TV-İnternet-Mobil

Teklifleri karşılaştırın ve TV için ucuz aboneliği bulun

TV-İnternet-Mobil

Teklifleri karşılaştırın ve TV için ucuz aboneliği bulun başvuru formunu doldurun sizi teklifimizle geri arayalım!

Evde Dijital TV Platformları : Digiturk, D-smart, Kablo TV

Güncelleme tarihi
min reading

2000 yılından sonra Türkiye'de yaygınlaşan dijital yayıncılık, televizyon izleme alışkanlığımızda yeni bir dönem başlattı. TV izlemede en çok tercih edilen çözümler dijital uydu alıcılı sistemler ve kablo altyapısı diyebiliriz. Gelişen teknoloji ile daha iyi görüntü kalitelerinde, daha az teknik aksaklık ve kesinti ile yayın yapmak için hizmetlerini geliştiren dijital TV yayın platformları, kullanım kolaylığı ve çeşitlilik sağlamak için de yenilikler sunuyor. Türkiye'nin önde gelen dijital TV platformları Digiturk, D-Smart ve Kablo TV'yi sizin için inceledik.

Dijital TV platformu ne demek?

TV yayınını dijital ortam üzerinden sağlayan, yani analog olarak elde edilen ses ve görüntüleri 1 ve 0'lardan oluşan bitlere dönüştürülerek alıcılara iletilmesini sağlayan sistemler dijital yayın sistemleridir. Dijital ortama akratılarak yapılan TV yayınlarında daha iyi görüntü kalitesi, daha çok kanal ve seçenek sunularak daha çok izleyiciye daha az maliyetle, daha kolay ve daha sorunsuz şekilde ulaşılması amaçlanmıştır. TV yayıncılığında yeni bir dönemi başlatan dijital TV paltformları, belirli bir ücret karşılığında izleyicilerin dijital yayıncılığın tüm bu kolaylıklarından faydalanmasını sağlayan ürünlerdir.

Türkiye'de dijital TV denildiğinde özellikle ev TV sistemleri için ilk akla gelenler Digiturk, D-Smart, Kablo TV hizmetleridir. Bu markalar, kullanıcıların isteklerine göre düzenlenmiş ücretli paketler üzerinden dijital altyapılarından sağlanan TV yayınlarını izleme imkanı sunmaktadırlar.

TV-İnternet-Mobil

Teklifleri karşılaştırın ve TV için ucuz aboneliği bulun

TV-İnternet-Mobil

Teklifleri karşılaştırın ve TV için ucuz aboneliği bulun başvuru formunu doldurun sizi teklifimizle geri arayalım!

Türkiye'de dijital yayıncılık nasıl başladı?

Türkiye'de dijital TV yayıncılığı ile ilgili çalışmalar 1990 yılından itibaren yapılmaya başlanmış ve 90’lı yılların sonuna gelindiğinde uydu yayınlarının büyük kısmı dünya çapında dijitalleşmeye başlamıştır. Dünyanın büyük kısmında kablo ve karasal yayınların ise bu tarihlerde analog olarak yayına devam ettiklerini görüyoruz. Daha sonrasında ise kablo ve karasal yayıncılıkta da dijital çağ başladı ve bugün bu teknolojilerin ve kullanmaya başladığımız cihazların neredeyse tamamen dijitalleştiğini söyleyebiliriz.  

  • Dijitalleşen TV teknolojileri ile kazandığımız yenilikler:
  • Daha kaliteli görüntü ve ses 
  • Kanal çeşitliliğinin artması 
  • Mevsimsel sebeplerle yaşanan kesinti ve görüntü sıkıntılarında azalma
  • Farklı cihazlara aktarımın sağlanması ve interaktif  hizmetlere erişim

Sadece 1 analog televizyon kanalının yayın yapabildiği uydu aktarıcısına karşılık dijital teknoloji ile 4 ayrı televizyon kanalının yayın yapabilmesi mümkün. Bu yayınlar, 4 kat fazla izleyiciye çok daha düşük maliyetle ulaşabildiği gibi, analog yayına göre daha kaliteli.

