TV-İnternet-Mobil

Teklifleri karşılaştırın, uygun fiyatlardan internet alın.

TV-İnternet-Mobil

Teklifleri karşılaştırın, uygun fiyatlardan internet alın.

İnternet Servis Sağlayıcısı ( ISS ) değiştirme

Güncelleme tarihi
min reading

İnternet Servis Sağlayıcısı ( ISS) nedir? İnternet servisimi artık başka bir şirketten almak istiyorsam, İnternet Servis Sağlayıcımı değiştimek istiyorsam ne yapmam gerekir? Tüm sorularınızın cevabı bu yazıda.

CAYMA BEDELİNİ YENİ İNTERNET SAĞLAYICINIZ ÖDESİN İnternet Servis Sağlayıcınızı değiştirirken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri bir önceki internet servis sağlayıcınıza borcunuzun oluşmamasıdır. Eğer herhangi bir taahhütünüz varsa, indirim ücretleri sizden talep edilebilir. Çoğu İnternet Servis Sağlayıcı 120 ile 200 TL arasında değişen cayma bedelini sizin yerinize karşılamaktadır. Ancak borcunuzun daha fazla olup olmadığını öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

İnternet Servis Sağlayıcısı nedir?

İnternet Servis Sağlayıcısı ( ISS) ya da İngilizce olarak Internet Service Provider ( ISP) belirli bir ücret karşılığında bireysel veya kurumsal müşterilerin internet erişimini sağlayan şirkete verilen isimdir. İnternet hizmetini bu şirketler değişik şekillerde sunabilir.

İnternet Servis Sağlayıcınızı değiştirmek mi istiyorsunuz? Size en uygun şirket için hemen internet başvuru formunu doldurun.

İnternet Servis Sağlayıcısı nasıl değiştirilir?

Geçmişte İnternet Servis Sağlayıcınızı değiştirmek sancılı bir işlemdi. Ancak günümüzde bu işlem telefon yoluyla, ses kayıtlı onay alınarak tek bir gün içinde halledilebiliyor. Hem de hiç internetsiz kalmadan.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) tüketici şikayetleri üzerinde aldığı kararla, 1 Ekim 2012 tarihinden itibaren, yeni servis sağlayıcının ayrıca sizden telefonla teyit alması gerekliliğini uygulamaya koydu.

  • İnternet servis sağlayıcınızı değiştirmek istiyorsanız, yeni hizmet almak istediğiniz şirkete başvuruda bulunmanız gereklidir. Transfer-In (geçiş işlemi) olarak adlandırılan, abonelik iptal ettirmeden başka bir internet servis sağlayıcısna geçme işleminde, internet hizmeti almak istediğiniz şirketin abone olmak için sunduğu yöntemlerden herhangi biriyle başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Başvuru işleminiz geçmek istediğiniz servis sağlayıcıya göre farklılık gösterir ancak bu şirketler genellikle size kargo ya da herhangi bir şekilde gerekli belgeleri ulaştırır ve imzalatır.
  • BTK'nın sesli teyit uygulamasını aşamasını tamamlanır. Teyit alındıktan sonra verici internet servis sağlayıcı şirkete bu durum iletilir. Bu şirketin talebe cevap vermesi için 2 günlük bir süresi vardır. Buradan da onay alındıktan sonra işlem sonuçlanır.
TV-İnternet-Mobil

Teklifleri karşılaştırın, uygun fiyatlardan internet alın.

TV-İnternet-Mobil

Teklifleri karşılaştırın, uygun fiyatlardan internet alın.

Nakil işlemi belgelerin tam olması gereklidir. Süre kısıtına uymadığı için BTK tarafından cezai yaptırıma uğraması için ve karşı İnternet Servis Sağlayıcı'nın red cevabu vermemesi için gerekli belgeler eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.

  • Aktivasyon işlemi tamamlanana kadar eski internet hattınızı kullanabilirsiniz. Yeni servis sağlayıcınıza göre değişen birkaç günlük süre sonunda aktivasyon işleminiz tamamlanır. Aktivasyon tamamlandıktan sonra size bilgi verilecek ve modem kurulumunuzun değiştirdiğiniz internet servis sağlayıcısına göre tekrar yapılandırılmasını istenecektir.

İnternet Servis Sağlayıcınızı değiştirirken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri bir önceki internet servis sağlayıcınıza borcunuzun oluşmamasıdır. Eğer herhangi bir taahhütünüz varsa, indirim ücretleri sizden talep edilebilir. Çoğu İnternet Servis Sağlayıcı yaklaşık 120-200 TL'lik cayma bedelini sizin yerinize karşılamaktadır. Ancak borcunuzun daha fazla olup olmadığını öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Geçiş talebinin işleme alınmayacağı durumlar:

  • Abonenin hizmet numarası üstünde açık iş emri var ise( devir, nakil, abonelik iptal)
  • Geçiş işlemi başvurusu yapılır sonuçlanmamış ve bu durumdan 3 ay geçmemiş ise
  • 3 ay süre geçmemiş ise.

Bu geçiş işleminin iptal edip tekrar abone olmaktan farkı, İnternet servis sağlayıcıların yeni aboneliklerde aldığı yeni tesis ücretinin alınmaması ve kullanıcının ekonomik olarak ve çaba olarak lehine bir süreç olmasıdır.

İnternet Servis Sağlayıcısı değiştirme kuralları nelerdir?

  • Abone farklı bir İnternet Servis Sağlayıcısı'na geçtiği takdirde 90 gün boyunca farklı bir geçiş talebinde bulunamaz.
  • Bir yılda maximum 4 geçiş hakkınız vardır.
  • Geçiş hizmeti aynı internet hizmetleri arasında mümkündür.