You are here

Elektrik Zam Değil İndirim Var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, elektrik ve doğalgaz fiyatları hakkında müjde verdi. Bakan Albayrak, EPDK'ya gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı açıklamada, "Elektrikte bir zam öngörmüyoruz, tam tersine elektrik maliyetlerinde düşüş yönünde bir hareket de olması muhtemel." dedi.

Hali hazırda karar imza noktasına gelmediği için süreç tamamlanmadı ama inşallah kış gelmeden bu süreci başlatacağımızı ifade ettiğimiz için bu kış gelmeden bu indirim 1 Ekim'den başlamak üzere hem tüketiciye hem sanayiye yüzde 10 olarak yansıyacak.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) ziyaretinde konuşan Albayrak,   İran Tahkim davası sonucundaki karar ile doğalgazda indirim olacağını daha önce belirttiklerini hatırlattı ve doğalgazda Ekim ayının başından itibaren %10 indirim yapılacağını ve tahkim kararının son aşamasına gelerek yıl sonunda uygulanacağını belirtti.

Doğalgazdaki bu indirimle sanayi maliyetlerinin düşerek rekabetin artmasını, hane halkının ekonomik olarak rahatlayacağını ve enflasyon da dahil olmak üzere birçok alanı etkileyeceğini düşündüğünü belirten Bakan Albayrak konuşmasını elektrik fiyatları konusunda da müjde vererek sürdürdü.

Elektrikte bir zam öngörmüyoruz, inşallah bu maliyetlerin düşmesine dayalı önümüzdeki dönemde tam tersine elektrik maliyetlerinde düşüş olması yönünde bir hareket de olması muhtemel.

Kaynak: AA