Türkiye'de dijital yayın yapan TV servisleri

Digiturk

2000 yılında kurulan ve dijital uydu alıcıları üzerinden yayına başlayan Digiturk, TV seyircilerine geleneksel TV kanallarının yanında spor, sinema, belgesel, eğlence gibi farklı içerikleri de sunan paketleri ile dijital yayıncılığı yaygınlaştırmayı başaran ilk marka olmuştur. Türkiye'de futbol yayın haklarını alarak LigTV ile yayınlaması, özel sinema ve belgesel kanallarını ve bir çok yabancı kanalı sunmasının yanında, çocuk kanalları, radyo, eğlence ve oyun kanalları, film kiralama, programları orijinal dilde alt yazı ile izleme gibi yenilikleri de ilk defa Digiturk TV platformu ile bir arada bulmaya başladık. Bu anlamda Digiturk, farklı tercih ve bütçelere yönelik fiyat alternatifleri ve teknik yeterliliklerle ödemeli dijital yayın platformlarının ülkemizdeki öncüsü olmuştur. 

İnternetin ve mobil cihazların hayatımızda önem kazanmasıyla değişen dijital TV yayıncılığında akıllı telefon, bilgisayar, tablet gibi alternatif cihazlardan da TV izleme ihtiyacı ortaya çıktı. Digiturk, bu ihtiyaca yönelik olarak beIN CONNECT uygulaması ile uydu alıcısı ve TV'ye alternatif olarak mobil cihazlardan da TV platformuna ulaşabileceğiniz yenilikler sunuyor. Bu sayede kullanıcılar dijital TV üyeliklerini mobil cihazları üzerinden de kullanabiliyor.

beIN CONNECT üyeliğine evde uydu kurulumu olmadan da sahip olabilirsiniz. Mobil uygulamayı App Store veya Google Play'den cihazınıza indirerek ve abone olarak telefon, bilgisayar veya tabletten Digiturk içeriklerine ulaşmanız mümkün.

Digiturk, sunduğu TV hizmetinin yanında farklı internet firmaları ile kampanyalar oluşturarak TV paketi ve ev interneti hizmetini bir arada satın alabileceğiniz uygun tarifeler de oluşturabiliyor. Digiturk kampanyalarını takip ederek hem internet hem de TV hizmetini bir arada alabilirsiniz.

Digiturk Banner Logo

Akıllı Tarife ile internet & TV tarifelerinize indirim!

Bizi arayın ucuz internet ve TV başvurunuzu yapın ya da başvuru formunu doldurun sizi teklifimizle geri arayalım!

D-Smart

Türkiye'nin ikinci kurulan dijital TV yayın platformu D-Smart, 2007 yılında hizmet vermeye başladı. Doğan TV Holding bünyesinde kurulan D-Smart markası, Demirören Holding'e geçmiştir. D-Smart, ulusal TV kanallarına ek olarak tamamı HD kalitesinde yayın yapan sinema ve
dizi
kanalları ile National Geographic ve Discovery'nin de içinde bulunduğu birçok belgesel kanalını müşterilerine sunmaktadır. Ayrıca birçok yerli ve yabancı sinema, belgesel ve dizi içeriğine de D-Smart üzerinden ulaşılabilmektedir. D-Smart da Digiturk gibi dijital uydu alıcısı ile evde TV kurulumu vasıtasıyla yayın yapmaktadır.

D-Smart ayrıca TV platformlarının mobil cihazlara taşınmasıyla beraber müşterilerinin bu arayışına yönelik olarak D-Smart GO uygulamasını hayata geçirmiştir. D-Smart GO ile D-Smart aboneliği üzerinden ulaşılabilen tüm yayın ve içeriklere internet üzerinden akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi mobil cihazlarda da ulaşılabilmektedir. D-Smart Go'yu App Store veya Google Play'den indirebilir veya internet adresinden ulaşabilirsiniz.

