Elektrik Tarifeleri: Tarife Grupları, Güncel Elektrik Fiyatları ve Ucuz Elektrik Çözümleri

Güncelleme tarihi
min reading

Elektrik tarifeleri çeşitli kullanım alışkanlıklarına ve tüketicinin tercihine göre farklı fiyat seçenekleri sunar. Bu fiyat seçenekleri elektrik kullanım saatlerine, tüketici grubuna veya yapılan süreli anlaşmalara göre değişiklik gösterir. Size en uygun elektrik tarifesini belirlemek için yazımızın devamını okuyarak bilgi edinebilirsiniz. 


 • Ülkemizde tüketicilerin faydalanabileceği tarifeler iki şekilde belirlenir:
 • Devlet tarafından belirlenen tarifeler : Ulusal Elektrik Tarifeleri
 • Serbest piyasada sunulan tarifeler : Serbest Tüketici Tarifeleri

Ulusal elektrik tarifeleri nelerdir?

EPDK tarafından belirlenen ve Türkiye çapında tüm serbest olmayan tüketiciler için uygulanan fiyatlar Ulusal Elektrik Fiyatları olarak adlandırılıyor. EPDK bu fiyatları olağan olarak yılda 4 defa olma üzere yeniler. Her yılın Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarının ilk gününden itibaren geçerli olmak üzere fiyatlar düzenlenir. Fiyatlar her abone grubu için (mesken, ticarethane sanayi vb.) ayrı olarak belirlenir.

Bazı durumlarda elektrik enerjisinin dış kaynaklara bağlı olmasından dolayı döviz veye doğalgaz fiyatlarındaki yükselişler sebebiyle normal tarife dönemleri dışında da fiyat düzenlemesi yapılmak durumunda kalınabilir.

Ulusal Elektrik Fiyatları devletin belirlediği tavan fiyatlardır. Elektrik tedarikçileri bu fiyatların daha üzerinde elektrik satışı yapamaz.

Elektrik tüketim bedeline eklenen vergiler ve bedeller de EPDK tarafından düzenlenir ve Ulusal Fiyatlar ile birlikte duyurulur. Serbest Tüketici olsun veya olmasın tüm elektrik kullanıcıları EPDK'nın belirlediği vergi ve bedelleri aynı usullere göre öderler.

Serbest Tüketici Limiti'ni geçmeyen tüketiciler Ulusal Elektrik Tarifeleri üzerinden elektrik almak durumundadırlar.

 • Ulusal elektrik fiyatlarına göre elektrik alıyorsanız EPDK tarafından sunulan iki tarifeden birini seçebilirsiniz:
 • Tek zamanlı elektrik tarifesi
 • Üç zamanlı elektrik tarifesi

Tek zamanlı elektrik tarifesi nedir?

Tek zamanlı tarife, standart tarife adıyla da karşınıza çıkabilir. Bu tarifede tüm gün boyunca aynı birim fiyattan elektrik kullanımı yaparsınız. Faturanızda da toplam tüketiminiz tek bir fiyat üzerinden hesaplanarak tutar oluşturulur. 

Elektrik kullanıcıları aksini talep etmedikçe abonelikte standart, yani tek zamanlı tarife üzerinden abone yapılırlar. Tarife değişikliği için elektrik tedarikçinize başvurmanız gerekmektedir.

Üç zamanlı elektrik tarifesi nasıl oluyor?

Üç zamanlı elektrik tarifesinden gün üçe bölünür ve bu zaman dilimlerinde farklı fiyatlar uygulanır. Bu fiyatlar ve zaman dilimleri elektrik kullanımındaki genel talebe göre belirlenmiştir. Buna göre üç zamanlı tarifede gece saatlerinde genel talep düşük olduğundan elektrik daha ucuz, akşam saatlerinde ise genel talep yüksek olduğundan elektrik fiyatı çok daha pahalı olarak belirlenmiştir.

 • Üç zamanlı tarifede zaman dilimleri aşağıdaki saatlere göre ayrılmıştır:
 • Gündüz : 06:00 - 17:00
 • Puant (akşam) : 17:00 - 22:00
 • Gece : 22:00 - 06:00

Not: Sürekli yaz saati uygulamasına göre güncellenmemiş sayaçlar üzerinden tüketimlerin ölçümü Ekim ayının son pazar günü ile Mart ayının son pazar günü arasında saat düzeni 1'er saat ileri olacak şekildedir.

Üç zamanlı tarifeye geçebilmek için çok zamanlı ölçüm yapabilen dijital sayacınızın olması gerekir! Dijital sayaç hakkında daha fazla bilgi için tıklayın: "Dijital Elektrik Sayacı Nedir ve Nasıl Okunur?"

