. Türkiye'nin Steam'dek trafik oranı ise global toplamın %1'ini oluşturuyor.

Steam performans haritasındaki diğer veriler ile karşılaştırıldığında ülkemizin indirme miktarı ve hızı, üst sıralarda olan ülkelerin gerisinde kalıyor. Özellikle Steam'e göre internet hızı anlamında Avrupa ülkeleri arasında en düşük hıza sahip olan ülke Türkiye.

Türkiye'de Steam indirme hızı en yüksek olan internet servis sağlayıcısı hangisi?

Steam internetten indirme hızları raporlarında Türkiye'deki en hızlı Steam indirmesi yapan İSS'ler de sıralanmış. Steam performans haritasında Türkiye üzerine tıkladığınızda ülkemizdeki hizmet veren internet servis sağlayıcılarının ortalama indirme hızları karşınıza çıkıyor. Steam'e göre Türkiye'deki internet servis sağlayıcılarının hızlarını aşağıdaki tabloda sizin için sıraladık.

Türkiye'deki İSS'lerin Steam'deki indirme hızları
Sırlama İnternet Servis Sağlayıcısı Ortalama İndirme Hızı
1 Turksat Kablo 23.2 Mbps
2 TurkNet 19.3 Mbps
3 Vodafone Telekomunikasyon A.S. 17.4 Mbps
4 Millenicom 16.5 Mbps
5 Turkcell Superonline 14.5 Mbps
6 Superonline ADSL 14.4 Mbps
7 Vodafone NET Iletisim Hizmetleri A.S. 12.4 Mbps
9 Turkcell 10.6 Mbps
10 D-Smart 9.1 Mbps