D-Smart GO, evde kurulumu olan D-Smart üyeleri için oluşturulan bir mobil TV platformdur. D-Smart GO'dan yararlanabilmek için halihazırda D-Smart üyesi olmak gerekmektedir.

D-Smart, internet ve TV kavramının beraber düşünülmeye başlanması ile birlikte 2012 yılında, D-Smart Net markasını hayata geçirmiş ve müşterilerine internet hizmeti sunmaya başlamıştır. 2014 yılından beri ise bu hizmetleri D-Smart İnternet adıyla sunmaya devam etmektedir.

D-Smart TV paketleri, internet hizmetleri ve kampanyalar ile ilgili daha fazla bilgi için:

D-Smart TV ve İnternet

TV-İnternet-Mobil

Teklifleri karşılaştırın ve TV için ucuz aboneliği bulun

TV-İnternet-Mobil

Teklifleri karşılaştırın ve TV için ucuz aboneliği bulun başvuru formunu doldurun sizi teklifimizle geri arayalım!

Kablo TV ve Teledünya

Kablo TV üzerinden yayın yapan Teledünya platformu 2008 yılında kurulmuştur. Kablo TV hizmetinin sağlayıcısı olan Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. dünya’nın önde gelen uydu operatörlerinden biri olarak sayılmaktadır. KabloTV hizmeti, analog kablo TV hattını kullanarak dijital olarak yayın yapan bir TV platformudur. Kablo TV yayınlarında HD kalitesinde izleme imkanı vardır. Evinize ulaşan altyapı üzerinden Kablo TV abonesi olabilir, hatta fiber hatlar üzerinden internet, hd tv ve telefon hizmetini tek kablo ile kullanabilirsiniz.

Kablo TV'nin diğer dijital yayın platformlarından en büyük farkı çanak anten gerektirmeden yayın yapılabilmesidir. Kablo hatları hava koşullarından etkilenmez ve yayında bu sebeple kesintiler yaşanmaz. Ayrıca sadece ulusal kanallar değil, dünyanın bir çok ülkesinde yayın yapan yabancı kanallar da Kablo TV ile Teledünya kapsamında seyircilere ulaştırılır. İlgili özelliğin desteklendiği kanallarda orijinal dilde alt yazı ile izleme özelliği bulunur ve dilerseniz kanalları bu şekilde izleyebilirsiniz.

Kablo TV ile Teledünya yayınlarını izleyebilmek için tıpkı Digiturk ve D-smart'ta olduğu gibi alıcı bir cihaz gerekir. Normal yayınlar için Set-Top Box, HD yayınlar için ise HD Set Top Box kullanılır. Bir başka alternatif olarak eğer televizyonunuz destekliyorsa Conax Modül aracılığıyla ek kumanda gerekmeden de Teledünya yayınlarını izleyebilirsiniz.

Teledünya aboneliği ve Kablo TV altyapısının önemli farklarından biri, diğer dijital platformlar gibi mobile veya birden fazla cihaza aktarılamamasıdır. Mobil cihazlarınızda Teledünya yayınlarını izleyebileceğiniz bir platform olmadığı gibi, evinizde farklı televizyonlarda Teledünya ile TV izlemek için her bir televizyon için ayrı bir set-top box (veya HD kutu) ve ayrı bir abonelik almanız gerekir.

Analog ve dijital Kablo TV hizmeti sunan şirket uydular üzerinden doğrudan veya kablo altyapısı ile TV yayınları yapmanın yanında kırsal alan, acil durum ve uluslararası telefon hizmetleri vermekte, sahip olduğu kablo platformu üzerinden sayısal genişbant internet de sunmaktadır. Turksat, eski adıyla Uydunet, kullanılan adıyla Kablonet markası ile kablo hattı üzerinden internet hizmeti sunmaktadır.

Türksat Kablo tarafından sunulan TV paketleri, internet hizmetleri, abonelik ve kampanyalar hakkında tüm bilgiler için:

Turksat Kablo TV   Turksat Kablonet