You are here

Doğal gaz faturası ne kadar gelir

dask-kasko-trafik

Faturanızın ne kadar geleceğine dair endişe duyuyorsanız, bir kaç basit adımla doğal gaz faturanızın ne kadar geleceğini hesaplayabilirsiniz. Özellikle kış aylarında bir çok tüketici için, doğalgaz faturası bir kabus haline dönüşebilir. Üşümemek için kombinin derecesinin arttırmak ile doğalgaz faturasının yüksek gelmesi korkusu arasında yaşanılan ikilem, birçok evde yaşanılan bir durumdur. Doğal gaz fatura hesaplaması programları internet üzerinde bulunabilir fakat basit işlemlerle kendimiz de bu hesaplamayı yapabiliriz. Bu yazımızda doğal gaz faturasının ne kadar gelebileceğini önceden tahmin edebilmeniz için doğalgaz faturası hesaplama yöntemini göstereceğiz.

ELEKTRİK FATURANIZDA İNDİRİM ALIN, TASARRUF EDİN Elektrik faturası  'yi geçenler serbest tüketici olabiliyor. Serbest tüketici sınırını geçiyorsanız indirimli elektrik tarifelerine ulaşmak için başvuru formunu doldurabilirsiniz.


Doğalgaz faturası nasıl hesaplanır ?

Doğalgaz faturasının bileşenlerini teker teker geçerek en yakın tahminle doğal gaz faturasına ne kadar ödeyeceğimizi bulacağız.

Tüketim miktarı

Tüketim miktarı için iki farklı durum vardır. Eğer tesisatımıza bağlı elektronik hacim düzeltici yoksa düzeltme katsayısını ilk ve son okuma endekslerinin farkıyla çarparak, elektronik hacim düzelticimiz varsa korrektörümüzün ilk ve son göstergeleri farkını alarak tüketimimizi hesaplayabiliriz.

Örneğin, korrektör olmayan tesisatımızda, son faturada okunan değer 342.578 olsun. Faturanın üzerinden 19 gün geçmiş ve okuduğumuz değer 343.012. Bu durumda endeksimiz gün başına 23 artıyor demektir ve bir ayı 30 gün üzerinden düşündüğümüzde son endeksimiz 342.578+(23x30)=343.268 olur. Yani tahmini olarak 690 puan artmış olur. Düzeltme katsayısı olarak da 1,014 verilmiş olsun. Bu durumda bizim tüketim miktarımız 690x1,014=700 olur.

DÜZELTME KATSAYISI Doğalgazın faturalandırılacak satış miktarının tespiti ve faturalandırılmasına yönelik açıklamada yer alan formülasyona göre her ödeme döneminde hesaplanan katsayıdır.

Eğer korrektörümüz var ise tahmini düzeltme katsayısına ihtiyacımız olmaz, çünkü otomatik olarak bu düzeltmeyi yapacaktır.

KORREKTÖR (ELEKTRONİK HACİM DÜZELTİCİ NEDİR?) Gaz ölçümünün önemli zorluklarının başında gelen gaz hacminin gazın kendi özelliklerine ve ortam şartlarına bağlı olarak değişmesini üzerindeki transmitter aygıtlarla standardize hesaplayan araçtır.

Düzeltilmiş tüketim miktarı

Düzeltilmiş tüketim miktarı, tüketim miktarının ortalama fiili üst ısıl değeriyle çarpılıp 9.155 sayısına bölünmesiyle elde edilir. Burada 9.155 sayısı 1 m3 gazın verdiği standart değeri temsil etmektedir.

Örneğimiz üzerinden devam edecek olursak ortalama fiili üst ısıl değerimizin 9.155 olduğunu kabul edelim. Bu durumda (700x9155)/9155=700 olur.

ORTALAMA FİİLİ ÜST ISIL DEĞER Doğal gazın ilgili ödeme dönemi içindeki her gün için tespit edilen üst ısıl değerlerinin o ödeme dönemi için hesaplanan metreküp cinsinden hacimsel ağırlıklı ortalamasıdır.

Tüketilen enerji miktarı

Bu değer düzeltilmiş tüketim miktarının 1,064 sayısıyla çarpılmasıyla elde edilir. Burada 1,064 sayısı kWh cinsine dönüştürmemizi ve enerji cinsini elde etmemizi sağlar.

Örneğimize geri dönecek olursak 700x1,064=744,8 sonucunu elde ederiz, yani 744,8 kWh enerji tüketmiş oluruz.

Tüketim bedeli

Tüketilen enerji miktarının ödeme dönemine ait perakende satış fiyatıyla çarpılarak elde edilir. Örneğimizdeki perakende satış fiyatının 1,006981 olduğunu düşünelim. Bu noktada tüketim bedelimiz 744.8x 1,006981= 750 TL olacaktır.

Diğer bedeller ve vergiler

Faturanın hesaplanmasında son adım diğer bedellerin eklenmesi ardından sırasıyla ÖTV ve KDV'nin eklenmesidir. Diğer bedeller, abonelik bedeli, gaz açma bedeli gibi ücretleri kapsar. ÖTV, konut ve serbest tüketiciler için 0,0230 TL/Smolarak belirlenmiştir. KDV ise bir çok üründe olduğu gibi %18dir.