Eğer elektrik kullanımınızı gece saatlerinde yoğun, akşam saatlerinde en seyrek olacak şekilde ayarlayabilirseniz üç zamanlı tarifede tasarruf edebilirsiniz. 

Evlerde akşam saatleri elektrik kullanımı yoğun olduğundan ve buzdolabı gibi yüksek elektrik tüketen ve 24 saat çalışan cihazlar bulunduğundan üç zamanlı tarife hesaplı olmayabilir. Gece üretim yapan ticarethaneler genelde bu tarifeyi tercih eder. Siz de geçiş yapmaya karar vermeden önce akıllı elektrik sayacınız ile tüketim takibi yaparak kullanımınızın uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Üç zamanlı tarife hakkında daha faza bilgi için tıklayınız.

Tek zamanlı ve üç zamanlı tarifelerde fiyatlar ne kadar?

EPDK tarafından belirlenen Ulusal Elektrik Fiyatları'na göre tüm vergiler ve bedeller eklenmiş olarak 1 kWh elektrik enerjisi için birim fiyatlar aşağıda gösterilmiştir. İlgili tarife ve abone grubuna göre tablodan fiyatları öğrenebilirsiniz.

Tarifelere göre elektrik fiyatları
  Mesken Ticarethane
Tarife Adı Gündüz Puant Gece Gündüz Puant Gece

Üç Zamanlı

Geceleri daha ucuz, akşamları daha pahalı fiyatla elektrik

0,7195 TL 1,0567 TL 0,4498 TL 0,9523 TL 1,3982 TL 0,5975 TL

Tek Zamanlı

Tüm gün aynı fiyattan elektrik

0,7102 TL 0,9445 TL

EPDK Ocak 2021 tarifesi esas alınmıştır.

Elektrik birim fiyatları ve faturayı oluşturan tüm bedeller ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz: "Elektrik Fiyatları"

Elektrik faturası hesapla rehberimize göz atın!

Serbest Tüketici Tarifeleri

Elektrik piyasasının kısmen de olsa serbestleşmesi ile birlikte belirli bir tüketim limitini karşılayan tüketicilere farklı tedarikçilerden elektrik alma hakkı tanınıyor. Serbest Tüketici olarak nitelediğimiz bu tüketiciler, serbest piyasada şirketlerin rekabeti doğrultusunda sunulan indirim ve avantajlardan faydalanabiliyorlar. Bu şekilde tedarikçilerin müşterilerini çekmek için hazırladıkları çeşitli tarifeler karşımıza çıkıyor.

Serbest Tüketicilere sunulan tarifelerde fiyatlar EPDK Ulusal Tarife fiyatlarından daha yüksek olamaz. 

Tarife seçenekleri neler?

 • Serbest tüketiciler için hazırlanan iki ana grup tarife bulunuyor:
 • Sabit indirimli tarifeler
 • Sabit fiyatlı tarifeler

Hangi elektrik tarifesi daha uygun?

Aşağıdaki tabloda bu iki tip tarifeyi özellikleri ile karşılaştırdık.

Tarife Sabit Fiyat Uygulamalı Tarifeler Sabit İndirim Sunan Tarifeler
Avantaj
 • Öngörülebilir fatura miktarı
 • Ulusal elektrik fiyatına yapılan zamlara karşı koruma ve tasarruf sağlar.
 • İndirim oranına göre her durumda tasarruf edersiniz.
 • Her zaman ulusal tarifeden daha ucuz fiyattan elektrik alacağınızı bilirsiniz.
Dezavantaj
 • Belirli bir indirim oranından bahsedilemez.
 • Ulusal tarife zamlanmazsa avantajını yitirir.
 • Ulusal tarife fiyatları artarsa oranlı olarak sizin elektrik fiyatınız da artacaktır.

Serbest Tüketici tarifelerine geçmek için ne gerekir?

 • Serbest Tüketici olarak tedarikçi değiştirmek istiyorsanız gerekenler:
 • Yılda 1400 kWh ve üzerinde elektrik tüketiyor olmak (Aylık 82 TL ve üzerinde faturanız geliyorsa muhtemelen limiti aşıyor olmalısınız.)
 • Elektronik (akıllı sayaç) sahibi olmak
 • Mevcut elektrik şirketin olan tüm borçlarını ödemiş olmak

Serbest tüketici tarifelerine geçiş ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

Elektrik tasarrufu yapmak ve faturalarınızı düşürmek için birçok öneri bu yazıda: "Elektrik Tasarrufu : Elektrik faturasını düşürecek ve enerji verimliliği sağlayacak çözümler"