Elektrik Faturasını Azaltmanın Yolları

Güncelleme tarihi
min reading

Yüksek gelen elektrik faturanızı düşürmek mi istiyorsunuz ? Akıllı tarife, tasarruf için elektrik tüketiminize uygun basit ve etkili üç çözüm sunuyor.

 İndirimli elektrik almak için tedarikçi değiştirmek

Serbest tüketici limitini geçiyorsanız tedarikçinizi değiştirin ve daha avantajlı tarifeler sunan indirimli elektrik şirketlerine yönelin. Elektrik piyasasının serbest tüketiciler için rekabete açılmasıyla beraber, piyasaya yeni giren tedarikçiler ulusal fiyatlardan daha ucuza tarifeler sunmaya başladı. Akıllı tarife'de tüm tedarikçilerin indirim oranı ve hizmetlerini karşılaştırabilirsiniz.

Serbest tüketici limiti nedir ?

Eğer faturanız ayda 82 TL'den fazla geliyorsa serbest tüketici olabilirsiniz. Serbest tüketici limitini geçen kişiler her zaman elektrik aldıkları yerel şirket yerine başka bir tedarikçiyi tercih edebilir.

Elektrik şirketi değiştirmek fiyatı nasıl etkiler?

Tedarikçi değişikliği yaparak ulusal tarifedeki birim enerji fiyatı üzerinden %5 civarında (faturanıza göre bu oran değişebilir) indirim almak mümkündür.

 • Tedarikçi değiştirirken
 • Elektrik kesintisi olmaz.
 • Seçtiğiniz tedarikçi başvuruyu sizin adınıza yürütür.
 • Aynı dağıtım sisteminden aynı kalitede elektrik almaya devam edersiniz.
 • Tesisat ve altyapı değişiikiliği yapılmaz.

 Tarife değişikliği yaparak faturayı düşürmek

Tüketiminiz serbest tüketici limitini geçmiyorsa, görevli elektrik şirketine başvurarak tarifenizi değiştirebilirsiniz. Görevli şirketler, mesken ve ticarethane abonelerine ulusal birim fiyatlardan tek ve üç zamanlı olmak üzere iki tarife seçeneği sunar. Tüm tüketiciler olağan olarak tek zamanlı tarifededir. Üç zamanlı tarifeye geçerseniz elektrik birim fiyatları gün içinde üç zaman dilimine göre artıp azalır. Örneğin, elektrik birim fiyatı gece 22'den sabah 6'ya kadar %56 daha ucuzdur.

Üç zamanlı tarife kimler için uygun ?

Üç zamanlı tarife, elektrik tüketiminin büyük kısmını 22'den sonraya kaydırabilen tüketiciler için uygundur. Elektrikli termosifonunuz varsa gece doldurarak veya programlanabilir beyaz eşyaları gece çalıştırarak üç zamanlı tarifede faturanızı azaltabilirsiniz.

Üç zamanlı tarifeden faydalanmak için elektronik (akıllı) sayaç sahibi olmalısınız. Üç zamanlı tarife fiyatlarını buradan öğrenin.

 Daha az elektrik tüketimi yapmak

Evde nasıl elektrik tasarrufu yapılır ?

Evinizde elektrik eşyaları kullanırken aşağıda belirliten noktalara dikkat etmeniz faturanıza olumlu yansıyacaktır.

 • Buzdolabı : Tüm gün çalışan buzdolabı en fazla elektrik tüketen beyaz eşyadır. Buzdolabını fırın ve ocaktan mümkün olduğu kadar uzağa yerleştirin. Sıcak yiyecekleri soğumadan buzdolabına yerleştirmeyin.
 • Çamaşır makinesi : Giyisileriniz çok kirli değilse ekonomik program kullanarak 30 derecede yıkamaya özen gösterin. Yıkamalarda makinenin kapasitesi kadar çamaşır yerleştirdiğinize emin olun.
 • Elektrikli termosifon : Sıcak su için elektrikli termosifon kullanıyorsanız, termostatı en fazla 50 dereceye ayarlayın ve kullanım yerine yakın konumlandırın. Sıcak su borularını izole ettirin. Tatile giderken termosifonu tamamen kapatın. Termosifonu tam doluyken çalıştırmayı tercih edin.
 • Elektronik eşyalar : Elektrik tasarrufunda bilindiği halde dikkat edilmeyen konu, televizyon, müzik seti benzeri cihazların uyku (stand by) modunda unutulmasıdır. Elektronik aletler uyku modunda dahi elektrik tüketerek gizlice faturanızı yükseltir. Çözüm olarak, açma kapama anahtarı olan çoklu prizlerden kullanıp hepsini teker teker fişten çekme derdinden kurtulabilirsiniz.
 • Şarj aletleri : Telefon, bilgisayar vb. eşyaların şarj aletlerini prize takılı bırakmayın.
 • Klima : Yaz aylarında soğutma için klima kullanıyorsanız, dış sıcaklıktan en fazla 5 derece daha düşük kullanın. Klima satın almayı düşünüyorsanız A sınıfı ve inverter özellikli olmasına dikkat edin. Klimanızın filtresini sıkça temizleyin ve bakımını ihmal etmeyin. Havanın çok sıcak olmadığı günlerde vantilatör kullanın.